Dnes sa pozrieme na to, ako sa táto sladká pochúťka stala súčasťou našich životov.
Začiatky v dávnych civilizáciách
História čokolády sa začína tisícročia dozadu, keď boli kakaové bôby považované za dar bohov. Prvé zmienky o kakaových bôboch sa spájajú s Olmékmi, ktorí žili na území dnešného Mexika okolo roku 1200 pred naším letopočtom1. Po zániku Olmékov prevzali tradície Mayovia a Aztékovia, ktorí kakaové bôby používali nielen ako platidlo, ale aj ako súčasť rituálnych obradov.
Cesta kakaových bôbov do Európy
Kakaové bôby sa dostali do Európy vďaka Krištofovi Kolumbusovi, ktorý ich priniesol v roku 1502. Avšak skutočným objaviteľom čokolády pre Európanov bol Hernán Cortés, ktorý v roku 1517 získal recept na prípravu nápoja z kakaových bôbov od aztéckeho vládcu Montezumu1. Tento sladký nápoj s vanilkou sa rýchlo rozšíril po Španielsku a neskôr po celej Európe.
Čokoláda ako symbol luxusu
V 17. storočí sa čokoláda stala symbolom luxusu a prestíže. Bola obľúbenou pochúťkou šľachty a panovníkov, a to nielen vo Francúzsku, ale aj v iných európskych krajinách1. V tej dobe bola čokoláda dostupná len pre vyššie vrstvy spoločnosti, pretože kakaové bôby boli veľmi cenné a drahé.
Inovácie vo výrobe čokolády
V 19. storočí došlo k významným inováciám vo výrobe čokolády. Rodolphe Lindt v roku 1879 zdokonalil proces výroby čokolády konšovaním, čím zjemnil jej chuť2. V tom istom storočí sa narodila aj mliečna čokoláda, ktorá si musela počkať na svoj zrod až do roku 1875.
Čokoláda v súčasnosti
Dnes je čokoláda dostupná vo všetkých formách a príchutiach, od mliečnej až po horkú s vysokým obsahom kakaa. Jej tajomstvo nespočíva len v chuti, ale aj v blahodarných účinkoch na ľudský organizmus. Obsahuje antioxidanty, minerály, vitamíny a pôsobí proti stresu a depresii.
História čokolády je príbehom objavov, kultúrnych výmen a neustáleho zdokonaľovania. Od posvätného nápoja dávnych civilizácií až po modernú pochúťku, ktorá osladzuje naše životy, čokoláda si našla svoje miesto v srdciach ľudí po celom svete. Ako sa hovorí, čokoláda je pokrmom bohov, a my môžeme byť vďační, že tento božský pokrm môžeme vychutnávať každý.