Anglické dubové lesy a ich fauna

Slnečné lúče prenikajú cez konáre, usilovná veverica karolínska a jarná záplava modrých scíl tvorí typický obrázok z anglických dobových lesov. V skutočnosti je však bohatosť tunajšej prírody rozmanitejšia. Vo veľkej Britanii rastú dve druhy dubov - dub zimný / Quercus petraca /, je štíhlejší a vyššieho vzrastu, zatiaľ čo dub letný / Quercus robur /, je rozložitejší a vytvára presvetlenú  a vzdušnú strechu z lístia, tak typickú pre anglické dubové lesy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Život lesa : dubový les tvorí jeden prírodný celok, ktorý však môžeme teoreticky rozdeliť do niekoľkých výškových etáží. Každú etáž obýva iná skupinaživočíchov,väčšina z nich sa však medzi týmito jednotlivými etážami voľne pohybuje.

Etáž korún toto poschodie je plné života, počinajúc huseicami mnohých druhov motýľov, ktoré sa živia dubovým lístim, cez mnohé iné druhy hmyzu až po veľký počet rozmanitých vtákov, pre ktoré sú húsenice bohatým zdrojom potravy. Źijú tu napríklad sýkorka bielolíca a kôrovník dlhoprstý, či brhlík lesný, ktorý hniezdi v dutinách v kmeňoch starých stromov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krovinna etáž : väčšinou tu prevládadajú kroviny a nízke stromy a nízke stromy, napríklad lieska, cezmína ostrolistá, bršlen európsky,hloh obyčajný a rešetliak prečisťujúcu. Na niektorých vychodnejšie položených územiach miestami prevláda hrab obyčajný.

Bylinná etáž : obsahuje väčšinou známych kvitnúcich bylín, napríklad modro kvitnúce scialy alebo prvosienky. Na mnohých miestách tu prevládajú porasty rôznych papradí. Bohatosť flňory priťahuje do týchto miest veľké množstvo rozmanitého hmyzu. Môžeme tu stretnúť aj veľa spevavých vtákov,napríklad orieška hnedého , penicu slávikovitú alebo kolibrika sykavého.

SkryťVypnúť reklamu

Pôdna etáž : jej vegetácia sa skladá z rôzných machov, lišajníkov a húb, ktoré pokrývajú povrch pôdy. Vrhnú vrstvu pôdy obývajú stonožky, mnohonôžky, dážďovky a žižavky.

Potravný reťaz : prostredie dubového lesa tvorí vyrovnyný ekosystém, kde má každý živý organizmus svoje miesto v rozvetvených reťazcoch. Patria sem rozklaajúce sa organizmy / huby, baktérie/, producenti / rastliny /, konzumenti / bylinožravé a mäsožravé živočíchy /.

Charakteristické znaky : rozmery - výška stromov : 30 m

priemer kmeňa : 80 cm / 1,5 m /

Životný cyklus dubového lesa : listy - laločnaté listy v chumáčkoch vyrážajú na konároch

SkryťVypnúť reklamu

kvet - apríl až máj : samičie malé kvety na stonkách, samčie : dlhé visiace jahňady

semená : až 3 000 žaluďov

dĺžka života : 200 - 300 rokov

Živočíchy dubových lesov : počet druhov zvierat a rastlín, ktoré sú od dubov priamo závislé - vyše 200

počet druhov zvierat a rastlín, ktoré žijú s dubmi v úzkom zväzku - vyše 1 600

počet druhov zvierat, ktoré žijú v dubových lesoch - vyše 4 000

Príuzné druhy : na svete existuje viac ako 450 druhov dubov, ktoré rastú vo všetkých formách - ako stromy, jednotlivé kry aj husté krovinné porasty.


Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu