Modlivky

Modlivky trávia život tým, že neprestajne čakajú, kým sa do ich blízkosti dostane akýkoľvek hmyz,aby ho ulovili. Neváhajú zožrať ani svojich blízkych,aby ukojili svoj večný hlad..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Spôsob života: modlivky sa vyskytujú všade v teplých častiach sveta. Domovom prevažnej väčšiny z 1800 známych druhov sú tropické oblasti. Na svojich domovských územiach žijú modlivky v suchých púštných biotopoch, na horských lúkach1 trávnatých stepiach aj vo vlhkých tropických pralesoch.

Spôsob života: pytačky modliviek sú známe tým.že samička samčekovi počas párenia odhryzne hlavu a nakoniec ho celého zožerie. Tento kanibalsky zvyk bol objavený pri pozorovaní v zajatí a dlho bol povazovaný za normálny jav spojený s rozmnozovanim tohto dravého hmyzu. V poslednej dobe bol vsak tento názor poopravený. Novsie výskumy totiž naznačujú, že u modliviek žijúcich vo voĺnej prírode dochádza k takémuto správaniu oveľa zriedkavejšie ako u jedincov chovaných v laborátornych podmienkach. Po párení samička nakladie vajíčka do charakteristickej penovej hmoty,ktorá sa vytvára v zvláštnych zľazách ústiacich na brušku. Pri kontakte so vzduchom pena tvrdne a vytvára tuhý, hubovitý obal nazývaný kakón môžeme často vidieť na pomerne nápadných miestách, napríklad na látkovom plote alebo telegrafických stĺpoch. Tiež môže byť prichytený na konár alebo na steblo trávy. Niektoré druhy modliviek ho kôli lepšej ochrane vajíčok zahrábavajú priamo do zeme. Malé modlivky sa liahnu z jednotlivých otvorov v kokóne a hneď sa rozptýlia po okolí. Mnohé druhy modliviek. Pokým sú malé, pripomínajú svojím vzhľadom mravce. Kým získajú charakteristickú podobu dospelých jedincov, čaká ich este celý rad premien a vzliekaní. S každou ďalšou premenou sa im poadobajú viac a viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrava a obživy: modlivky nevyhľadávajú svoju korisť. Namiesto toho sa na vhodnom mieste dobre zamaskujú, takže vyzerajú ako časť najakého listu alebo konárika, a trpezlivo vyčkávajú. Keď sa vhodná korisť priblíži na dosah, modlivka bleskurýchlo zaútočí a prednými nohami sa jej zmocní. Všetky pokusy obeti o útek sú márne. Modlivka má totiž na končatinách z vnútornej strany rady tŕňov, pomocou ktorých chytenú korisť ľahko udrží. Skôr ako začne svoju obeť požierať, odhryzne jej vždy najskôr hlavu, aby sa nehýbala. Obrana: modlivky majú celý rad nepriateľov, predovšetkým medzi vtákmi. Niektoré veľké druhy sa pri napadnutí bránia prednými končatinami s pílovými vnútornými okrajmi. Tie sú natoľko ostré, že môžu poraniť aj ľudské ruky až do krvi. Iné modlivky, o niečo menšie a nie dostatočne silné na to, aby sa útočníkom mohli pustiť do boja, sa ho pokúšajú zastrašiť. Rozťahujú rýchlo krídla, ktoré sú väčšinou pestro sfarbené a ozdobené škvrnami pripomínajúcimi oči, takže pôsobia hrôzostrašným dojmom. Tieto spôsoby obrany sú nevyhnutné len vtedy, keď nepriateľ modlivku objaví. Najlepšou obrannou taktikou je nenechať sa objaviť, na čo je väčšina modliviek dobre prispôsobená. Modlivky, ktoré žijú v tráve alebo na listoch sú prevážne zelené, iné pripomínajú svojou kresbou žilnatinu listov. Pokým sa nehýbajú, sú takmer neviditeľné.

SkryťVypnúť reklamu

Viete,že: - veľké modlivky napádajú a požierajú žaby a vtáčatá.

- niektoré modlivky z Afriky a Ďalekého východu sa tvarom i farbou podobajú kvetom rastlín. Predpokladalo sa, že táto podoba má slúžiť na prilákanie hmyzu živiaceho sa nektárom z kvetov týchto rastlín. Neskôr sa zistilo, že funkciou nápadného sfarbenia je len zdôraznenie výstražného postoja.

- v mnohých jazykoch dostali meno podľa svojho typického postoja so zdvihnutými a k sebe priloženými prednými končatinami, pri ktorom vyzerajú, akoby sa modlili.

Telesné rozmery:dĺžka- podľa druhu medzi 1,5 až 30 cm krídla: mnohé druhy sú bezkrídle, niektoré majú 2 páry krídel.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmnožovanie: obdobie rozmnožovania - v trópoch počas cflého roka, v oblastiach s mierným podnebím v lete.

Počet vajíčok: podľa druhu 10 až 400.

Inkubačná doba: 3 týždne až 6 mesiacov, závisí od teploty a vlhkosti.

Spôsob źivota:

Správanie- samotársky hmyz.

Potrava: iné druhy hmyzu a pavúky, veľké druhy lovia aj žaby, malé jaštery a vtáčatá

Príbuzné druhy: Najblížřimi príbuznými modliviek sú šváby, pakobylky a svrčky.

Treda - hmyz

Rad - modlivky

Čeľaď - modlivkovité

Rod a Druh - rôzne ,

Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu