Vynálezy, ktoré nezmenili svet

V tomto článku bude reč o zdrojoch, z ktorých si elektromobil veru nenabijete. Bude to hlavne o takých ktoré majú blízko k perpetuum mobile, jedno také je tam ako žiarivý príklad.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

DICK KVETNANSKÝ

Ako prvý uvediem našej verejnosti už známy prípad supermotora s ohromným výkonom a neuveriteľne nízkou spotrebou, ktorý slávnostne pokrstil aj premiér Robert Fico a vtedy konštruktér Dick Kvetňanský hovoril, že jeho „pseudoadiabatickým“ motorom môžeme presláviť Slovensko. Čo sa však stalo?.

Dick Kvetňanský hovorí: „Rád používam analógiu s mobilmi – nabijem si mobil za 40 minút a funguje 50 hodín. Mám v ňom HD kameru, prístup na internet, štvorjadrový procesor, jednoducho všetko, na čo sme v minulosti potrebovali veľké počítače. Za desať rokov nastal ohromný pokrok. Ale to neplatí pri spaľovacích motoroch. Za sto rokov sme sa posunuli možno o desať percent. Henry Ford mal vo svojich autách 15-percentnú účinnosť spaľovacieho motora, a to mali drevené kolesá. Teraz majú motory 25-percentnú Za ten čas sa všetko neuveriteľne posunulo, no motory až tak nie. Ako je to možné? Ja si to vysvetľujem tak, že každých päť rokov automobilka predstaví nový model nejakého auta. Vždy má o nejaké percento vyšší výkon a o chlp nižšiu spotrebu. Takto to budú v ďalších a ďalších modeloch zlepšovať len postupne. Keby urobili odrazu revolúciu a vyrobili by dokonalý motor s výkonom 300 koní a so spotrebou dva litre, narazili by na strop možností spaľovacích motorov a viac by ich už nedokázali zlepšovať. Z marketingového hľadiska by to bola pre nich katastrofa.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bližšie sa o celom prípade viac dozviete na:

http://zivot.aktuality.sk/clanok/15579/slovensky-supermotor-vlani-vyvolal-senzaciu-co-je-s-nim

Za sto rokov vývoja spaľovacích motorov sa ich účinnosť pohla smerom k teoretickému maximu skoro dvojnásobne k 30% -tam, záležalo to hlavne na ich konštrukcii a vývoji materiálov a technológii. Kvetnanského motory jednoducho obrátili teóriu naruby, do tepla už ide len 30% a na mechanickú prácu až 70 % energie z paliva (normálne je to naopak). Triky a predpoklady ich teórie tu nebudem popisovať, chcem len poukázať na ich skromnosť, keď sa zastavili na tých 70 % !!!

SkryťVypnúť reklamu

Pripomína mi to starý vtip, keď na socialistickom družstve dostali z okresu príkaz , aby zvýšili dojivosť kráv o 50 %. Ohradili sa, že predsa na 50% zvýšili už vlani! Nevadí, bola odpoveď. Zvýšte o ďalších 50%. Ale to by už bola samá voda, nedali sa družstevníci. !

A Dick Kvetnanský ? „ Myslíte, že automobilky by také vyrobiť nevedeli? Vedeli, ale nechcú, lebo z marketingového hľadiska nemôžu ísť hneď na maximum. O ďalší rok by už nemali čo viac ponúknuť. Nám prerobenie motora na našu technológiu trvá niekoľko dní. Keby automobilka chcela, bola by to pre ňu len zmena dizajnu niektorých dielcov. Lenže v automobilovom priemysle je síce obrovská konkurencia, ale zároveň aj množstvo kartelových dohôd. Ani si nepamätáme, kedy naposledy niektorá automobilka vyšla s motorom, ktorý by ju úplne odlíšil od konkurencie.“

SkryťVypnúť reklamu

Hľa, aký marketér ! A ďalší argument:

"problémom sú aj ropne rafinérie, a ich magnáti, ktorí poľahky zlikvidujú akúkoľvek výrobňu na takéto automobily...No, aj tak si myslím, ze by to za pokus stalo si založiť vlastnú značku auta, vlastnú linku automobilovú a do par rokov by sa mu tie investície určite vrátili mnohonásobne záujmom o jeho výrobky....Napr. obnoviť našu značku so supermoderným motorom...go, chlapci gooo.....“ Tatra (Tatra je naša , teda Slovenská značka?)...

Takže tu je ten pes zakopaný. Sprisahanie temných síl, a nie nejaké fyzikálne zákony, ktoré definoval Carnot už skoro pred dvesto rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

A o takýchto sprisahaniach bude ešte reč.

RADA ELEKTRIKÁRA

Tu sú už trochu odvážnejší, riešia zníženie spotreby energie pre domácnosti až o 75 %.

„Tesla Saver ECO optimalizuje a zlepšuje účinnosť elektrizačnej sústavy. Slúži ako filter, ktorý čistí nežiaduce impulzy, prehĺbeniny, hluk a napätie a stabilizuje napájací zdroj a tým optimalizuje spotrebu energie a šetrí energiu a peniaze.* Tesla Saver ECO funguje na všetkých spotrebičov, ktoré zapríčiňujú poruchy v sieti. Na ten spôsob sa šetrí elektrická energia z klimatizačných spotrebičov, chladničiek, práčok, vysávačov, televízorov, počítačov, žiarivkových osvetlení, umývačiek riadu, mrazničiek, kancelárskych vybavení a podobne.* Aj v prípade, že máte všetky energeticky úsporne spotrebiče triedy A, Tesla Saver ECO vám poskytne maximálne úspory energie v domácnosti a významne zníži účty za elektrinu.“

https://mojnavrhna.com/jozef/1649/?utm_source=adwords&utm_campaign=P-G-SK-0329-911-mcpclone01|Energy-Saver-ECO-print_TXT-SE-EN_W1724&utm_campaignid=856323520&utm_adgroupid=43029264426&utm_creative=200497102493&utm_keyword=energy%20saver&utm_placement=&utm_target=&utm_device=c&utm_devicemodel=&utm_network=g&utm_adposition=1t1&utm_matchtype=p&utm_clicklocation=9062579&utm_interestlocation=&mgprojectid=1246&keywords=energy+saver&mgadid=70110

Bližšie sa ale nič nedozviete ani na hore uvedenom linku. Lebo jednoducho sa z toho ani nič dozvedieť nemôžete. Podvod ako Brno. Ani by nestál za reč, ale keď ľudia kupujú...

PRÍPAD TAAWIN A NÁSLEDOVNÍCI

Aby som nezabudol na moje obľúbené veterné turbínky je tu jeden prípad, ktorého som sa zúčastnil osobne. Po roku 1989 sa v oblasti malých veterných turbíniek pokúšala presadiť firma TAAWIN z Brna. „Vynálezca“ pán Ján T. ako mnohí pred ním a na celom svete stavil na dobre známu obohranú ale najmä neperspektívnu a nebezpečnú koncepciu s reguláciou „passive stall“. To je systém keď odstredivý regulátor neustále zväčšuje uhol nábehu listov vrtule a tie sa potom snažia ho otáčkami „dohnať“. Výsledkom je stav, že prúdenie na listoch sa začne cyklicky „odtrhovať“ a zase obnovovať. Tento stav sa nazýva „pompáž“, je to nočná mora konštruktérov lopatkových strojov a vedie priamo k deštrukcii stroja.

Svoje vynálezy predstavil na veľtrhu v Brne v roku 1990, kde bol o ne ako o vtedy exotickú novinku obrovský záujem. Pri stánku zaznamenali 1500 návštev! Licenciu na tieto stroje kúpila firma DELVET z Vrbového pri Piešťanoch, spolu s asi 40-timi hotovými strojmi troch výkonových veľkostí 1, 3 a 7 kilowatt. Podotýkam, že ako v tomto prípade tak aj v ďalších nikto nemal ani šajnu o čo ide. Vládla vtedy taká nálada, že všetko čo tu nebolo za komunizmu je naozaj dobré a užitočné a hlavne dá sa na tom poriadne zarobiť.

V počiatočnom rozlete začali vo firme DELVET zháňať v roku 1992 výrobcov komponentov, ja som takto na nich narazil prostredníctvom inzerátu v novinách, kde hľadali dodávateľov stožiarov v stovkách kusov mesačne (!). Zaujalo ma to na prvý pohľad a tak som tam zašiel. Snažil som sa im opatrne naznačiť, aby sa krotili, ale všetci boli hluchí a ani ma pod vidinou veľkých ziskov nejako zvlášť nevnímali, rozišli sme sa bez akéhokoľvek záveru.

Začal som problematiku študovať podrobnejšie a každým krokom sa moja skepsa prehlbovala. Skontaktoval som sa s pánom Rozehnalom z VÚAZ Brno, ktorý tam v aerodynamickom tuneli testoval tento systém na modeloch ešte pre pôvodnú firmu TAAWIN. Dospeli sme k záveru, že tento „systém“ má v sebe zakomponované fatálne negatívne vlastnosti a že skutočne nemá perspektívu.

Medzitým vo firme Delvet na vlastnej koži zistili, že kúpili hromadu „šmejdov“ v pravom dnešnom zmysle tohto bohemizmu a obrátili sa na mňa so žiadosťou o pomoc, čo malo znamenať nejako to vylepšiť aby stroje aspoň trochu fungovali, lebo namiesto ziskov mali na krku iba reklamácie a požiadavky na vrátenie záloh. Ani som sa do toho nepustil. Jednak som už videl, že sú na mizine a že by mi asi nič nezaplatili a za druhé veci nabrali prudký spád, firma skrachovala a bol koniec slávy. Ale len dočasne.

Po pár rokoch ma oslovili zástupcovia firmy JMP z Trenčína a s radosťou mi oznámili, že sa práve stali výhradnými zástupcami firmy WINDTOWER z Brna a chceli ma angažovať ako technického poradcu a agenta pre jednania s potenciálnymi zákazníkmi. Boli asi nemilo prekvapení, že podľa môjho názoru hodnota ich zastúpenia je na úrovni výhradného zastúpenia napríklad pre choleru či chrípku. Zaplatili mi jedno pivo pri ktorom sa celé jednanie odohralo a rozišli sme sa. A asi nemohli dlho pochopiť, prečo som nevzal taký perspektívny džob...

Začal som sa zaujímať aj o firmu WINDTOWER a zistil som, že sa nejakým spôsobom dostali k aktivitám pána Jána T. (podľa jeho vyjadrenia podvodom) a veselo pokračovali v obchodných aktivitách, navyše ešte agresívnejšie a už s priamymi známkami podvodníckeho konania.

Reklamný leták fy. WINDTOWER bol typickou ukážkou, ako sa pokútni podnikatelia a díleri snažia presvedčiť zákazníkov o potrebnosti ich výrobkov. Tie zmätočné a zavádzajúce formulácie sa pri všetkých nasledujúcich do dnešných dní trvajúcich či už reálnych alebo internetových ponukách skoro vôbec nelíšia.

Firma TAAWIN tiež rýchlo skrachovala, zostal po nej iba dlhý rad exekútorov číhajúcich na nedobytné pohľadávky. Pán Ján T. to ale nevzdal a na internete dodnes ponúka ďalšie nezmyselné výtvory. Bola to hlavne„...převratná novinka která bude představena na „Stavebních veletrzích v Brně 2006“ a že do tej doby bude overený a vyskúšaný prototyp, ktorý je momentálne vo výrobe. „Po overení a skúškach sa počítá s kapacitou výroby 100 kusů mesačne a pre zájemcov budou k dispozícii v polovici roku 2006. Nové výrobné priestory pre tak objemné objednávky sa už dokončujú.“

Behom „Stavebních veletrhů Brno“ 18. apríl 2007 boli slávnostne vyhlásené víťazné výrobky súťaže o „Výrobok roku 2006“, ktorú usporiadal časopis „Stavebnictví a interiér“ v spolupráci s Národným Stavebným centrom (NSC) v Brne. Druhé miesto získala veterná elektráreň TAAWIN – typ Roswell. Hodnotiteľská porota svoje rozhodnutie zdôvodnila výrokom:

„Výrobek, který nabízí možnost využití větrné energie i pro malé spotřebitele, je zajímavý svojí technickou nápaditostí a zajímavým vzhledem. Nabízí nízkou hlučnost a pracuje i při slabém větru, kdy k roztočení nepotřebuje pomocný motor.”

Sám vynálezca Ján T. hodnotí:

„Použití tohoto stroje je opravdu tak velké, že ho nelze ani vyjmenovat. Jde o větrný stroj pokročilé technologie, který zcela nahradí vrtulové typy a to také vysvětluje mnoho negativních ohlasů, které se snaží vynález pomluvit a zostudit i samotného autora. Ale to je normální !“

Zpráva z tlače:

„Krajský soud v Brně zastavil insolvenční řízení s firmou Taawin, která se zabývá vývojem a výrobou větrných elektráren. Firma podala návrh na úpadek sama s tím, že je předlužená. V insolvenčním řízení byla od začátku června. Podle návrhu výše dluhu přesáhla 2,5 milionu korun. Na druhou stranu zhruba jeden milion korun má v pohledávkách, většinu z nich však považuje za nedobytnou. Soud řízení zastavil z důvodů nezaplacení zálohy na náklady insolvenčního řízení ve výši 40 tisíc korun. Firma se proti tomuto rozhodnutí může odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci. Společnost Taawin vyvíjela a vyráběla větrné elektrárny pod značkou Taawin Roswell. V posledních dvou letech jednala o vstupu strategického investora do firmy, to se však nepodařilo realizovat. Nedávno zkrachoval i další brněnské výrobce větrných elektráren, společnost Windtower. Její dluhy dosáhly bezmála 12 milionů korun. Soud ji poslal do konkurzu na konci října 2009.“

Na posledný výkrik tohto vynálezcu som narazil v marci 2016, keď som si už myslel že ho mám za sebou. Pán T. našiel jedného naivného „strategického“ investora, ktorý mu dal asi dva milióny českých korún. Pán T. však medzitým skrachoval a v likvidácii firmy Taawin sa okrem dlhov nič nenašlo. Lenže problém bol v tom, že pán T. si „investíciu“ nechal poslať na osobný účet! A toho sa bankrot firmy netýkal. Nuž jeho posledný krok bol osobný bankrot, pretože peniaze už minul na dom na dedine, zapísaný na inú osobu. Bankrot prebehol úspešne. Firnma TAAWIN však stále žije na internete.

Jednému novinárovi z miestnych novín, ktorý sa o jeho vyčíňanie v tejto veci zaujíma „vynálezca“ píše list, ktorý by sa dal charakterizovať ako výhražný:

Vážený pane, dle zprávy, kterou jsem včera obdržel, jste ohodnocen jako osoba s nulovou kompetencí, která je občas s tichým souhlasem bezpečnostního oddělení používána jako provokatér k rozdmýchání občanských nepokojů, rovněž i v tomto případě, s tichým souhlasem místního odd. Takto bude také Vaše charakteristika předána soudu. Tak to Vám blahopřeji, takže přece jen ten uragán. Držte si raději čepici.

Jan T., kpt.detektiv s platnou Koncesní listinou a starším odznakem, konstruktér a úspěšný vynálezce strojů Roswell a Enterprisse s evropskou homologací. Ronov nad Sázavou 23, Přibyslav 58222 tel. 773033730 firma Taawin. s..r.o.

Viac sa dozviete na

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097429889-cerne-ovce/210452801080907/titulky

Čo už k tomu dodať. A to turbínky TAAWIN aj tie z firmy DELVET mali slúžiť ako riešenie Českej aj Slovenskej energetiky! Jeden z diskutérov to na stránke TAAWIN napísal úplne výstižne: možno že pán T. možno bol (ako on o sebe tvrdí že pracuje viac ako výskumný ústav) v ústave, ale výskumný to určite nebol...

VASILINA

Aby sme nezabudli ani na vertikálne turbínky. Tu je príklad jednej, ktorú ponúka díler zo Slovenska. Nedávno sa na mňa obrátil jeden nadšenec pre veternú energiu s otázkou či je to reálne alebo ide o podvod. Reálne je to teda technický nezmysel a obchodne čistý podvod. Ide o vertikálne monštrum s pochybným princípom práce na odporovom princípe plné tajomných zariadení ktoré pri otáčaní preklápajú rovinné plochy (keby tam dali aspoň polválce), zato však s reklamnými údajmi, ktoré berú dych.

Technické parametre malej veternej elektrárne „Vasilina“ sú:

Výkonová rada turbín je 1,8 kW, 3,5 kW, 5 kW, 7,5 kW, 12 kW, 15 kW, 20 kw, 30 kw.

Parametre Turbíny Vasilina VG 7,5KW

D rotor 1,36m, pri plnom zábere 1,7m (plocha 3m2, pozn. autora)

Výška rotora bez podstavca 2,2m

Celková výška 3,45m

Minimálna rýchlosť pre rozbeh 2,7m/s

Nominálna rýchlosť 10 m/s

Maximalna rychlosť 50m/s

Turbína Vasilina je ovládaná procesorom do smeru vetra a tým optimálne využíva prúdenie vetra. Je riadená na konštantné otáčky zmenšovaním plochy lopatky rotora pri stúpajucom vetre nad 11m/s, takže môže pracovať aj v maximálnych nárazových vetroch a nedochádza k pretáčaniu rotora. Oproti iným typom turbín má vyššiu účinnosť.

Malá domáca elektráreň Vasilina je vybavená mnohými bezpečnostnými prvkami, manuálnym odstavením, elektronickou brzdou, autonomnym riadením a rezistorovým brzdením pri stúpajúcom napätí controlerom.

Návratnosť investície 4-5 rokov.

Prevedenie ako ostrovný systém alebo pripojenie do distribučnej siete.

Životnost generátora PMG 20 rokov.

Garancia: turbína 5 rokov, periférie 2 roky.

Odpísané zo stránky podľa linku dolu

https://poziadavka.sk/ponuky/ponuka-206936/Technicke-parametre--Veterna-elektraren-%C3%A2%C2%80%C2%9EVasilina%C3%A2%C2%80%C2%9C-

Na prvý pohľad je to jasný adept na prvenstvo v klamaní zákazníkov a na pokutu od Obchodnej inšpekcie na základe zákona o ochrane spotrebiteľa.

Porovnanie vymyslených a skutočne možných výkonov ukazuje, že tu sa s tým skutočne nemaznali a dali za menovitý výkon zhruba 10 x viac ako by ten výtvor mohol niekedy vyprodukovať, a to som do účinnosti pri výpočte dal účinnosť 15% (Savonius odpusť). Pochybujem pritom či sa to bude vôbec točiť (animovaným videám moc neverím). Merná hmotnosť v poslednom riadku svedčí ďalej o tom, že je 5x vyššia ako pre normálne stroje. Tie štartovacie rýchlosti, aj keby boli skutočné (asi sotva) nehovoria nič. Pri 2 m/s je príkon na tú tretiu s men. výkonom 10 kW asi 8 Watt (!!!), čo ťažko niečím takým vôbec pohne...

Dolu je citát z materiálu inej firmy slovenskej DEKO -odborník žasne, laik sa diví. Ak je účinnosť tohto stroja oproti horizontálnym vrtuliam (HAWT) 4 až viackrát vyššia, potom oproti účinnosti HAWT 30-40% bude VASILINA dosahovať hodnoty 120-150 a viac %. Nuž, k tomu nie je čo dodať, aj keď na proklamované menovité výkony je to stále málo. Možno pre začiatok to stačí. Dosiahnuť účinnosť viac ako 100% sa nepodarilo ani v bývalom Sovietskom zväze...

Vertikálna veterná turbína je v porovnaní s vrtuľovou turbínou mnohonásobne (až 4 a viackrát) účinnejšia. Dôvodom je väčšia plocha lopatiek, ako aj natáčanie jednotlivých lopatiek servopohonom riadeným procesorom do smeru vetra, čiže vyhľadáva optimálne prúdenie vetra a natáča lopatky priamo proti jeho prúdeniu. Pôsobením aerodynamických sil na listy rotoru prevádza inteligentná, vertikálna, veterná turbína VASILINA umiestnená na stožiari alebo streche energiu vetra na rotačnú mechanickú energiu. Táto je potom generátorom premenená na elektrickú energiu. So stúpajúcou rýchlosťou vetra rastú vztlakové sily s treťou mocninou rýchlosti vetra, preto je turbína opatrená bezpečnostnými prvkami a efektívnou reguláciou výkonu rotora tak, aby sa využila všetka sila prúdenia vetra 2,5 -30 m/s a zabránilo sa mechanickému a elektrickému poškodeniu turbíny. Pri vertikálnych veterných turbínach sa nevytvára infrazvuk, sú celkovo tiché do 30 db a neohrozujú vtáky, nevyžadujú obsluhu, sú plne automatické. Vertikálne veterné turbíny sa môžu používať aj v zastavaných plochách. Dopad na životné prostredie je minimálny.

Poznám trochu slovenské „podnikavecké“ prostredie a viem, že tam sa väčšina (česť skutočným pdnikateľom) podnikavcov neštíti oklamať, dezinformovať, podviesť, jednoducho „ojeba(bra)ť“ nikoho. Že by sa na ich „reklamu“ dal na Slovensku niekto nachytať však asi nehrozí. Slováci dávajú prednosť čínskym „šmejdom“, ale aj to už pomaly prechádza do minulosti.

VZTLAKOVÁ ELEKTRÁREŇ

https://www.youtube.com/watch?v=cT4ywRt89Iw

Tento príspevok sa teda netýka priamo veternej energetiky, ale v jednej z hlavných úloh je tu stlačený vzduch, takže to zas až tak ďaleko nie je. Spadať by to mohlo do kategórie obnoviteľné zdroje, ale aj tam by to bolo iba v kategórii „šmejdi a podvody“. Dal som to sem ako príklad šmejdov a ich praktík jedno v akom odbore, veternú energetiku nevynímajúc !.

Mám to z diskusie na stránke mypower.cz, ktorá tam zabrala dosť priestoru v súboji názorov na tému „VZTLAKOVÁ ELEKTRÁRNA“ medzi tými, čo veria na Newtonovskú fyziku a medzi tými, čo ju neakceptujú resp. sú ochotní v nej nájsť niečo, čo ju spochybňuje až do tej miery že zákon o zachovaní energie je šuviks a „perpetuum mobile“ je už dávno všade okolo nás. Už by tu dávno bolo pre radosť a úžitok všetkých, nebyť všelijakých temných nadnárodných temných a neznámych síl a lóži ovládajúcich svet, kde tajné služby unášajú a vraždia vynálezcov a vizionárov čo dovidia ďalej ako učebnice fyziky pre základné školy. Ešteže to aspoň Bill Gates prežil, Steve Jobs už to šťastie nemal (bohvie čo vymyslel) ...

O čo ide možno zistiť z videa z linku hore. V stojatej nádobe (nazval som ju pracovne bublifuk) je voda a v nej sa pohybuje zvislý dopravníkový pás, na ktorom sú plaváky. Pod ne sa púšťa stlačený vzduch produkovaný kompresorom poháňaným elektromotorom, ten ich vynáša nad hladinu, tam sa vzduch uvoľní a ide späť do kompresora. Z valcov ktoré pás takto poháňa sa sila prenáša na generátor. Ono sa to bude točiť, lebo Archimedov zákon na prekvapenie funguje. Prezentovaná energetická bilancia –výkon kompresora na vstupe 4,2 kW, generátora na výstupe 12 kW. Účinnosť 270%!!! No nekúp to!

Bližšie to všetko vysvetlil (v skutočnosti „zožral“ aj s chlpmi) jeden z premúdrených internetových diskutérov, ktorý k tej prezentácii diletantsky zosmolil takýto „posudok“ bez akéhokoľvek kritického prístupu:

Tak jsem prosel vetsinu prispevku na ohledne AuKw vztlakove elektrarny. http://pesn.com je informacni portal o novinkach a deni ze sveta predevsim exotickych energetickych technologii (ale mimo jine jsou tam informace o klasickych alternativnich technologiich, jako voda, vitr a slunce). Sterling Allan (CEO pesn.com) jeste se svym kolegou si udelali vylet z Utahu v USA do Spichu v Nemecku, kde byla cela technologie predstavena verejnosti v ramci nekolika dni otevrenych dveri. Vztlakova elektrarna byla pripravena volne ke zkoumani. Byla z ni vypustena voda a bocnimi dvirky bylo mozne nahlednout dovnitr, ze tam neni zadny skryty pomocny motor. Dale byla zvednuta vydlici na jesterce, aby bylo videt, ze se pod ni nic neskryva a ze tam nevedou zadne skryte draty. Okoli elektrarny a kompresoru bylo prozkoumano termokamerou, aby se vyloucil externi privod energie. Prozkoumali vse co bylo mozne a zaver je jednoduchy - proste to funguje. Podle pesn.com je klic k fukci elektrarny ve velmi ucinnem kompresoru a cele to neni tak jednoduche, jak to na prvni pohled vypada. Technicky reditel Rosch, ktery ma tento projekt na starosti jim rikal, ze takovych neduverivych stouralu je mnoho predevsim ze zapadnich zemi. Pote jim tam priletela navsteva z Afriky, prohlidla si elektrarnu, objednali, vyplnili sek a zase odleteli. Tudiz v zemich, ktere nejsou tolik zdeformovane zapadnim myslenim je duvera v tuto technologii vetsi. Taky jim nekdo hodil zapalnou lahev do sidla firmy. Nicmene projekt pokracuje. Rosch vypada jako velmi inovativni firma, jeji dalsi projekty jsou napr. magneticko-gravitacni motor, elektrolyzer s vysokou ucinnosti, vertikalni vetrna turbina atd.

Červeným som zdôraznil všetko, čo je typické pre podvodníkov a manipulátorov. Oni (Alan Sterling a kolega -totožnosť neoverená, na výlete z Utahu do SRN) potrebovali, aby sa diváci videa zamerali na hľadanie nejakých dôkazov, že ide o podvod. Keď ich nakoniec nenašli (aspoň nejaké hmatateľné) mali podvodníci prvé kolo vyhrané! Takto to robia aj manipulátori v kabarete - odpútať pozornosť aby si divák nevšimol podstatu. V klobúku nie je nič, ani v truhlici či v skrini. Všetci sa mali presvedčiť že nejde o trik. Nič sa nenašlo, veď sme vám to hovorili celý čas! Už chýbala len asistentka v plavkách. Hľadali nejaký skrytý motor či prívod, preskúmali všetky oceľové podpery či dokonca merali prúd vo vzduchových hadiciach, pričom ten motor či prívod mali neustále na očiach a prekračovali ho - je to ten motor/generátor na výstupe a prívod elektriky k nemu či od neho!!!

Tá druhá časť o Afričanoch je tiež príznačná. Vymyslieť si niečo exotické. V Afrike je predsa bežné, že platia na ruku ťažké tisíce aj keď nevedia o čo ide. Určite by ste im aj vy poslali peniaze len tak, alebo zaslali tovar bez akreditívu alebo nejakej záruky! Skôr naopak, možno nejaký id*iot ...

Firma TAAWIN pred 30 rokmi tiež dávala referencie o svojich vrtuliach v Paname, Japonsku či Vietname. Len v Československu nič...

A tiež nebudem skúmať, akým myslením je zdeformovaný samotný autor kompilátu. Ja som si vždy myslel, že Čechy sú na západe. Musím rýchlo pozrieť Google Earth, či sa niečo nezmenilo.

A nakoniec o inovatívnej firme: zaoberajú sa hlavne všetkými nezmyslami, ktoré sa v oblasti alternatívnej energetiky vyskytujú. Takže to by bolo v suchu, nič sa nenašlo. Chýbal tam už len záber, ako Afričania v slamených sukničkách vypisujú šeky...

PERPETUUM MOBILE

Nebudem sa zaoberať nejakými výpočtami či zúfalým dokazovaním, že ide o perpetuum mobile. Niekde vo fyzike pre 9. triedu ZŠ bol jeden príklad, ktorý si pamätám ako by to bolo dnes. Elektromotor poháňa generátor, ten napája elektromotor. A tak nejako dookola. Komu toto nestačí ako príklad pre perpetuum mobile, tomu niet pomoci a škoda s ním diskutovať. Takže čo sa mňa týka tých 350 % účinnosti mi stačilo na prvý pohľad.

Ak z toho vyhodíme tie zbytočnosti ako je bublifuk aj kompresor, tak nám zostane len motor kompresora a asynchrónny generátor. Spojené cez prepoj sa budú navzájom poháňať a je vymaľované. Ono nakoniec treba vyhodiť aj ten generátor. Elektriku predsa máme a ten prvý motor by mohol poháňať niečo užitočné... Vyrábať elektrinu elektrickým pohonom je predsa debilina (prepáčte za „výrazivo“).

KDE NA TO BERÚ PROSTRIEDKY?

Väčšinu ľudí zmätie to, že zariadenie predsa existuje, (nejako) funguje, točí sa a svetielka svietia (a stirače stirají !). Muselo to stáť dosť peňazí, a nikto by ich predsa len tak nevyhodil za niečo čo nefunguje. Budete sa diviť -vyhodil by ich! Hlavne ak nie sú jeho. Peniaze na takéto projekty predsa nikto nedá zo svojho, aj keby bol tým západným myslením zdeformovaný na nepoznanie. Na to sa používajú peniaze získané od laickej verejnosti všetkými možnými zákonnými aj nezákonnými spôsobmi. Založí sa akciová spoločnosť, vytvorí sa fundraisingový projekt, navlečie sa na to nejaká nadácia, prípadne sú dobré aj eurofondy. Alebo podpora od vlády, viď lietajúci automobil na Slovensku (6 mil. € na projekt s nulovým technickým aj komerčným potenciálom).

Minie sa to a akcionári či iní finančne zainteresovaní čakajú dividendy. Musí sa to nejako predstaviť, tak sa urobí tlačová konferencia či verejná prezentácia. Obyčajne sa už od začiatku vie, že je to podvod. Pripravia sa diváci aj „odborníci“, ktorí pred kamerou krútia hlavou a ochkajú od údivu. Na tomto dni otvorených dverí, z ktorých sú videa ako toto bolo síce podozrivo málo ľudí, ale nech !

Chvíľu to bude trvať kým sa dostanú na súd. Nič sa nepredáva (Afričania už viac neprišli), akcionári čakajú. Týmto dávam ešte rok- dva a potom sa možno pomaly zabudne. Až na tie Božie mlyny...

V ČOM BOL TEN TRIK?

Pozorne som si prezrel v úvode uvedené video a zaujala ma tam jedna vec. Generátoru na výstupe namerali od cca 748,5 do 751,2 otáčok za minútu, čo je pre nezaťažený osempólový asynchrónny motor/generátor tak akurát voľnobeh pri frekvencii okolo 50 Hz. Lenže háčik je v tom, že tie otáčky sú pre nulové zaťaženie, čiže voľnobeh. Ak by mal tento asynchrónny motor v generátorovom režime dodávať menovitých 12 kW, musel by mať v tom režime „nadotáčky“ asi o 5% vyššie ako otáčky voľnobehu, teda asi 780 otáčok za minútu. Podobne ak by pracoval v motorickom režime na menovitom režime mal by pri sklze 5% len 720 ot/min. Ak jeho otáčky oscilovali okolo 750/min znamenalo to, že pracoval prakticky s nulovým sklzom (moment je nulový) a neodoberal ani nedodával žiadny výkon, možno ± pár Wattov. Podľa toho či plaváčiky mali trochu viac vzduchu tak trochu pribrzdil resp. pridal keď bolo vzduchu menej. Motor (ten tak pozorne a namáhavo hľadaný a neobjavený) tu plnil funkciu stabilizátora otáčok.

 Bublifuk skutočne funguje, jeho výkon pri danom množstve vzduchu akurát stačí aby sa voľnobežne točil a prekonával odpory plavákov vo vode, ložísk, reťazových prevodov a hlavne tej prevodovky s prevodom do rýchla na motor s prevodovým pomerom viac ako 100:1. Pre vyššie výkony v desiatkach Wattov by to asi chcelo viac vzduchu, ale to by voda už bublala cez okraje valca. Ľudia okolo ktorí vedeli o čo ide akurát hrali divadielko pre kameru a ako kúzelník si ochotne dali prezrieť vrecká aj vyzliekali saká, aby dokázali že nemajú nič schované v rukáve.

„Výstupný“ výkon je potom asi jednoducho naaranžovaný pomocou prístrojov. Volty nie sú problém a ampérmeter sa nastaví (bočníkmi či inak, dobrý elektrikár by vedel ako) aby ukazoval čo treba. O to sa tam pre istotu nikto nejako moc nezaujímal. Hlavne že sa to točilo. Bez toho motora by som to asi zastavil rukou.

Jednoducho stačilo ten „generátor“ odpojiť od elektriky a merať otáčky bez neho. Ak by bol od bublifuku príkon cca 12 kW, tak by sa motor/generátor roztočil do otáčok poriadne cez 750 ot. za minútu, ťažko by sa to vôbec dalo zastaviť! Veľký tresk by sa znovu prudko priblížil...

Zmienka od Sterlinga D. Allana o tom, že skupina Rosch si zaslúži pre svoju technológiu KPP nomináciu na Nobelovú je už len čerešnička na torte.

ÚNOSY A VRAŽDY

Tak ako v prípade Dicka Kvetnenského aj tu bola na príčine konšpirácia, konkurencia, ropné monopoly ilumináti, slobodomurári či čo ja viem čo. Príklad ďalšieho komentára k „bublifuku“:

„... Z logiky veci totiz mate pravdu, ale na druhou stranu je zase divne jak rychle umiraji/mizi lide kteri se nejakym zpusobem snazi dokazat opak. Kdyz to clovek nejakou dobu cte a hleda, tak se potom zacne ptat sam sebe jestli je pravda fakt tak jednostranna jak se zda. Nevim jestli je to tento pripad, ale dle me logiky uz tu bylo par koncetpu, ktere mozna mely neco do sebe...

Takze to stoji 13500 Euro plus dph v Evrope, za 5Kw staleho prikonu. Plus doprava a zahrnuje to kurz, na kterem nauci, jak se to ma sestavit. Doba dodani 12-18 tydnu. Je skoda, ze je to tak drahe, kdyby to melo aspon 15-20kw, tak by to pokrylo spotrebu celorocne i s topenim.

Ale s tým už nič neurobíš, kamarát, bude treba kúriť ináč. Napríklad drevom.

A nakoniec do kategórie tých, ktorí zámerne potláčajú tvorivosť, aj keď nie až tak drasticky som bol zaradený aj ja. Vraj som „...od veternej turbíny odradil mnoho záujemcov. Nielen tých s čisto ekonomickými dôvodmi, ale aj možno (kto vie) nádejných konštruktérov.“

Osobne si pamätám len jedného, ktorému som poradil, aby svoj nádejný výtvor rovno predal do šrotu a viac sa netrápil, lebo to už na prvý pohľad neviedlo k ničomu. Tzv. „Lenzov“ rotor s krídlami z ohnutého plechu vystužený chaoticky privarenými roxormi linštalovaný pár metrov nad zemou bol ťažký a zjavne neúčinný, a to ešte ani nemal nejaký generátor. Jednoducho od nápadu v hlave bez minimálnej odbornej prípravy poďme do dielne rovno zvárať. A nesťažoval sa sám „nádejný konštruktér“ ale advokáta mu robil samozvaný guru, z ktorého stránky som v blogu „Malé veterné turbínky“ doslova odpísal vymyslené a nezmyselné argumenty na tému „Prečo práve vertikálne“, pozri http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/476 .

Výsledkom jeho vraj perspektívnej turbíny je prehnane ťažký vertikálny stroj asi trikrát menej účinný ako by mal byť správne navrhnutý stroj tejto koncepcie s tomu zodpovedajúcou mizernou výrobou tiež zhruba len 30% z možnej a ktorý vďaka konštrukčným, koncepčným aj iným systémovým nedostatkom sa točí len pri silných vetroch v oblastiach okamžitých rýchlosti vetra ktorý fúka len občas a ktorý už začína byť nebezpečný. Takže nie je žiadna škoda, že takéto stroje nie sú a nikdy nebudú na každej streche, ako mal guru aj s jeho kumpánom na mysli pred viac ako piatimi rokmi.

Jednoducho aj tí najnádejnejší diletanti nemajú šance navrhnúť niečo užitočného, lebo odbornosť sa nedá nahradiť snaživosťou. Aj keď dotyčný sa snaží pôsobiť ako guru v danej oblasti nemusí sa báť, že proti nemu zasiahnu nejaké temné sily, ktoré zastrašujú či dokonca likvidujú nádejné projekty. Nie je prečo...

Ernest Ježík

Ernest Ježík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Zaujímam sa o dianie okolo seba, mojimi obľúbenými témami je energetika, najmä obnoviteľné zdroje, zdravotníctvo, Ruské (sovietské) reálie, vojny 20.-tého storočia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu