Rady pri kúpe jazdeného auta

Na začiatku je myšlienka: Chcem ojazdené auto a za dobrú cenu. Internetové inzertné portály, ako aj bazáre ponúkajú autá za lákavé ceny, ale tieto často vyvolávajú otázky a pochybnosti. „Too good to be true".  Ak sa niečo javí ako príliš výhodné, určite za tým niečo musí byť. Je tomu naozaj tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Skutočne neexistujú ľudia, ktorých rôzne okolnosti prinútili k rýchlemu predaju auta pod cenu? Určite ste už počuli o výnimkách potvrdzujúcich pravidlo. V tomto prípade to platí viacnásobne a s istotou si dovoľujeme tvrdiť, že existujú. Prečo by však taký človek ponúkal auto pod cenu na internete? Veď v prvom autobazáre za rohom, by zaň dostal rovnakú sumu, ak nie vyššiu a ešte by za neho vybavili aj všetky formality. Prípadne by auto predal za výhodnú cenu svojmu príbuznému, známemu, susedovi či kolegovi v práci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa domnievate, že ste na také auto narazili, či už v súkromnej inzercii alebo v inzercii nejakého autobazára, určite trvajte na jeho predvedení, aby ste si ho mohli osobne prezrieť a previezť sa na ňom. Každý poctivý predajca vám to umožní. Bez toho za auto určite neplaťte aby ste nedopadli ako spotrebitelia, o ktorých sme písali v našom predchádzajúcom blogu. Ak sa auto nachádza v zahraničí a pre vás by bolo finančne náročné za autom vycestovať, aj keď vám predajca prezretie auta umožní, použite zdravý sedliacky rozum a položte si jednoduchú otázku: Prečo chce predať auto ďaleko do zahraničia, práve vám a za tak výhodnú cenu?

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste sa už pre kúpu ojazdeného auta rozhodli, veríme, že nasledujúce informácie budú pre vás užitočné:

Predajcov je nutné rozlíšiť na samopredajcov (neplatená inzercia na web portáloch) a autobazáre. Väčšina autobazárov vykupuje autá od pôvodných majiteľov a následne ich predávajú ďalej. Spoznáte ich podľa sloganov „autá vlastníme", „vykupujeme len kvalitné autá" atď. . Túto skutočnosť prezentujú ako konkurenčnú výhodu, pretože pri takejto kúpe rokujete s majiteľom vozidla.

Niektoré autobazáre fungujú na systéme komisionálneho predaja a vystupujú ako sprostredkovatelia obchodu alebo obstarávateľa predaja. V prípade sprostredkovateľskej zmluvy je autobazár zaviazaný na vyhľadanie kupujúceho. Pri sprostredkovaní dochádza k uzatvoreniu zmluvy medzi kupujúcim a vlastníkom vozidla, pričom autobazár vystupuje len v pozícii sprostredkovateľa. Na uzavretie zmluvy potrebuje písomné plnomocenstvo od predávajúceho (vlastníka vozidla). Zodpovednosť za vady si uplatňujete u pôvodného vlastníka. Pri zmluve o obstaraní predaja veci autobazár uzatvára s kupujúcim kúpnu zmluvu vo vlastnom mene. Pri takomto zmluvnom type zodpovedá za to, že auto má vlastnosti, ktoré pri predaji uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Ak kupujete auto od súkromnej osoby, či už od známeho alebo cez internetový portál, ktorý túto činnosť nevykonáva v súvislosti so svojím podnikaním, na váš zmluvný vzťah sa nebude uplatňovať zákon o ochrane spotrebiteľa. Čo z toho pre vás vyplýva?

Zásadný rozdiel medzi kúpou auta od súkromnej osoby a v autobazári je v úprave záručnej doby na vady. Zatiaľ čo predaj v autobazári spadá pod zákonnú úpravu osobitných ustanovení o predaji tovaru v obchode, kde je upravená aj záručná doba použitých vecí, ktorá nesmie byť kratšia ako 12 mesiacov, ak kupujete auto od súkromnej osoby, záruku si musíte v kúpnej zmluve dohodnúť a predávajúci s tým musí súhlasiť.

SkryťVypnúť reklamu

Predávajúci však zodpovedá za vady, ktoré mala predávaná vec v čase predaja, o ktorých vedel a na ktoré kupujúceho neupozornil. Zodpovednosť za vady zahŕňa tiež zodpovednosť za existenciu dohodnutých vlastností auta ako je napríklad deklarovaný počet najazdených kilometrov.

Auto však nemusí mať len technické vady, ale aj vady právne. Právnou vadou je napríklad ak predávajúci predal auto, ktoré mu nepatrí. V prípade právnych vád môžete odstúpiť od zmluvy, čiže predávajúci vám musí vrátiť peniaze a vy mu musíte vrátiť auto. Právo odstúpiť od zmluvy máte aj vtedy ak vás predávajúci o technickom stave neinformoval, prípadne ak jeho informácie boli neúplné alebo zavádzajúce.

Zbystriť pozornosť by ste mali pri samopredajcoch, ktorí majú inzercie na viaceré autá, prípadne ich aj často obmieňajú. Takáto činnosť sa môže kvalifikovať ako neoprávnené podnikanie a v takom prípade, má povinnosti predávajúceho stanovené zákonom o ochrane spotrebiteľa aj ten, kto podniká načierno, bez oprávnenia. Pre Vás, ako kupujúceho to znamená, že máte rovnaké práva, ako keby ste auto kúpili od predajcu podnikateľa. Týka sa to hlavne reklamácií, zákonnej záruky, ako aj možnosti obrátiť sa so svojim podnetom na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Na záver považujeme za dôležité upozorniť na vytknutie vád u predávajúceho, ktoré je potrebné urobiť do 24 mesiacov od kedy ste mali možnosť auto prezrieť. Týka sa to vád na ktoré vás predajca neupozornil, či už preto že o nich sám nevedel alebo vás na ne upozorniť nechcel.

V budúcom blogu sa budeme zaoberať témou autobazárov a ich rozlíšenia na autobazáre sprostredkujúce obchod medzi dvoma súkromnými osobami a autobazáre predávajúce autá odkúpené od pôvodných majiteľov.

Katarína Zalaiová

esc-sr

esc-sr

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Bezplatne pomáhame občanom s riešením cezhraničných spotrebiteľských sporov. Európske spotrebiteľské centrum v SR je súčasťou európskej siete, ktorá pozostáva z 30 centier, po jednom centre v každom členskom štáte EÚ, na Islande a v Nórsku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu