Jazvec lesný

Len máloktoré zviera strednej Európy je známejšie ako jazvec, napriek tomu však mnohé z jeho života zostáva tajomstvom, pretože väčšinu dňa trávi pod zemou....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Spôsob života_ jazvece sú spoločenské zvieratá. Žijú v rodinných skupinách, ktorých početnosť závisí aj od potravnej ponuky v okolí. Často sa vyskytuje viac skupín v jednej oblasti. Je to lesný cicavec, ale vyskytuje sa aj v krajine s menšími lesíkmi. Každá skupina obýva svoju podzemnú noru. Skupinu vedie vedúci samec, ktorý zaháňa všetky cudzie jazvece, ak sa príliš približia k nore. Jednotliví členovia skupiny sa navzájom označujú sekrétom svojich pohlavných žliaz. Pri hľadaní potravy sa jazvece často vydávajú na dlhé výpravy, pri návrate potom používajú rovnaké cesty. Ak je v revíri bohatá potravná ponuka, nebýva táto vzdialenosť väčšia ako dva kilometre od nory. V období párenia sa samce výdavajú na väčšie vzdialenosti, aby si našli partnerky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrava a lov- jazvec žerie skoro všetko, od malých cicavcov, ako sú králiky, krtkovia, potkany (hlavne ich mláďatá), až po hmyz, slimáky a žaby. Jeho jedálniček dopĺňajú najrôznejšie korienky, rastliny a bobule. Podľa pretiahnutej hlavy jazveca sa dá usudzovať, že podobný tvar má aj lebka. V čelustiach sa nachádza spolu 38 zubov. Očným zubom a všetkým zadným zubom chýbajú ostré rezacie korunky, čo naznačuje, že jazvec je skôr všežravcom, než typickým mäsožravcom. Hrbolčeky črenových zrubov a stoličiek sú tupo zaoblené, a preto umožňujú lepšie žuvanie a drvenie rastlinnej potravy. Jazvec opúšťa noru za súmraku, aby sa vydal na lov.Pretože jeho zrak nie je príliš ostrý, pri hľadaní potravy používa svoj výborný čuch a sluch.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmnožovanie- páry si zachovávajú vernosť, ale žijú len v období rozmnožovania. Obdobie, kedy môže dôjsť k páreniu je u jazvecov dlhé - trvá od februára do októbra a vrcholí v auguste. V tomto čase dochádza aj k oplodneniu, potom nasleduje gravidita. Oplodnené vajíčka sa zahniezdia v maternici matky až v decembri, takže mláďatá sa rodia nasledujúci rok vo februári. Obyčajne sa rodia až 4 mláďatá, a to vždy vo zvláštnej podzemnej nore. Tu zostávajú počas prvých ôsmich týždňov a matka ich kojí. Potom začínajú v sprievode matky vychádzať von a učia sa hľadať potravu. Odstavované bývajú až vo veku štyroch mesiacov. Avšak ešte na jeseň môžeme stretnúť celé jazvečie rodinky.

SkryťVypnúť reklamu

Jazvec a človek- človek je jediný tvor, ktorý môže jazveca vážne ohroziť. Používanie jazvečích chlpov na výrobu holiacich a maliarských štetiek zapričiňuje, že ho ľudia prenásledujú, lovia a tiež využívajú pri "norovaní" psov. Na mnohých miestách v Anglicku pri honoch na líšku zakrývajú vchody do jazvečích nôr, aby nedošlo k zámene. Po skončení homu sú jazvece zase oslobodené. V strednej Európe nemá lov na jazvece takmer žiadnú tradíciu. Najväčším nebezpečenstvom je pre jazvece cestná premávka. K ich najčastejšiemu usmrteniu dochádza práve na cestách. Odmalička vychovavaný jazvec skrotne rovnako ako iné lasicovité šelmy a behá potom ako psík. Pretože nie je náročný ani na potravu a nepáchne, možno ho chovať aj doma.

SkryťVypnúť reklamu

Pozorovanie v prírode- najľahšie môžeme jazvece pozorovať v lete, kedy počas západu slnka vyliezajú zo svojich nôr. Hľadajte výrazne prešlapané chodníčky, odtlačky labiek a čerstvo vyhádzanú pôdu pred vchodom do nory. Príďte najneskôr hodinu pred západom slnka a vyberte si stanovisko podľa možnosti nad úrovňou vchodu na spodných vrstvách stromu, tak aby vietor nedovial váš pach k nore. Ak budete mať šťastie, uvidíte najskôr §uchajúci ňucháč, ktorý vetrí, či mu nehrozí nebezpečenstvo a či je "vzduch čistý", potom vylieza jazvec von.

- odhaduje sa, že asi jedna štvrtina všetkých jazvecov zahynie skôr, ako poprvykrát opustí svoju noru, a len jedna tretina z nich sa dožíva viac ako prvých troch rokov života.

- jazvec prináša čerstvý materiál do hniezda ta, že lezie pospiatky do nory a drží ho medzi prednými nohami a bradou.

- jazvece často obývajú brlohy spoločne s králikmi, niekedy aj s líškami.

- čeluste jazvecov sú extrémne silné a stavané tak, aby sa nemohli vykĺbiť bez toho, že by nedošlo k zlomeniu lebky.

- jazvy nad chvostom sú znaky na rozlišovanie jedincov a svedčia o nedávnom boki o postavenie s iným jazvecom.

- jazvec má silný, ohýbový nos, ktorým môže hrabať v zemi.

- vieme o jazvečích brlohoch, v ktorých spolu žilo až 15 jazvecov.

Dĺžka: 75 - 98 cm od špičky nosa po koniec chvosta.

Výška: v kohútiku 30 cm.

Hmotnosť: samce v priemere 10 - 18 kg, samice 7 - 17 kg.

Pohlavná dospelosť: samce v 2 rokoch, samice v jednom roku.

Obdobie párenia: od februára do októbra.

Narodenie mláďat: spravidla v nasledujúcom februári.

Počet mláďat: 1 - 4.

Správanie: aktívne prevážne v noci, spoločenské, v jednej nore môže žiť spolu až 15 jazvecov.

Potrava: hlavne dážďovky, ale aj korienky rastlín a tráv, bobule, hmyz, potkany, hraboše, piskory, vtáky, mladé ježe a králiky.

Dĺžka života: 15 rokov.

Príbuzné druhy: jazvece sú rozšírené na celom svete.Dnes rozlišujeme 8 druhov.

Výskyt: všade v Európe v Ázii, v juhovýchodnej Ázii jazveca európského nahrádza jazvec bielohrdlý.

Ochrana druhu: Pravdepodobne kvôli spôsobu života a malému významu pre lov nie je doteraz jazvec aktuálne ohrozený. Zabíjajú ho ako potencionálného prenášača besnoty. Jeho prirodzenými nepriateľmi sú vĺk a líška.

RAD- mäsožravce

ČEĽAĎ - lasicovité

ROD a DRUH- meles meles

Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu