Čo urobíme s Claudiom?

Písmo: A- | A+

Je tretia časť dvanásť dielneho seriálu BBC. Scenár seriálu podľa knihy Roberta Gravesa Ja, Claudius napísal Jack Pulman a režíroval ho Herbert Wise. V úlohe Claudia exceloval Derek Jacobi a v českom dabingu Petr Haničinec.

Je to najslávnejší seriál o starovekom Ríme.

Intrigy, nenávisť, vraždy a láska.

Krívajúci, zadŕhavý a nahluchlý mládenec, ktorý sa narodil 1. augusta 10 pred Kristom, nijako nepripomínal potomka "bohov", navyše svoje nedostatky aj zámerne zveličoval, a možno vďaka tomu, že pôsobil ako mentálne zaostalý, prežil krutovládu strýka Tiberia aj šialeného Caligulu.

Pretože sa vzájomne vyvraždili (vraždili aj dámy, veľkú záľubu v odstraňovaní nevhodných sokov mala Babička Livia) a zo slávneho rodu zostal nažive len ukrytý Claudius, paradoxne republikán, prehlásili ho pretoriáni v roku 41 nášho letopočtu za cisára.

Prejavoval sa ako dôvtipný vládca, dokonca aj ako vojenský stratég.

Napokon ho zradili všetci, ktorým dôveroval, a podľa Sibylinho proroctva sa vraj rozhodol vyrozprávať svoj príbeh.

Dokonalého zločinu sa nedokázala vzdať ani jeho promiskuitná, o tridsať rokov mladšia manželka Valeria Messalina, ale zabila ho až štvrtá manželka Agrippina (otrávila ho vraj počas večere hubami), matka budúceho cisára Nera, ktorého si Claudius kedysi adoptoval. 

To už do jeho životopisu vložili tí, čo prežili. 

O našej malej krajinke medzi Tatrami a Dunajom zrejme netušili.

Hoci o intrigách, podvodoch, úkladoch a vraždách dnes žijúci tiež vedia a prežívajú svoje. 

Skryť Zatvoriť reklamu