
Spôsob života: byvol africký žije na územiach južne od Sahary. Putuje po afrických savanách a otvorenejších lestnytých oblastiach, ktoré pokrývajú veľké časti tohto svetadiela. Vyberá si najradšej územia s dostatočne hustým rastlinným porastom. Veľkosť stáda kolíše - od malých desaťčlenných skupín až po stáda, ktoré tvoria niekoľkých stoviek kusov. Početnejšie stáda sa zdržiavajú skôr v savanách a tvoria ich predovšetkým samice sprevádzané mláďatami. Medzi dospelými samcami sa občas objavujú spory a konflikty, ktoré vrcholia najmä v období párenia. Aby predišli skutočnému boju, obmedzujú sa samce len na hrozby a vzájomné zastrašovanie. Ťažké úrazy z takýchto súbojov nemusia vždy obaja protivníci prežiť. Samce majú pestrejší život ako samice. Trojročné mladé býky opúšťajú matku a spájajú sa do vlastných menších skupín, ktoré sa od pôvodného stáda buď odštiepia, alebo v ňom zostávajú. Staršie samce žijú väčšinou samotársky a s pribúdajúcim vekom stúpa ich nebezpečnosť.
Potrava a spôsob života: byvol africký sa živí rôznými trávami, ale priležitostne nepohrdne ani listím zo stromov a kríkov. Pasie sa hlavne počas ranných a podvečerných hodín, noc využíva na odpočínok a prežúvanie. Počas horúceho dňa je veľmi lenivý a napoludnie vyhľadáva tienisté miesta pod korunami stromov. Keď nastanú veľké suchá, putuje, pokiaľ je to možné, do lesnatých oblastí alebo sa ukrýva vo vlhších údoliach. Hoci vie veľmi dobre zužitkovať aj chudobnú stravu, pri nedostatku potravy rýchlo stráca dobrú telesnú kondíciu.Dôležitá je pre neho prítomnosť dostatočného množstva vodných prameňov, v ktorých sa zvieratá ráno a večer napapajú. V okolí týchto vodných zdrojov býva veľa bahna - v ňom sa samotárske staré zvieratá často s pôžitkom vyvaľujú.
Rozmnožovanie: hlavné obdobie rozmnožovania spadá do obdobia dažďov, keď sú podmienky najvhodnejšie. Samice sa pária s viacerými samcami, väčšinou je však otcom býk s najvyším sociálnym postavením. Gravidita trvá približne jedenásť mesiacov a v normálnom prípade sa teliatka rodia hneď na začiatku ďalšieho obdobia dažďov. Toto ročné obdobie im poskytuje bohatú ponuku potravy, takže matky majú dostatok mlieka a teľce rýchlo rastú. Už veľmi krátko po narodení sú schopné stáť na nohách. Pohlavne dospievajú v dvoch až troch rokoch, býčky sa však začínajú páriť až päťročné.
Spôsoby obrany: toto veľké a silné zviera sa nemusí obávať nepriateľov. Leopardy či hyeny zabíjajú len byvolie teľatá, ktoré sa neopatrne vzdialili od stáda, alebo ich oslabila choroba či zranenie. Samotársky žijúce dospelé zvieratá, napríklad staršie býky, môžu priležitostne padnúť za obeť levom alebo veľkým krokodílom. Ale aj v týchto prípadoch je byvol protivníkom, ktorý sa dokáže veľmi dobre brániť. Jednotlivým levom sa málokedy podarí takúto mohutnú korisť premôcť, pretože byvoly sa bránia tým, že útočníka naberú na rohy a vymrštia ho do vzduchu. Veľké stáda byvolov sú prakticky nenapadnuteľné. Byvoly síce často pred nepriateľom utekajú, ale potom sa náhle zastavia, aby vytvorili obreanný múr. Ohrozené sú len jednotlivé zvieratá, primladé, pristaré alebo choré.
- Byvol africký má hrubú a pevnú kožu, ktorá ho veľmi dobre chráni. Vnebezpečenstve byvol uniká aj cez veľmi husté a tŕnisté huštie, ktorému sa ostatné zvieratá vyhýbajú.
- Dokladom veľkej sily byvola afrického sú prípady, keď sa počas zápasu dvoch samcov pevne do seba zaklesnutých rohami, občas stane, že jeden z býkov náhle vymŕští druhého do vzduchu a prehodí ho tak, aby dopadol na chrbát.
- Napriek značnej veľkosti a mohutnej stavbe tela dokáže byvol africký bežať rýchlosťou až 60 km za hodinu.
Telesné rozmery:
Výška- 130 - 170 cm
Dĺžka - 240 - 340 cm
Hmotnosť - 280 - 680 kg (samce sú ťahšie ako samice)
Rozmnožovanie:
Pohlavná dospelosť - v 2 - 3 roku
Obdobie rozmnožovania - rozdielné podľa oblasti, väčšinou však v období dažďov
Dĺžka gravidity - 340 dní, mláďa býva odstavené v 6 mesiacoch
Počet mláďat - 1 zriedka 2
Spôsob života:
Správanie - spoločenské, stáda s niekoľko sto jedincami
Potrava - trávy, byliny, lístie krov a stromov
Dĺžka života - asi 16 rokov, v zjatí vyše 20 rokov
Príbuzné druhy - najbližším príbuzným je byvol africký pralesný
Výskyt - v Afrike na juh od Sahary. Byvol pralesný sa vyskytuje v lesnatých nížinných oblastiach centrálnej Afriky, zatiaľ čo byvol stepný obýva savany.
Ochrana druhu - početné stavy byvola afrického sa lovom značne znižujú. V niektorých oblastiach zabíjajú byvola farmári, ktorí sú presvedčení, že im pistoší polia či prenáša choroby.