Chráňme papagáje

Papagáje sa  stali na celom svete  veľmi obľúbenými domácimi kamarátmi. Sú obdivuhodné ako svojim nádherným operením, tak aj inteligenciou  a schopnosťou napodobňovať rôzne zvuky.Papagájom  hrozí nebezpečenstvo z mnohých strán. Ich  prirodzené životné prostredie je ničené narastajúcim životným tempom, mnohé druhy trpia kvôli neutíchajúcemu dopytu po papagájoch chovaných v klietkach, iné sú ohrozené nadmerným lovom a ďalšie zase rozšírovaním nepôvodných druhov živočíchov v ich domovine...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Narušovanie prirodzených biotopov : v priebehu posledných dvoch storočí bolo vyhubených veľa druhov papagájov a zoznam ďalších druhov, ktorým hrozí rovnaký osud, je čím ďalej tým dlhší. Sumárne, najväčšie nebezpečenstvo dnes pre papagáje predstavuje ničenie ich prirodzeného životného prostredia. Papagáje sú predovšetkým lesné vtáky a sú postihnuté v prvom rade, keď stromy, v ktorých nachádzajú obživu aj miesta potrebné na hniezdenie, padajú jeden za druhým pod sekerami a pílami drevárov. V týchto podmienkách bojujú o holé prežitie dva druhy papagájov, ktoré žijú v pralesoch juhovýchodnej Brazilie, kde dochádza k veľkoplošnému rúbaniu stromov.Sú to amazoňan červenochvostý a papagáj žltochvostý. Okrem zmenšovania plochy ich území im hrozí ilegálny lov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obchod so zvieratami chovanými doma : ľudia určite už niekoľko tisíc rokov chovajú papagáje vo svojich domovoch na okrasu aj potešenie a dnes ich žije v zajatí iste niekoľko miliónov. Ľudia držia papagáje v zajatí aj v tropických oblastiach,najvýnosnejšie trhy so živými vtákmi však prestávajú zberatelia a chovatelia so Severnej Ameriky, Európy a Japonska. Každý rok sa do týchto oblastí odváža na lodiach približne 60 000 rôzných papagájov. Lovci podnikajú výpravy za divo žijúcimi papagájmi do stále odľahlejších a nepristupnejších oblastí. Čím je papagáj vzácnejší, tým viac sa snažia ho získať. To samozrejme stále stupňuje ohrozenie týchto vtákov.

SkryťVypnúť reklamu

Drancovanie divo žijúcich populácií papagájov je stále horšie a spôsoby ich získavania sú tiež čím ďalej nevyberanejšie. Keď lovci objavia mlaďatá, dlho neváhajú , ale jednoducho priamo zotnú strom s hniezdom a zabijú rodičov. Potom držia papagáje niekoľko dní v baxoch bez jedla a vody, čo opäť zvyšuje ich straty. Odborníci odhadujú,že za jedného živého papagája vyvezeného do cudziny tak pripadá päť až desať uhynutých papagáajov.

Ďalšie ohrozenie : ľudia lovia papagáje do konca aj ako potravu. Mäso druhu ara považujú za vynikajúcu pochúťku a veľkosť týchto papagájov ešte uľahčuje ich jednoduchý lov. Za bežných okolností by síce lov nepredstavoval väčšie ohrozenie, ale populácie amazoňov, ktoré žijú v karibskej oblasti sú už tak zdecimované, že v tomto prípade môže spôsobiť nenapraviteľné škody.

SkryťVypnúť reklamu

Papagáje sú aj novými druhmi živočíchov, zavlečenými na ich územie. Predovšetkým sú v nebezpečenstve niektoré druhy ostrovných papagájov, pretože ich prostredie je vymedzené malým priestorom. Ťažké to mal ladniak maurícijský, ktorý sa len ťažko presadzoval v boji o získanie hniezdísk s novo zavlečenými druhmi papagájov a škorcom tmavočerveným. Tieto problémy, na ktoré nebol pripravený a zároveň strata jeho prirodzeného životného prostredia viedli k tomu, že v roku 1985 klesol počet týchto vtákov na len jedenásť kusov.

Dôležité údaje -

V roku 1973 bola prijatá Washingtonska konvencia alebo Dohoda o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlin / CITES /, ktorá sa zaoberá kontrolou medzinárodného obchodu s divo žijúcimi zvieratami. Pašeráci pri transporte zalepujú papagájom zobáky a zväzujú ich, strkajú ich do kufrov s dvojitým dnom len preto, aby kontroly neobjavili tieto vtáky. Bohužiaľ pri takejto "starostlivosti"potom veľa papagájov samozrejme uhynie.

SkryťVypnúť reklamu

Ochrané opatrenia : ochrancovia prírody a zvierat nemajú za úlohu len dozerať na obchod, ale hlavne zlepšovaťživotné podmienky zvierat, ktoré žijú vo voľnej prírode.Na záchranu vzácných a dôležitých biotopov a na zabránenie lovu niektorých ohrozených druhov zvierat sa zriaďujú chránené územia a rezervácie. Na niektorých týchto územiach sú papagáje skutocne účinne chránené. Početné stavy amazoňana portorického opäť pomaly stúpajú od času, kedy ich počet na celom svete klesol v roku 1975 na trinásť kusov.

Jeden z njväčších problémov u týchto papagájov je strata veľkých starých hniezdných stromov. Ochránari sa pokúšajú vyriešiť umelé hniezdne dutiny v búdkách, ktoré na ich území rozvešiavajú.

Kakapo sovovitý / Strigops habroptilus / žil pôvodne v malých kolóniach v lesoch blízko riek na Novom Zélande. Je pomerne veľký a nikdy nelieta, len sa šplhá po stromoch alebo behá po zemi, a tak je veľmi ľahké ho uloviť. Dokonca ho domorodci lovili pre údajne veľmi chutné mäso. Na jeho ochranu boli vykonané opatrenia. Jedinou možnosťou na záchranu tohto chulostivého druhu vtáka bolo presídlenie posledných pržívajúcich vtákov na dva malé ostrovy, kde už neboli ohrozované žiadnými prirodzenými, či lepšie povedané dovezenými, nepriateľmi.

Papagáje ohrozené vyhubením : zoznam obsahuje niekoľko druhov papagájov,ktorých počet v prírode klesol často len na niekoľko stoviek vtákov, ktorým hrozí vyhubenie, ak nebudú vykonané okamžité účinné opatrenia na ich záchranu.

Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu