Dikobraz hrebenatý

Dikobraz hrebenatý je jedným z najväčších hlodavcov na svete. Jeho telo je pokryté dlhými ostňami, ktoré majú na povrchu drobné háčiky. Zviera nimi môže spôsobiť nepriateľovi ťažké zranenie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Obrana: len málo zvierat v prírode je natoľko odvážných, aby sa pustili do sporu s dikobrazom. Výnimku tvorí len lev alebo leopard, ale aj tieto veľké mačkovité šelmy musia byť veľmi hladné, aby sa pokúsili uloviť dikobraza. Tmavohnedá zadná časť tela dikobraza je veľmi husto posiata ostrými, čiernobielo pruhovanými ostňami. Dosahujú často až 30 cm dĺžky, sú veľmi tvrdé a zakončené ostrými cylindrickými hrotmi. Pod nimi sa nachádzajú krátke biele chvostové ostne. Ak je dokobraz napadnutý alebo sa cíti ohrozený prudko naježí ostne a začne nimi mohutne štrkať. Keď sa mu týmto spôsobom nepodarí zahnať nepriateľa, zaútočí na neho dikobraz, ostnatou zadnou časťou. Ostne sú v koži dikobraza upevnené len voľne a ich hroty sú pokryté drobnými háčikmi, takže sa pri najmenšom dotyku zachytávajú a veľmi ľahko prenikajú do tela nepriateľa. Odstrániť sa dajú však len veľmi ťažko. Rany po vpichu sa veľmi často zapália a môžu dokonca spôsobiť smrť zvieraťa. Proti prirodzeným nepriateľom je tak dikobraz vyzbrojený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrava a spôsob obživy: so zotmením dikobraz opúšťa svoj brloh a vydáva sa pomaly a rozvážne za potravou, pričom ostne a štetiny tvoria dokonalý oblúk nad jeho telom. Väčšinou prechodí celú noc po okolí svojho brloha. Jeho jedálníček tvoria rôzné korienky, hlúzy, opadané ovocie, lístie, byliny alebo bobule. Pretože jeho zrak nie je nijak zvlášť dokonalý, spoliehá sa pri hľadaní tejto zaujímavej potravy predovšetým na výborný ňuch. Obyčajne si nájdenú potravu pri jedení pridržiava v predných labkách, ako to robí väčšina hlodavcov. Veľmi dôležitý je pre dikobraza aj sluch. Zvuk ovocia padajúceho na zem dokáže začuť aj na veľkú vzdialenosť.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmnožovanie: Dikobraz hrebenatý žije väčšinou samotárským spôsobom života, len tu a tam vytvorí na čas pár a to väčšinou len v období rozmnožovania. Obýva s obľubou skalné razsadliny alebo nory v zemi, kde buď obsadí opustený cudzí brloh, alebo si ich vyhrábava sám. Približne každých 35 dní je samica pripravená na párenie, väčšinou však vrhne mláďatá dvakrát do roka. V ibdobí párenia si obaja partneri prejavujú nežnosti tým spôsobom, že sa navzájom oblizujú. Len čo je samica pripravená na párenie, ľahne si na zem a pritlačí si ostne na plocho k telu, aby sa samec pri akte nezranil. Gravidita trvá 105 dní a po tomto čase nastáva okamih, kedy samica vrhne spravidla dve až tri mláďatá. Prichádzajú na svet už úplne pokryté štetinatou srsťou, ale s veľmi mäkkými ostníkmi, ktoré však o niekoľko málo hodín neskôr úplne stvrdnú. Mláďatá majú aj otvorené oči. Matka ich kojí z bradaviek, ktoré sú umiestnené po bokoch tela, aby sa mláďatá neporanili o ostne. Po niekoľkých týždňoch sa môžu začať živiť aj pevnou potravou, ale matka ich kojí ďalší týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

- Domorodci kedysi používali ostne dikobrazov pri výrobe hrotov šípov a oštepov.

- Takmer v každej nore dikobraza sa nachádza celý sortiment rôzných kostí a tvrdých konárov, na ktorých si dikobraz neustálym hlodaním brúsi dorastajúce zuby.

- Kedysi sa predpokladalo, že dikobraz je schopný vystreľovať pri napadnutí nepriateľom ostne z chvosta ako šípy.

- Dikobraz hrebenatý žije výlučne na zemi a nie je príbuzný so severoamerickým urzonom, ktorý naopak žije takmer výlučne v korunách stromov.

- Dikobraz je schopný takmer nehlučne vypiť veľké množstvo vody, je aj podivuhodne dobrým plavcom.

Telesné rozmery:

SkryťVypnúť reklamu

Dĺžka- 60 - 80 cm

Hmotnosť- 13 - 25 kg

Rozmnožovanie:

Pohlavná dospelosť- v 2 roku

Počet vrhov- 2 - 3 do roka

Počet mláďat v jednom vrhu- spravidla 2 - 3

Dĺžka gravidity- 95 - 105 dní

Spôsob života:

Správanie- samotárské, v období rozmnožovania v pároch

Prostredie- vyhľadáva skalnatejší terén s dostatočným rastlinným porastom

Hlas- hlasné bručanie

Potrava- korienky, hľúzy a ovocie

Dĺžka života- v prírode 12 - 15 rokov, v zajatí oveľa dlhšie

Príbuzné druhy: indonézsky, juhoafrický, krátkochvostý a indický

Výskyt- na území severnej Afriky s výnimkou Sahary. Objavuje sa aj v južnom Taliansku a na Sicílii, predpokladá sa však, že na tieto územia bol zavlečený starými Rimanmi. Jeho výskyt v Albansku a bývalej Juhoslávii je sporný.

Ochrana druhu - tento druh nie je priamo ohrozený, aj keď ho ľudia lovia ako potravu. Mladé dikobrazy sú ohrozené viac, pretože ich lovia veľké mačkovité šelmy a túlavé psy.

ROD - hlodavce

ČEĽAĎ - dikobrazovité ROD a DRUH - hystrix cristata

Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu