Nacisti jej popravili manžela, komunisti naňho kydali

Keď 8.augusta 1944, po desiatich rokoch bezdetného manželstva, porodila generálovi syna Ivana, nemohla tušiť, že chlapček svojho otca nikdy neuvidí. Aj ona by si, aspoň po 74.výročí SNP, zaslúžila krátku spomienku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Prečo sa naši najvyšší k tomu nemajú?

Zrejme o nej netušia.

Stačí odprezentovať povinný predklon pri vencoch, povedať pár slov, aj tie vlastne od veci, a ďalšie výročie máme za sebou, čaká nás diskutabilný Deň ústavy...

Kde sa stala chyba?

Slovenské národné povstanie inicioval v roku 1943 vodca československej exilovej vlády Edvard Beneš. Armádne odbojové prúdy prijali v ten istý rok tzv.Vianočnú dohodu a v slovenskej armáde vznikla v septembri 1944 povstalecká Slovenská národná rada.

Kľúčovými postavami SNP boli generáli Ján Golian a Rudolf Viest. Rudolf Viest bol slovenský divízny generál, veliteľ povstaleckej armády počas SNP a jediný slovenský generál predvojnovej Československej republiky. Po príchode z Moskvy na Slovensko stal sa po Golianovi, ktorý známym heslom o vysťahovaní oznámil začiatok SNP, veliteľom 1. čsl.armády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pani Golianovú s malým Ivanom 13.októbra letecky evakuovali do Moskvy. Do Banskej Bystrice sa, podľa jej vlastných slov v rozhovore pre Slovenský rozhlas v roku 1990, vrátili do vyrabovaného a zdemolovaného bytu. Po februári ´48 ju navyše zatkli a v roku 1951 odsúdili za "organizáciu špionážnej bunky" na 6 rokov väzenia. Syna sa ujala bratova rodina.

Oboch generálov, po ich vyhlásení na prechod na partizánsky spôsob boja zajali Nemci v Pohronskom Bukovci. Vyšetrovali ich v Banskej Bystrici a v Bratislave, neskôr ich previezli do Berlína. Je možné, že ich popravili v koncentračnom tábore vo Flossenburgu. Záznamy neexistujú a telá generálov sa nikdy nenašli.

SkryťVypnúť reklamu

Generál Golian bol, podľa Wikipédie, oficiálne vedený ako nezvestný ešte niekoľko rokov po vojne. Existujú rôzne konšpiračné teórie, že mohol byť po oslobodení koncentračného tábora jednotkami NKVD zavlečený do Sovietskeho zväzu. Jeho syn, dnes rovnako starý ako SNP, tomu neverí. Je presvedčený, že jeho otca v koncentráku popravili.

Napriek pozvaniu do Banskej Bystrice neprišiel. Vraj zo zdravotných dôvodov.

Pani Golianovej po prepustení z väzenia dovolili robiť doručovateľku.

Po roku 1989 sa až do smrti (1995) zúčastňovala na stretnutiach väzňov komunistických mučiarní bývalých dôstojníkov Vojenskej akadémie v Hraniciach, kde študoval Ján Golian.

Elena Antalová

Elena Antalová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  700
  •  | 
  • Páči sa:  9 252x

Autorka mnohých, aj ocenených, rozhlas. hier a dramatizácií, poviedok a pásiem, tiež TV a film. projektov. Kedysi redaktorka kultúry. Bývalá členka Rozhlasovej rady. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu