Richard Muller - Už (recenzia)

V polovici osemdesiatych rokov mal Richard Muller, vtedajší študent scenáristiky na VŠMÚ jeden sen. Chcel po vzore dnes už kultových Depeche Mode založiť hudobnú skupinu so „živým" bubeníkom a troma hráčmi na klávesové nástroje. A tak sa aj stalo. So svojou skupinou Banket vydal 3 LP, po ktorých začiatkom deväťdesiatych rokov nasledovala sólová dráha. Tá z neho, za pomerne krátky čas urobila žijúcu legendu československej popmusic.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

V posledných rokoch bolo meno Muller skloňované skôr iných v súvislostiach než v takých, o akých by sme radi počuli. Po albume 44, ktorým urobil veľké „haló" skôr hviezdnym obsadením muzikantov než samotným hudobným obsahom nasledovalo obdobie posledného rádového albumu s názvom V.V, ktorý ostal takmer nepovšimnutým, či možno akýsi spôsob záchrany seba samého, či udržanie sa na scéne, v podobe projektu Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa. Posledné roky Richardovi veľmi nepriali a to nielen čo sa týka hudobnej stránky, veď tá, je koniec koncov sama odrazom spevákovho života. Aj z titulu týchto spomínaných dôvodov bolo preto oznámenie o ďalšom hudobnom počine plné očakávania.
Richard Muller je na našej hudobnej scéne už takmer štvrť storočie. A dnes ? Dnes sa po takmer 25 rokoch od vydania svojho prvého diela Bioelektrovízia rozhodol o akýsi návrat k pôvodnému elektronickému zvuku. Odpoveď na to, ako dopadol tento možno trocha odvážny krok, sa ukrýva pod pomerne jednoduchým názvom - .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Muller bol odjakživa ( s výnimkou albumu Neuč vtáka lietať ) známy pestrosťou hudobníkov, s ktorými spolupracoval a tomuto svojmu postoju ostáva verným aj naďalej.
„grausovci" - takto samotný interpret odpovedá na otázku - kto?, sa podieľa na jeho novom albume. Pod týmto názvom sa „skrývajú" dobré známe mená počnúc P.Grausom a M.Kachútom cez S.Solovica a T. Zubáka, kým niektorí z nich už v minulosti s Mullerom spolupracovali. Ako hosťa tiež treba spomenúť (celkom logicky) speváčku Tinu - vokály. Album, o vizuálnu stránku ktorého sa postarala tiež známa D.Bogdalíková, nebol nahrávaný nikde inde, než ako v štúdiách Creative Music House na jar roku 2010. Na výslednej podobe jedenástich skladieb sa autorsky podieľali všetci spomínaní hudobníci a čo sa týka textov, tie si s výnimkou skladby Nočný vták, medzi seba rozdelili Richard Muller a možno trocha nečakaná, no rokmi overená „dobrá firma" Vlado Krausz.

SkryťVypnúť reklamu

, nie je len názov albumu, ale aj názov ( dnes už možno povedať ) prvej „hitovky" tohto albumu. Samotný zvuk založený výlučne na elektronike nám naznačuje v akom duchu sa bude niesť celá doska. Skladba je výtvor samotného interpreta a text tak môže znie ako akási úprimná spoveď pred sebou samým . . . Potenciál byť hitom ma tiež skladba Čo ťa bolí, s jasnou a dobre zapamätateľnou otázkou v refréne - „ čo ťa bolí viac, telo a či ja ? ", či zaujímavo urobeným bridgeom, v ktorom elektronické prevedenie máličko zasahuje aj do Richardovho spevu. K rockovým „vypaľovačkám" ( ak sa vôbec skladbám v takomto zvukovom prevedení dá tak hovoriť ) popri už spomínanej Čo ťa bolí treba určite pridať aj Hluk či skladbu Nočný vták. Druhá, väčšia polovica skladieb albumu sa nesie skôr v pomalšom duchu, kde mne osobne v spôsobe prejavu pripomínajú rôzne dekády Mullerovho hudobného pôsobenia. Skladbám Sviečky a Majú ma radi akoby dal svoju pečať Jaro Filip, Do temnoty a Netreba znie ako novodobý Banket a skladba Čiary aj vďaka akustickejšiemu prevedeniu znie ako akási „zabudnutá pieseň" z albumu Neuč vtáka lietať. A tak túto pestrosť, ktorá pôsobí na mňa ako na poslucháča hodnotím skôr pozitívne, než akoby sa celý album niesol v znamení „grausovsej" elektroniky . . .
Čo sa týka celkovej produkcie hudby a textov tej niet veľmi čo vytknúť. Už spomínané mená sú v tomto hudobnom žánri vysoko nad priemerom čo na tomto hudobnom diele len potvrdili. Album si určite nemožno zaľúbiť hneď po pár počutiach, ale na to aby si v ňom človek našiel to svoje, tomu treba dať predsa len trocha viac času. Už len spomínaní autori textov patria medzi tých naj čo tu máme a tak „slogany" typu - „treba sa spamätať ešte za horúca" „netreba vždycky veľa slov pre teba sú slova iba hrou" či napr. úvod textu skladby Čiara - „všeličo sa zmenilo nad čiarou i pod čiarou, čiara sa však nemení všetko ide po starom, každý zlomok života predstavuje hodnotu, ktorá v danom momente zodpovedá životu" ma veľký potenciál nebyť „iba" akýmsi popevkom, ktorý o pár mesiacov zapadne prachom nejakého ďalšieho „hitu" z dielnej hocikoho . . .

SkryťVypnúť reklamu

Média, ale aj samotní autori album , ho počas jeho tvorby označovali rôznymi prívlastkami od „elektrornický" cez „experimentálny" až po nejaký „novodobý Banket."
Z celkového pohľadu ich tvrdenia boli na mieste aj keď ja osobne som možno predsa len čakal trocha viac. Tušil som kde asi to pod taktovkou „grausovcov" skončí a moje predstavy sa viac-menej aj naplnili.

Zvukový prejav podľa môjho názoru často balancuje medzi elektronickým zvukom typu „ešte Depeche Mode" ( ktorí boli a zrejeme aj sú interpretovým veľkým vzorom ) a momentálnych amerických „teenegerskych stars" či nejakej "IN-novosti", po ktorej, a ktorých sa o pár rokov zľahne zem, na rozdiel od Depeche Mode, ktorí sú už navždy zapísaný v hudobnej kronike hrubým písmom . . . keď experiment a elektronika tak možno bolo treba začať napr.tam kde končí skladba 2 líšky z albumu 01 . . . No aj napriek tejto mojej výhrade hodnotím tento album skôr, ako „ v celku slušný krok vpred ", zo spevákovho nie príliš šťastného obdobia . . .

Erik Varchol

Erik Varchol

Bloger 
  • Počet článkov:  499
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ideály nepotrebujú len krídla, ale aj miesto odkiaľ by mohli vzlietnuť a ja sa snažím toto miesto nájsť ... Zoznam autorových rubrík:  nedeľné haikuhudbaminiatúrySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu