Ladislav Grosman.
Scenár filmu vytvoril v úzkej spoluopráci s režisérmi Kádárom a Klosom a ďalšími tvorcami podľa pôvodnej vlastnej novely. V kultúrnej, umeleckej a politicko spoločenskej beznádeji, v akej sa Slovensko nachádza v súvislosti s filmovou drámou je Obchod na korze perla, o akých sa aj niektorým veľkým majstrom filmového sveta môže len snívať.
Pri príležitosti stého výročia narodenia Jozefa Kronera mohli obdivovatelia jeho umenia, najmä tí vo vysokom veku, sledovať aj ďalšie skvelé výkony pokorného služobníka hereckého "kumštu". Vo viacerých ukážkach.
Kronerova stovka v týždni komunikácie čakateľov na prezidentskú službu ukázala, že v myslení rôznych kategórií ľudí, čo sa nepremyslene volajú národom, sa od konca vojny takmer nič nezmenilo. Príliš veľa nenávisti na päť miliónov rôznorodých ľudských jedincov, ktorým stačia vily a autá a zahraničné dovolenky a na druhej strane rozpadnuté rodiny, čakajúce na milodary dobrých, finančne zabezpečených občanov. Podľa vyjadrovaní kandidátov ani oni nenašli v sebe odvahu bojovať s podlosťou, podvodmi, a najmä s vlastným karierizmom.
A väčšina nevie nič o ničom, a ani po troche vzdelania netúži. Preto si môže aj štvrtá vláda excelencií dovoliť robiť z občanov, ktorým by mali slúžiť, vrtule na hranie. Karikatúrami sú tí už zvolení do funkcií, z ktorých mnohí sa ani nevedia vyjadrovať v rodnom jazyku.
Obchod na korze je stále aj film o nás, veď aj niektorí súčasni poslanci by boli schopní odprisahať, že holocaust je výmysel, udavači susedov neexistovali, arizátori boli Brtkovci, lebo chrapúnsky švagor sa stal gardistickým šéfom...A o pár rokov neskôr, keď sme s vynútenou pokorou museli uveriť, že Stalinove gulagy sú výmysly triednych nepriateľov, my pionieri sme "hrdo" pozdravovali mentálne nespôsobilých komunistických papalášov.
V súvislosti s veľmi starým zrnkom múdrosti dnes len mierne upraveným "Nikdy nehádžte perly sviniarom".