Svetový deň vody

Každoročne si spoločne na celom svete ľudia pripomínajú dôležitosť a nenahraditeľnosť vody, ktorá je zdrojom nielen kvalitného životného prostredia, ale aj nenahraditeľnou súčasťou ľudského života. Na tento deň je v kalendári vyhradené miesto práve 22. marca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so svojimi rezortnými organizáciami v rámci Svetového dňa vody organizuje po celom území Slovenskej republiky podujatia a akti­vity, ktoré majú podnietiť verejnosť k zamysleniu sa nad prístupu a správaniu sa ľudí k tomuto krehkému pokladu zeme.

Pri príležitosti Svetového dňa vody Štátna ochrana prírody SR v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a Krajskou knižnicou v Žiline v termíne od 26. marca do 30. marca 2012 pripravujú rôzne aktivity pre školy a verejnosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prostredníctvom programu a inštalovanej kolekcie plagátov z predošlých ročníkov Ekoplagátu na tému -Voda, zdroj života, sa žiaci mohli dozvedieť netradičné zaujímavosti o vode, ktoré sa doteraz nenaučili v školských laviciach. Mnoho informácií môžu aplikovať aj v bežnom živote. Žiaci základných a stredných škôl získali prostredníctvom tohto projektu mnoho poznatkov, napr. koľko vody skutočne konzumujeme každý deň a aká je spojitosť medzi vodou a výrobkami, ktoré denne používame. Program trvá štandardne hodinu až hodinu a pol.

Problémom je, že tento deň nie je až tak známy a medializovaný medzi ľuďmi. Z opýtaných náhodných 30 ľudí o tomto Dni vody vedelo len 7. Pri otázke, či ich zaujíma problematika týkajúca sa vody sa našli aj odpovede: ,,Veď načo, aj tak bude onedlho koniec sveta,“ alebo „Veď za vodu si platím, tak jej môžem minúť koľko chcem.“ Táto pasivita hlavne mladých ľudí je priam zarážajúca. Pritom sa to týka nás všetkých. Vedci tvrdia, že o 18 rokov bude polovici ľudí na Zemi chýbať pitná voda.

Skryť Vypnúť reklamu

Doteraz sa ešte nikomu nepodarilo nájsť látku, ktorá by nahradila tento prírodný dar ako požívatinu. Približne 71% Zeme je pokrytých vodou a z tohto množstva iba 1% tvorí pitná voda v kvapalnom skupenstve. Túto vážnosť si málokto uvedomuje. Vodu berieme ako samozrejmosť, niečo, čo tu pre nás bolo a vždy bude, pretože život bez nej jednoducho neexistuje.

Spotreba vody na každodenné činnosti

(údaje v litroch na jednu dospelú osobu)

spláchnutie toalety 3–10

kúpel vo vani 100–200

sprchovanie 30–60

umytie riadu v umývačke 7–20

pranie v pračke 30–90

umytie rúk 3

umytie auta 200

pitie každý deň 2–3

denne v kuchyni 5–7

(Zdroj údajov v tabuľke: www.veronica.cz)

Emília Boková

Emília Boková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentkou posledného ročníka na strednej škole. Svoj voľný čas rada trávim so svojou rodinou a priateľmi. Medzi moje koníčky patrí cestovanie a hra na klavíri. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu