Mravce Eciton

Spôsobom života sa sťahovavé mravce značne líšia od vädšiny známych mravcov. Lovia v obrovských skupinách a tiahnu od jedného prechodného obylia k druhému.Pohľad na postupujúce šíky sťahovavých mravcov naháňa strach. Statisíce exemplárov hmyzu tvoria veľmi dobré organizované kolónie. Hoci sú veľmi obávané, nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo, pokiaľ im uhne z cesty a nechá ich prejsť...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Spôsob života

Sťahovavé mravce rodu Eciton žijú v hlbinách tropických praesov Južnej Ameriky. Žijú na zemi a od všetkých ostatných druhov hmyzu tvoriacich "štáty" sa líšia tým, že sa neustále sťahujú. Najdôležitejším príslušníkom kolónie je vždy len jedna kráľovná, ktorá kladie vajíčka.

Životný rytmus kolónie sťahovavých mravcov sa opakuje v tridsaťdňových cykloch. Počas tohto obdobia zostávajú vždy na jednom mieste,kým sa opäť vydajú na ďalšiu cestu. V prípade mimoriadného zdržania si tieto mravce vybudujú na dobre chránemom mieste na zemi dočasné hniezdo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo fáze ťahu postupuje celá kolónia každý deň vopred. Noc trávia sťahovavé mravce v provizorných "bivakoch" tvorených živými telami robotníc. Tie sa nohami a hryzadlami navzájom pridržiavajú, a tak vytvárajú dlhé reťaze, ktoré sa navzájom preplietajú do kĺbka, skrývajúceho v prostriedku kráľovnú.

Počas fázy pokoja, keď mravce netiahnu, nakladie kráľovná v hniezde denne okolo 100 000 vajíčok. Z nich sa čoskoro liahnú larvy, ktoré vybranné skupiny robotníc zásobujú potravou. Postupom času sa počet dospelých mravcov v kolónii zvýší natoľko, že výrazne narastie aj spotreba potravy a kolónia zž nie je schopná uživiť sa na jednom mieste. To je okamich, keďnastal čas vydať sa na cestu. Fáza ťahu sťahovavých mravcov trvá tak dlho, kým sa nové larvy nezakuklia. Potom spotreba potravy klesne, pretože zakuklené larvy žiadnu potravu nepotrebujú. Kolónia može opäť na určitý čas zostať na jednom mieste. Zhruba o týždeň začne klásť kráľovná nové vajíčka.

SkryťVypnúť reklamu

Potrava a spôsob života

Len málo druhov mravcov a vôbec len veľmi málo druhov hmyzu, ktoré tvoria "štáty", sa živí výlučne živočíšnou potravou ako sťahovavé mravce. Počas pochodu zožerúkaždého živočícha, ktorý im skríži cestu. Spoločnými silami dokážu zdolať aj neporovnateľne väčšie a silnejšie zvieratá, ako sú ony samy. Pomalé larvy iných druhov hmyzu, mäkkýše a červy predstavujú ľahkú korisť, ale sťahovavým mravcom nedá veľa práce zmocniť sa aj rôzných chrobákov, kobyliek, pavúkov a šťúrov.Príležitostne im môžu padnúť za obeť menšie jaštery, hady a dokonca aj niektoré cicavce. Sťahovavé mravce dokážu spomínané zvieratá bezo zvyšku zožrať a obrať až na kostru.

SkryťVypnúť reklamu

Ťah sťahovavých mravcov sa začína spravidla na svitaní. Neskôr vyrážajú zvláštni prieskúmnici, ktorí vyhľadavajú najvhodnejšie trasy a zároveň tvoria predvoj. Prejdenú trasu značia prieskumníci silno páchnucím výlučkom, ktorý ukazuje cestu hlavnému voju. Sťahovavé mravce pochodujú v pevne zovretých šíkoch - iba kráľovnú a lrvy nesú. Po bokoch kolónie pochodujú vojaci, ktorí celú postupujúcu kolóniu ochraňujú.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie je u všetkých druhov sťahovavých mravcov veľmi komplikovaný, ale dokonale organizovaný proces. Prevážnú časť roka kladie kráľovná vajíčka, z ktorých sa liahnu sterilné samičky. Raz za rok sa však vyliahne zvláštna, plodná generácia samičiek a okrídlených samčekov. Najskôr sa vyliahne niekoľko samičiek - obyčajne šesť. Sotva sa prvá z nich dostane z kukly von, ihneď ju začne čistiť niekoľko robotníc, s pomocou ktorých sa samička mierne vzdiali od hlavnej kolónie. Potom sa vyliahne druhá mladá kráľovná, o ktorú sa stará ďalšia skupina robotníc, do toho času opatrujúcich hlavnú kráľovnú. Inak sa však mladším kráľovnám venuje málo pozorností. Neskôr opúšťajú hlavné hniezdo kolónie skupina asi 3000 okrídlených samčekov. Nastáva okamih rozdelenia kolónie. Hlavná kráľovná tiahne jedným smerom, najstaršia z mladších kráľovien potom na opačnú stranu.O každú z oboch královien sa, samozrejme stará skupina robotníc. Ďalšie mladé kráľovné často nasledujú kráľovnú mladšiu, čoskoro však hynú.

SkryťVypnúť reklamu

Pkrídlené samčeky sa večer pária s mladými kráľovnami. Ak dôjde k oplodneniu, kladie potom mladá kráľovná vajíčka. Semeno samčeka dokáže zadržať dlho v tele, a preto môže klásť oplodnené vajíčka počas celého života.

Telesné ozmery - dĺžka : asi 2,5 cm

- farba: tmavohnedá až čierna

- ústne ústroje: veľké, silné kliešte pripomínajúce hryzadlá

- krídla: len u samčekov

Rozmnožovanie - vajíčka: až 120 000

- vývoj lariev: 23 až 33 dní

- štádium kukly: 10 až 15 dní

Spôsob života - správanie: kočovný život

- potrava: všetky živočíchy, ktoré sťahovavé mravce dokážu premôcť, prevážne hmyz

a pavúky

Príbuzné druhy - do rodu Ection patrí dvanásť druhov.

Výskyt

Od južného Mexika po juhoamerické tropické oblasti. Na severe prenikajú až do údolia Mississippi, Iné rody sťahovavých mravcov sa vyskytujú v trópoch celého sveta.

Ochrana rodu

Sťahovavé mravce sa v mnohých oblastiach vyskytujú vo veľkom množstve. Keď ich šíky tiahnu do obývaných oblastí, nesleduje pohroma.

TRIEDA - hmyz

RAD - blankokrídlovce

ČEĽAĎ - sťahovavé mravce

ROD A DRUH Ection burchelli


Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu