VTIPY pre PAMÄTNÍKOV

V tomto článku predstavím zopár vtipov z obdobia budovania socializmu, ktoré sa mne osobne najviac páčili. Podstata každého dobrého vtipu je najmä v prekvapivej pointe. A o takú vtedy nebola núdza. Ako napríklad toto motto:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)

„Ako sa máte, pracujúci“, žartovali súdruhovia. „Dobre“, žartovali pracujúci.

V čase „reálneho socializmu“ kolovali po Československu stovky vtipov či vtipných prirovnaní ktoré poukazovali na rozdiely medzi proklamovanými cieľmi socializmu a skutočným stavom. Veľa z nich bolo predstavovaných ako vtipy zo Sovietskeho Zväzu, aj keď v skutočnosti vznikli a kolovali len u nás a v Sov. Zväze ich nikto nepoznal. Šírili sa ústnym podaním veľmi rýchlo, paradoxne ich horlivými šíriteľmi bolo aj niektorí komunisti, niektorí tak robili z alibizmu, ale asi aj ako provokatéri čo zisťovali reakcie obyvateľstva. Takže niekedy bolo pomerne rizikové ich nielen šíriť, ale sa na nich aj verejne zabávať. Tvrdým komunistom tieto skutočne výstižné prirovnania nič nehovorili a sám som zažil jeden moment, keď som bol upozornený, “či sa mi nepáči, že môžem pracovať na Atómke...“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvedomujem si, že väčšina týchto prirovnaní už nie je aktuálna , historické kontexty aj terminológia už aktívne neexistujú a veľa vzťahov je už zabudnutých. Ale treba to všetko neustále pripomínať, lebo sme už zase v dobe, keď sa história prepisuje a šanca, že časom sa môže všetko vrátiť v mnohých socializmu a komunizme oddaných srdciach stále žije.

V súvislosti s 50. výročím okupácie v 68. roku začnem s otázkou , ktorú potom údajne dostal Brežnev: „Nemrzí vás že ste znásilnili Československo?“. Odpoveď „A prečo by aj malo? Veď som si ho potom aj vzal!“

RÁDIO JEREVAN bola fiktívna rozhlasová stanica, kde mali odpoveď na všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Vtipy sa obyčajne začínali „Spýtali sa rádia Jerevan“.

-----

Ktoré je najväčšie mesto na svete?

Jerevan.

Ktoré je najkrajšie mesto na svete?

Jerevan.

Koľko treba atómových bômb na zničenie najväčšieho a najkrajšieho mesta na svete?

Moskva je tiež veľké a krásne mesto !

-----

Je možné milovať sa v behu?

Nie. Je vedecky dokázané, že žena so zdvihnutou sukňou beží rýchlejšie ako muž so spustenými nohavicami.

-----

Je možné milovať sa na Prvého mája v sprievode?

Áno, ak vám nebude prekážať kibicovanie.

-----

Je možné milovať sa Na výročie VOSR (Veľkej Októbrovej Soc. Revolúcie)?

Áno, ale len s vlastnou manželkou, aby radosť z milovania nebola väčšia ako radosť z veľkého sviatku pracujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

-----

Môže sa straníčka milovať s nestraníkom?

Áno, ale straníčka musí byť vždy navrchu, aby sa zachovala vedúca úloha strany.

-----

Budú v komunizme peniaze ?

Revizionisti tvrdia, že budú, dogmatici tvrdia že nebudú. A my, marxisti tvrdíme, že u niekoho budú a u niekoho nebudú.

-----

Je pravda že Peter IljiČ Čajkovskij bol homosexuál?

Áno. Ale nielen preto si ho vážime.

-----

Je prada že na Kaukaze rastie kukurica ako telegrafné stĺpy?

Áno. Niekedy aj hustejšie.

-----

Je možné vybudovať socializmus v KANADE?

Áno. Len potom nebude odkiaľ dovážať pšenicu.

Je možné vybudovať socializmus v USA?

Nie. Československá ekonomika by to už neutiahla.

SkryťVypnúť reklamu

Je možné vybudovať socializmus vo ŠVAJČIARSKU?

Áno. Ale prečo v takej krásnej zemi!

-----

Je pravda že kapitalizmus stojí na pokraji priepasti?

Áno. Odtiaľ na nás najlepšie vidí.

-----

Pýtali sa aj či bude vojna. Odpoveď vojna nebude. Ale bude taký tuhý boj za mier, že neosztane ani kameň na kameni....

-----

Je pravda že Leonid Iljič dostal k 60. výročiu VOSR od Sofie Lorenovej farebný televízor?

Áno. Len to nebol Leonid Iljič ale Vladimír Iljič. A nebolo to 60. výročie, ale 6. A nebola to Sofia Lorenová, ale Nadežda Krupská. A nebol to farebný televízor ale syfilis.

-----

Vodcovi svetového proletariátu Leninovi sa ušlo aj veľa ďalších vtipov.

-----

V ermitáži bola výstava obrazov na tému „Lenin v Poľsku“. Na jednom obraze bol namaľovaný stan, z neho trčali ženské nohy a na nich boli obrátené mužské. Ľudia sa pýtajú, čo to má spoločné s Leninom. Nuž, hovorí sprievodca, tie spodné nohy sú Nadeždy Krupskej, tie horné patria Trockému. A kde je Lenin?

Predsa v Poľsku !

-----

Kúpil si rus nové auto, zaparkoval pred domom a do rána mu ho ukradli. Bežal na milíciu a nahlásil krádež. Milicionár sa pýta, kde parkoval. Že pred domom. Poď sem, povedal milicionár a zaviedol ho do pracovne šéfa. Čo tam vidíš na stene?

Obraz.

A kto je na ňom?

Vladimír Iljič a jeho najbližší spolupracovníci. Felix Dzeržinskij, Jozef Stalin, Nadežda Krupská, Lev Trockij...

A čo drží Lenin v ruke?

Čiapku.

No vidíš, ty somár. Vladimír Iljič aj v kruhu svojich najbližších súdruhov čiapku pevne v ruke stíska. A ty necháš auto len tak na ulici...

-----

V cárskom Rusku sa nadránom 22. apríla 1870 vráti lekár domov a hovorí manželke: Dnes som bol pri ťažkom pôrode, ale neľutujem námahu. Narodil sa Lenin...

-----

Nakoniec taká všehochuť rôznych vtipov.

-----

Príde Rus pred obchod s potravinami a na dverách číta oznam: Sladká smotana 10 rubľov, kyslá 7 rubľov. A s hrubým a podčiarknuté tam ďalej stojí: Židom smotanu nepredávame !!!

Ide za vedúcim a hovorí: Abram Izakovič, veď sme jedného rodu. Spolu sme trpeli za cára, za Hitlera, za Stalina a trpíme aj teraz. A ty mne nechceš predať smotanu.

Nesťažuj sa Moše Davidovič. Najprv tú smotanu ochutnaj...

-----

Jeden od nás.

-----

Pri kádrovej previerke: Ty tu píšeš, že máš banícky pôvod. Ale veď vy ste predsa mali v Tatrách hotel!

No hej, ale to bola zlatá baňa !

-----

Správa v novinách: Nikita Chruščov a John Kennedy bežali priateľský závod v behu na 100 metrov. Chruščov druhý, Kennedy predposledný.

-----

Sovietsky špión bol odhalený v New Yorku, keď si chcel vymeniť baterku v kamere ktorú mal nainštalovanú v sklenom oku. Pomýlil sa a vybral si von to zdravé oko.

-----

Je to pravda že v Amerike môžu ľudia verejne nadávať na prezidenta? Áno, ale to môžeš aj u nás na Červenom námestí. Teda keď nadávaš na amerického prezidenta...

-----

Lord obeduje , keď zaznie výstrel z dela. Jean, čo sa stalo? Prišiel Putin, pane. Strieľajú. Padla ďalšia rana. Jean, a toto je čo !? Hovorím, pane Putin prišiel.

A to ho dočerta na prvý raz netrafili?

----

Prídu Timurovci (pionieri robiaci dobré skutky) k babičke a pýtajú sa -babička, nepotrebujete drevo? Drevo? Ďakujem, chlapci, mám ho plný dvor. Ráno babička vstane, na dvore ani trieska...

-----

Ide americký vojnový veterán po Červenom námestí a vidí ruského veterána. Nie si ty Vladimír Vladimirovič? Ja som John, bývalý americký pilot. Boli sme spolu za vojny v Nemecku v zajateckom tábore. Ach, povzdychne si Vladimír. Zajatecký tábor, Nemecko. Zlaté časy...

-----

Na Pražskom hrade v kancelárii prezidenta Novotného zazvoní telefón z Moskvy. Novotný zdvihne a hovorí: Áno, áno, určite áno, samozrejme áno. Potom po krátkej odmlke povie: Nie, to rozhodne nie! Všetci sa zhrozene pýtajú. Tondo, ty si povedal Moskve nie? A čo chceli? Nechceli nič. Len sa ma pýtali či mi to nevadí že sa im stále pchám do zadku !

-----

Na mierovej konferencii v Helsinkách v roku 1976 si súdruh Husák potreboval odskočiť. Vyšiel na chodbu a pýtal sa zriadenca kde sú toalety. Pôjdete tuto dolu po schodoch, potom doprava a na konci chodby uvidíte na dverách nápis „pre džentlmenov“. Nápis si nevšímajte a vstúpte.

-----

Nuž toto je galéria mojich obľúbených z tej doby. Všetky sa mohli zúčastniť aj súťaže o zlatú mrežu.A veru, v tejto oblasti bolo za komunistov naozaj lepšie.

Ps. Ospravedlňte ma že tu nepoužívam priamu reč. Ale tých úvodzoviek by bolo príliš.

Ernest Ježík

Ernest Ježík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Zaujímam sa o dianie okolo seba, mojimi obľúbenými témami je energetika, najmä obnoviteľné zdroje, zdravotníctvo, Ruské (sovietské) reálie, vojny 20.-tého storočia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu