Líška hrdzavá

Najtypickejším znakom líšky hrdzavej je jej huňatý chvost. Tento nočný lovec, blízky príbuzný domáceho psa, žije ponajviac v rovinatej krajine, v poslednej dobe sa však stále častejšie objavuje i v mestách...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Líška a človek: po dlhé staročia človek líšku prenasledoval a lovil ju pre jej krásnu kožušinu. V Anglicku lovci cvičili psy, špeciálne určené na lov líšok. Tieto lovy však začali časom u verejnosti vyvolávať veľmi silné pobúrenie. Líška je jedným z najčastejších prenášačov vírusov besnoty. Ak sa besná líška stretne so psom a pohryzie ho, môže pes toto ochorenie opäť uhryznutím preniesť na človeka a spôsobiť mu tak veľmi vážné zdravotné ťažkosti. Hoci sú líšky po celé desaťročia prenásledované rozhrabávaním ich nôr i strieľaním, nebezpečie besnoty u nás nie je úplne zažehnané. Toto ochorenie je aj v súčastnosti na celom európskom kontinente vážnou hrozbou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrava a spôsob obživy: líška hrdzavá je na život nočného lovca skvele vybavená. Jej očí sú špeciálne uspôsobené na videnie v tme. Za bunkami citlivými na svetlo sa nachádza ďalšia vrstva, nazývaná tapetum lucidum. Práve táto vrstva odráža dopadajúce svetlo späť a zdvojnásobuje tým intenzitu obrazu, ktorý líška vníma. Výbornou pomocou pri hľadaní koristi je tiež sluch. Líška vníma dokonca aj nízkofrekvenčné tóny, ktoré spôsobí myška prechádzajúca trávou alebo dážďovka plaziaca sa po zemi. V tomto prípade líška počuje šušťanie ich šteniatiek. Líška hrdzavá je veľmi prispôsobivá a zloženie svojej potravy bez problémov mení podľa prostredia, v ktorom práve žije. Na pobreží mora plieni hniezda čajok, vyciciava ich vajíčka a požiera mláďatá, v lesoch loví myši a divoké králiky. Nepohrdne ani hmyzom. Dôležitú časť líščieho jedálnička tvoria dážďovky, hlavne preto, že je ich všade dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmnožovanie: mimo obdobia rozmnožovania ýijú zvieratá oboch pohlaví samotársky. Väčšinou dňa trávia vo svojej nore pod zemou alebo v pelechu na povrchu. Obdobie rozmnožovania líšok pripadá na zimu. Kvôli nízkemu veku, ktorého sa väčšina líšok vo voľnej prírode dožíva, vrhajú samice mláďatá dvakrát až trikrát za život, zatiaľ čo samec splodí potomstvo väčšinou iba raz. Líška niekedy pomáha s odchovom mláďat jej sestra, ktorá sama práve mláďatá nemá, alebo niektorá z jej starších dcér. Tieto tety tak zbierajú veľmi cenné skúsenosti pre odchov vlastných mláďat v budúcom roku. Krátko pred pôrodom má samec alebo samce - niekedy žijú dva samce pohromade s jednou samicou - zakázaný vstup do nory. Po narodení mláďat ho však, čaká neľahká úloha - zásobovať celú rodinu potravou. Očí a uši sa líšťatám otvárajú dva týždne po narodení, po štyroch týždňoch prvý krát opúšťajú bezpečie nory. Líšťatá sú už od najútlejšieho veku veľmi hravé, neposedné a zvedavé a rýchlo rastú. Už v septembri, to znamená vo veku zhruba šiestich mesiacov, vážia rovnako ako ich rodičia. Rýchlo si osvojujú umenie loviť a rozchádzajú sa, aby si našli vlastné územia. Mnoho líšok žijúcich vo voľnej prírode hynie ešte pred desiatym mesiacom veku, teda skôr, ako dosiahnu pohlavnú zrelosť.

SkryťVypnúť reklamu

- líške rastú na nohách hmatové chĺpy, ktoré jej pomáhajú pri orientácii.

- líšťatá majú po narodení krátke ňufáčiky a vyzerajú takmer ako šteňatá.

- popri typicky červenej líške hrdzavej sa u nás vyskytujú odlišne sfarbené jedince, napríklad "uhliarka", ktorá má hrdlo, brucho a plecia veľmi tmavé. Niektoré líšky majú na pleciach tmavý kríž, iné sú zase celkovo svetlejšie.

- očí líšky v tme svetieľkujú zelenou farbou.

- chvost líšky, poľovníkovi nazývaný zástava, je nápadný hlavne v zime.

- líška potravu nežuje, len mäso zubami roztrhá na malé kúsky.

Výskyt: pôvodne žijú v Severnej Amerike, Európe a ˇAzii. V polovici 19 storočia bola vysadená v Austrálii. Územie jednej líšky zaberá plochu 10 hektárov v meste a až 2000 hektárov vo voľnej prírode.

SkryťVypnúť reklamu

Ochrana druhu: vďaka svojej prispôsobivosti a inteligencii nie je priamo ohrozená. Stavy vo voľnej prírode občas zdecimuje výrazne krutá zima, ale v obývaných oblastiach líšok stále pribúda.

Dĺžka: samec 112 cm, samica 108 cm

Hmotnosť: samec 5,9 kg, samica 5,2 kg

Pohlavná dospelosť: v 10. mesiaci

Obdobie rozmnožovania: január

Počet vrhov: jeden ročne

Dĺžka gravidity: 53 - 63 dní

Počet mláďat: 4 - 5

Spráavanie: nočná aktivita, príkladný rodinný život, niekedy samotár

Potrava: dážďovky, králiky, vtáky, hlodavce, hmyz, lesné plody

Dĺžka života: obvykle 18 mesiacov až dva roky, v zajatí až 14 rokov

Príbuzné druhy: takmer 50 rôzne sfarbených poddruhov, z ktorých najznámejšia je líška strieborná

RAD: mäsožravce

ČEĽAĎ: psovité

ROD a DRUH: vulpes vulpes

Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu