Krištof Kolumbus a čokoláda: Ako sa kakaové bôby dostali do Európy

Dnes, 3 augusta v roku 1492, Krištof Kolumbus vyplával zo Španielska na svoju prvú cestu do "Západnej Indie"

Krištof Kolumbus a čokoláda: Ako sa kakaové bôby dostali do Európy
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Keď sa povie Krištof Kolumbus, väčšina ľudí si predstaví objavovanie Nového sveta a jeho slávnu plavbu v roku 1492. Avšak menej známy je jeho nepriame spojenie s čokoládou, pochúťkou, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Ako sa teda kakaové bôby dostali z Ameriky do Európy a akú úlohu v tom zohral Kolumbus?

Kolumbus a jeho objavovanie Nového sveta

Krištof Kolumbus, taliansky moreplavec v službách španielskej koruny, je známy tým, že v roku 1492 objavil Ameriku. Počas svojich štyroch plavieb do Nového sveta objavoval nové územia, spoznával miestne kultúry a prinášal so sebou rôzne exotické plodiny a predmety. Kolumbus však nevedel, že jeden z predmetov, s ktorým sa stretol, sa stane jedným z najpopulárnejších pochutín na svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé stretnutie s kakaovými bôbmi

Počas svojej štvrtej a poslednej výpravy do Nového sveta v roku 1502 sa Kolumbus dostal k brehom dnešného Hondurasu. Tu sa stretol s miestnymi obyvateľmi, ktorí používali kakaové bôby ako formu platidla. Kakaové bôby pre nich mali obrovský význam, no pre Kolumba boli len ďalšou neznámou plodinou. Hoci ich priniesol späť do Španielska, nezaznamenal ich ako niečo významné a pre Európu neboli v tom čase zaujímavé.

Hernán Cortés a pravý objav čokolády

Skutočný význam kakaových bôbov odhalil až Hernán Cortés, španielsky dobyvateľ, ktorý prišiel do Mexika v roku 1519. Aztékovia už vtedy vyrábali nápoj z kakaa zvaný "xocolātl", ktorý bol považovaný za posvätný a luxusný. Tento horký nápoj bol ochutený korením a používal sa pri rôznych obradoch. Cortés rýchlo pochopil jeho význam a potenciál.

SkryťVypnúť reklamu

Prinesenie kakaa do Európy

Po návrate do Španielska Cortés priniesol so sebou kakaové bôby a recept na prípravu čokoládového nápoja. V Európe sa však recept mierne zmenil - pridal sa cukor, vanilka a ďalšie prísady, aby sa nápoj prispôsobil európskym chutiam. Čokoláda sa postupne stala veľmi populárnou medzi španielskou šľachtou a jej obľuba sa rýchlo rozšírila do ďalších krajín Európy.

Ako sa čokoláda stala európskym fenoménom

V priebehu 17. a 18. storočia sa čokoláda stala luxusným artiklom vo Francúzsku, Anglicku a ďalších európskych krajinách. Bola dostupná prevažne pre vyššiu vrstvu spoločnosti a stala sa symbolom bohatstva a prestíže. Otvárali sa špeciálne čokoládovne, kde sa servíroval čokoládový nápoj a jeho konzumácia sa stala spoločenskou udalosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Krištof Kolumbus nepriamo prispel k objaveniu kakaa, jeho pravý význam a potenciál v Európe sa odhalil až neskôr, vďaka ďalším španielskym dobyvateľom, ako bol Hernán Cortés. Kolumbus teda zohral úlohu v počiatočnom kontakte s kakaom, aj keď jeho prínos nebol taký priamy alebo výrazný. Dnes je čokoláda jednou z najobľúbenejších pochutín na svete a jej cesta z Ameriky do Európy je fascinujúcim príbehom kultúrnej výmeny a objavovania.

Čokoláda, ktorú si dnes tak radi vychutnávame, má za sebou dlhú a zaujímavú históriu. Je úžasné, ako niečo také jednoduché, ako kakaový bôb, mohlo zmeniť svet a stať sa symbolom luxusu a pôžitku.

SkryťVypnúť reklamu

Podporiť moj sen a víziu môžete tu:

https://donio.sk/cokoladovy-emil

Emil Sútor

Emil Sútor

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  838x

Prezývajú má čokoládový Emil. Mojou vášňou je práca s čokoládou a tešiť ňou všetkých naokolo. Zoznam autorových rubrík:  Čokoládové veciMimo čokolády

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu