Život zvierat na Galapágoch

Galapágske ostrovy, jeden z najodľahlejších kútov sveta, predstavujú jedinečný svet rastlinnej a živočíšnej ríše.Mnohé druhy, ktoré tu žijú, už nikde inde na svete nenájdeme. Galapágy pozostávajú zo skupiny ostrovov sopečného pôvodu, ležiacej v Tichom oceáne presne na rovníku. Politicky patria Ekvádoru. Od juhoamerického kontinentu ich oddeľuje asi 1 000 kilometrov mora...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Vznik a zvláštnosti : Galapágy sú tvorené 16 ostrovmi, ktorých celková rozloha je 8 000 kilometrov štvorcoých a sú rozptýlené 60 000 kilometrov štvorcových. Najstaršie ostrovy vznikli sopečnou činnosťou asi pred piatimi miliónmi rokov. Na mnohých miestách sú sopky ešte dnes aktívne a z času na čas tu dochádza aj k výbuchom.

Najväčší vplyv na podnebie Galapág má studený Humboldtov prúd prichádzajúci z Antartídy. Ten spôsobuje, že na ostrovoch je oveľa chladnejšie, akoby sme očakávali. Len vďaka nemu tu môžu žiť niektoré chladnomilné zvieratá, ako napríklad tučniak galapágsky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na najužnejších ostrovoch Galapágy, ktoré sú neúrodné a vyprahnuté, prevládajú ostnaté kaktusy. Na väčších ostrovoch, nachádzajúcich sa severnejšie, je pôda úrodnejšia, a preto sú porastené hustou vegetáciou. Počas celého roka sa tu udržuje vlhká mikroklima prospievajúca aj kríku rodu Micronia, ktorý rastie iba tu.

Prvý obyvatelia : boli vtáky, ktoré preletel oceán:napríklad fregaty a faetony spolu s ďalšími vytrvalými letcami, ako bol aj plameniak. Na Galapágoch našli životné prostredie, kde ich neohrozovali žiadni nepriatelia ani potravni konkurenti, pretože mnohé druhy sa na tak odľahlé ostrovy nemohli dostať. Vúčšina zo spomenutých vtákov sa tu preto usadila natrvalo a v niektorých prípadoch sa po čase z pôvodných druhov vyvinuli druhy nové.

SkryťVypnúť reklamu

Darwinove pinky : všetkých trinásť druhov piniek, ktoré dnes na Galapágach žijú, pochádza zrejme zo spoločných predkov. Ľudovo sa im hovorí "Darwinove pinky", pretože boli jedným z dôkazov, na ktorých Darwinpostavil svoju evolučnú teóriu.Hoci na prvý pohľad vyzerajú všetky druhy podobne, líšia sa navzájom predovšetkým tvarom zobáka. Pinky rodu Geospiza majú veľký silný zobák,aby mohli rozbíjať tvrdé semená. Gerthiea je zasa vhodný na lov menších druhov hmyzu.

Korytnačky slonie : ostrovy za svoje meno vďačia jednej z miestných pozoruhodností - korytnačke sloniej. Galapago je starý španielský výraz pre korytnačku.Dnes na ostrovoch žije 11 poddruhov korytnačky sloniej, z ktorých každý obýva presne ohraničené územie. Niektoré z nich sú dnes už také vzácne, že majú len malú šancu na prežitie. Korytnačky žijúce na suchších ostrovoch majú vysoký vypuklý pancier. Tie, ktoré obývajú úronejšie ostrovy, majú pancier menej klesnutý.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa zvieratá dostali na ostrovy : keď sa Galapágy vytvorili z mora nebol na nich žiadný život. Odvtedy však ubehli už státisíce rokov a dnes Galapágy predstavujú jeden z najpodivuhodnejších biotopov sveta. Miestna fauna sa do značnej miery podobá faune Južnej Ameriky, ktorá je najbližšie kontinentom a tu je treba tiež hľadať pôvod väčšiny galapágskych druhov zvierat a rastlín. Niektoré vtáky istotne na Galapágy priniesli silné vetry, iné živočíchy mohli priplávať po mori. Prírodné plte z rastlín, ktoré sú juhoamerickými riekami unašané až do mora, mohli byť morskými prúdmi zavlečené až ku Galapágom. Najpravdepodobnejšie touto cestou sa sem dostal hmyz, plazy, ich vajíčka, semená rastlín aj samotné rastliny, ktorým sa na miestach s priaznivými podmienkami dobre darilo. Pre niektoré iné zvieratá, žijúce dnes na ostrovoch, bola cesta cez more oveľa jednoduchšia. Námorníci a prví osadnici priviezli na lodiach mačky, potkany, domáce svine, kozy a tiež rastliny.

SkryťVypnúť reklamu

Narušenie prirodzenej rovnováhy : Odlúčenosť Galapág umožnila nerušený vývoj miestnej unikátnej prírody a ostrovy sa vďaka tomu stali doslova rajom na Zemi. Zvieratá, ktoré neskôr na ostrovy priviezol človek, však bohužiaľ pôvodným druhom len uškodili. Domáce zvieratá, najmä kozy a potkany, ktoré utiekli z lodí, sa na ostrovoch usadili a začali pôvodným druhom ujedať z ich zdrojov potravy. Okrem toho sem privliekli nové choroby potkany dokonca niektoré pôvodné živočíchy priamo lovili.Pretože mnohé miestne druhy dovtedy nemali žiadných prirodzených nepriateľov, neboli schopné sa voči novým obyvateľom účinne brániť. Nové importované rastliny sa tu ľahko ujali, rozrástli sa a začali pôvodné druhy vytáčať.

Unikatnosť Galapág priťahuje aj mnoho turistov. Našťastie boli včas prijaté zákony na ochranu prírody, vďaka ktorým snáď Galapágy rajom na Zemi zostanú.

Vieme,že - predpokladá sa, že slávne galpagske korytnačky priplávali na ostrovy na prírodných pltiach z južnej Ameriky.

- Galapágy sú jediným miestom na svete, kde sa v tesnej blízkosti rovníka vyskytujú tulene a tučniaky, prežívajú tu vďaka Humboldtovmu studenému prúdu.

- Galapágy sú známe nielen pozoruhodnými zvieratami, 40 % miestných rastlín patrí tiež medzi takzvané endemity, čo znamená, že sa nevyskytujú nikde inde na svete.


Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
SkryťZatvoriť reklamu