Kde je pravda
Život sa nám javí tak, ako ho chceme vidieť, raz je pochmúrny, inokedy farebný a radostný a my chceme, aby nám priniesol, to po čom túžime. Každý z nás po niečom túži bez rozdielu veku, pohlavia a rasy. Jedinú túžbu máme však všetci spoločnú a to je –
SLODODA! Sloboda prejavu nás samých, vedieť sa rozhodnúť bez toho, aby sme sa podriaďovali. To vo väčšine prípadov nie je možné. Každé naše „slobodné“ rozhodnutie závisí na okolnostiach, čo z nášho rozhodnutia môže vzniknúť, komu ním môžeme ublížiť a stále ďalšie prirovnávania. Je toto „slobodné“ rozhodovanie sa? Nie, nie je! Všetko so všetkým súvisí, všetko do všetkého zapadá. Čo, ak? To je najčastejšia otázka pri takzvanom slobodnom rozhodovaní. Každý z nás má v živote nejakú rolu, ktorá prinesie postup, alebo pád, záleží len na nás, ako sa rozhodneme. Nezabúdajme, že každé naše rozhodnutie môže niekomu ublížiť. Vezmime si ako príklad kardiológa. Je jeho rozhodnutie vždy slobodné? Čo, ak ( a opäť najznámejšia otázka ) sa „slobodne“ rozhodne a pacient nedajbože umrie? Ako sa na neho budú pozerať kolegovia, čo si o ňom pomyslia a čo rodina pacienta? Môžeme spomenúť aj športového trenéra. Rozhodnúť sa koho nasadiť do hry, aby vyhrali a koho stiahnuť. Je jeho rozhodnutie „slobodné?“ čo, ak – prehrajú? Zlosť a pokriky fanúšikov, nadávky! Ktoré teda rozhodnutie je „slobodné?“ muži túžia mať vysnívané ženy, ktoré takmer nikdy nezískajú, ich srdce rozhodne za nich. Je to teda „slobodné“ rozhodnutie? Čo, ak ma tá žena opustí? Čo, ak si so mnou po čase nebude rozumieť? Čo, ak ma prestane milovať?. My ženy sme na tom podobne. Naše rozhodnutia tiež nie sú „slobodné“.
Takže, ktoré rozhodnutia sú „slobodné“ a ktorí ľudia môžu povedať – rozhodol som sa „slobodne?“ aj, keď sme sa slobodne rozhodli po nejakom čase preberáme, či bolo naozaj „slobodné“!
Myslím si, že sloboda nezávisí od nás samých, závisí od nášho okolia, prístupu k iným ľuďom, od našej práce, závisí od situácie. Závisí od všetkého!