V poslednom blogu si súdruh Naniáš dokonca dovolil hlbokú prognózu, citujem „Oslavujeme výročie ukončenia II. Svetovej vojny. Asi by bola dopadla ináč, keby boli Nemci spustili jadrový reaktor skôr ako Američania. V skutočnosti neboli od toho až tak ďaleko.“
Trúfam si hneď na začiatku povedať, že by vôbec neopadla ináč ako sa stalo, teda čo do výsledku, možno akurát čo do počtu obetí. Je vôbec otázne, že ak by výskum Nemci dokončili dajme tomu v roku 1943 a do štádia operatívneho použitia dotiahli začiatkom roku 1945, ako by ju použili? Ako by ju aplikovali v obkľúčení na frontoch dlhých tisíce kilometrov? Taktický dosah výbuchov bômb typu Hirošima bol na rádiuse desiatok kilometrov. Proti armáde v poľných podmienkach by nemala také devastačné účinky ako proti japonským mestám. Ale hlavne ako ju dostať nad veľké mestá ako Londýn alebo Moskva, nehovorím už o New Yorku. Na prepravu bomby hmotnosti okolo 5 ton nemali žiadne lietadlo, navyše nemali ani nadvládu vo vzduchu. Na taktické použitie je nevhodná a navyše by ich vtedy asi nebolo dosť na nejaké masové použitie. Raketa V-2 uniesla necelú tonu výbušniny a bola nepresná.
Američania nevyvíjali atómovú bombu a priori na to, aby vyhrali vojnu či už v Európe alebo Pacifiku. Bola tu možnosť vyvinúť hrozivú účinnú zbraň a tak sa jej chopili. Mali na to ľudí aj prostriedky a už vtedy s ňou počítali hlavne ako s odstrašujúcou zbraňou, ktorá nakoniec viac vystrašila Stalina ako Nemcov či Japoncov. A jej požitie proti Japoncom ich neporazilo, ale skôr iba dorazilo.
Takéto úvahy „čo by bolo keby." sú úplne jalové a zbytočné. Keby mala babka gule, bola by dedko...Keby Nemci vyhrali vojnu aj bez použitia atómovej zbrane tak by bol v dnešnej dobe tomu ich fašizmu asi tiež koniec, podobne ako sa to v roku 1991 prihodilo aj Sovietskemu Zväzu. Oni tieto režimy, ako fašizmus tak aj komunizmus mali zásadnú chybu-s ľuďmi treba spolupracovať a nie ich prehadzovať vidlami.