Spôsob života- slony sú zvieratá so silne vyvinutým sociálnym správaním a pebnými rodinnými zväzkami. Ich vzájomné vzťahy sú také pevné, že svojich mŕtvych "pochovávajú" pod hromadu vetiev a lístia. Za svojimi mŕtvymi skutočne smútia a pri mŕtvom zostávajú na stráži až niekoľko hodín. Samice a mláďatá žijú v rodinných skupinkách pod vedením dospelej samice, ktorá je spriaznená so všetkými členmi stáda. Mladé samce sú po dosiahnutí dospelosti z rodiny vylúčené a zdržujú sa do samostatných skupín "mládencov". Dospelé samce žijú samotársky a k rodinnej skupine sa pripájajú, len keď sú samice v ruji. Pri chôdzi ide slon približne rovnako rýchlo ako človek. Ak sa však vyplaší, alebo keď útočí, dokáže bežať rýchlosťou až tridsať kilometrov za hodinu. Toto mohutné zviera aj napriek svojej veľkej hmotnosti našľapuje mäkko a pohybuje sa takmer nehlučne. Našľapuje iba na špičky prstov. Pod nimi sa nachádza klinovitá vložka rôsolovitého väziva, ktorá pôsobí pri každom kroku ako tlmič. Napriek tomu, že skupiny prekonávajú značné vzdialenosti, nikdy sa nevzdiaľujú ďaleko od vody.
Potrava a potravné zvyky- slony sú výlučne bylinožravce. Množstvo potravy, ktoré denne skonzumujú, dokážu využiť len na 34 až 40 percent a musia denne žrať 15 až 18 hodín. Preto nemôžu spať dlhšie ako 4 hodiny. Veľký príjem potravy a jej malé využitie priamo súvisí s množstvom exkrementov. Slon vyprodukuje 120 až 180 kg trusu a 40 až 60 litrov moču denne. Pri svojom "hodovaní" znivočia najrôznejšie trávy, lístie, drobné vetvy a plody. Vytrhávajú ich chobotom a podávajú si ich do papule. Zuby, ktorých majú slony málo stačia len na rozžutie potravy. Keď slon stratí všetky zuby. nemôže viacej žrať a umiera od hladu. To sa stáva vo veku 70 rokov.Časom vyhradeným na jedlo a pitie sú noci, skoré rána a večery.
Dorozumievanie- keď slony pri hľadaní potravy v buši nemajú navzájom priamy vizuálny kontakt, vydávajú hlboký mrmlavý hlas. Kedysi sa toto mrmlanie vysvetľovalo ako "škŕkanie žalúdka" , dnes však už vieme, že ide o klokotanie vychádzajúce z nosa a chobota. Ak je slon spokojný, ticho a tlmene mručí, keď má strach, vydáva hlboké prsné zvuky a keď sa vyplaší, krátko a prenikavo zatrúbi. Pri bojových hrách sa mladé samce vo vzdialenosti päť až desať metrov postavia oproti sebe, zvihnú hlavy, zamavajú chobotmi a rozbehnú sa proti sebe. Zastavia sa vo vzdialenosti, kde už na seba dočiahnu koncami chobotov. Ak sa ani jednému z nich nepodarí druhého zatlačiť dozadu, prestanú sa pretlačať a vrátia sa späť. Postavenie silnejšieho býva v skupine podriadenými zvieratami tolerované, stačí im len pohroziť stočením chobota alebo zvírením prachu. V takýchto chvíľach môžeme počuť aj typické slonie trúbenie.
Rozmnožovanie- slony sa prvýkrát pária vo veku asi 14 až 15 rokov. Súčasťou dvorenia sú gestá náklonnosti medzi samcom a samicou, pri ktorých si navzájom prepletajú choboty. Obyčajne rodia jediné mláďa, po 18 až 22 mesiacoch je to samička a po 21 až 23 mesiacoch samček. Sloniča býva 85 cm vysoké a váži asi 110 kg. Pri pôrode rodičku obklopujú iné samice, aby ju chránili. Po skončení vrhu stojí matka nad mláďaťom a postrkáva ho chobotom. Mláďa cica materské mlieko počas dvoch rokov, často aj dlhšie. Aj po narodení ďalšieho súrodenca zostáva sloniča s rodinou. Samica obyčajne rodí každý štvrtý rok a často má okolo seba naraz dve alebo tri mláďatá vo veku od novorodenca až po dvanásťročného mladého slona.
- slon môže bežať rýchlejšie ako človek a vydrží dlhé hodiny klusať rýchlosťou osem až deväť kilometrov za hodinu, bez toho, aby musel odpočívať. Putujúca skupina slonov prekoná za deň bez námahy 80 kilometrov.
- kéď je voda počas obdobia sucha vzácna, slony jú hľadajú v piesčitých vyschnutých korytách riek. Používajú pritom svoje nohy choboty a kly. Hľadajú vodu nielen pre seba, ale aj pre ostatné zvieratá. Iba málo iných zvierat má túto schopnosť, patrí k ním napriklad mediar striebrochrbtý.
- slony zožerú za deň približne 225 kg rastlín a vypijú naraz až 136 litrov vody.
- doteraz najdlhší nájdený sloní kel meral 3,1 metra a vážil skoro 105 kg.
Výskyt- na celom území Afriky južne od Sahary.
Ochrana druhu- slon africký sa medzi druhy ohrozené vyhubením. Jeho lov je zakázaný, ale pytliaci ho kvôli slonovine stále lovia. Len v Keni klesol jeho stav zo 150 000 na 30 000 kusov. Ochrancovia prírody sú proti pytliakom často bezmocní.
- výška v kohútiku: samce až 3 m a samičky sú menšie
- hmotnosť: samce až 6 t a samice až 4t
- pohlavná dospelosť: 14 - 15 rokov
- obdobie rozmnožovania: po celý rok
- dlžka gravidity: 22 mesiacov
- počet mláďat: 1
- správanie: žije spoločenský v rodinných skupinách
- hlas: základnou formou dorozumievania je hlboké mrmlanie, ak je rozčulený silne trúbi
- potrava: výlučne rastliny-tráva, listy stromov, plody, drobné vetvy
- dlžka života: asi 70 rokov
- príbuzné druhy: slon indický ( Elephas indicus ), ktorý je o niečo menší ako jeho africký príbuzny
Rad: chobotnáče
Čeľaď: slonovité
Rod a Druh: Loxodonta aficana