Sova lesná

Sova lesná je aktívna v noci, preto ju možete vidieť zriedka, svojim tiahlym a chvejivým "hu-huuuu" je mnohým ľuďom známa.....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Životné prostredie: na území strednej Európy obýva sova lesná listnaté a zmiešané lesy so starými mohutnými stromami, kde má mnoho možností nájsť si vhodné dutiny na zahniezdenie. Stretávame sa s ňou aj v parkoch, záhradách a na starých cintorínoch, rovnako ako aj v blízkostí ľudských príbytkoch. Hojne sa zdržiava aj v s tarých alejach na hniezdách rybníkov. V ihličnatých lesoch obýva ich okraje, pretože v hustých a súvyslých porastoch nenachádza dostatočné množstvo potravy, ani miesta na hniezdenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrava a lov: sova lesná loví potme. Sedáva na vyvýšených miestach, na strechách stodôl alebo na korunách stromov a sleduje okolie. Ak zazrie korisť, tichým letom skĺzne až dole k nej a prudko zaútočí. Jej operenie je veľmi mäjjé a jemné, obzvlášť prispôsobené sú i pierka na ručných letkách, ktoré majú na prednom okraji zubatý hrebienok. Všetko totospôsobuje, že je let sovy tichý a bez šuchotavých zvukov krídel, ktoré by vyhľadanú korisť mohlo varovať. Výborný sluch pomáha sove rozoznať korisť aj v prípade, že hustá a neprihľadná tma jej neumožní spoľahnuť sa na svoj ostrý zrak. Zloženie potravy sovy lesnej je pomerne pestré. Loví malé cicavce, vtáky, obojživeľníky a hmyz.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmnožovanie: sovy lesné sa pária na jeseň a páry spolu zostávajú po celý život. Pytačky prebiehajú väčšinou vo februári. Prejavujú sa hlasitým klopaním zobákom a tichým plieskaním krídel. Vhodné miesto na hniezdo vyberá samička v dutinách starých stromov, v prázdných hniezdách iných dravcov alebo v skalných dutinách. Samička znáša dve až päť bielých, matných vajíčok a zohrieva ich sama ihneď po znesení prvého vajíčka. Mláďatá sa potom liahnú v príslušnom časovom odstupe. Počas prvých dní po vyliahnutí matka mláďatá neopúšťa a za obstaravanie potravy je zodpovedný samček. Mláďatá zostávajú v hniezde päť týždňov a rodičia ich potom kŕmia až do veku dvoch až troch mesiacov života. V tomto období podnikajú mláďatá svoje prvé výlety s matkou a po troch mesiacoch už vylietavajú samé.

SkryťVypnúť reklamu

Telesne rozmery:

Dĺžka tela- 37-39 cm

Hmotnosť- 360-650 g

Rozpätie krídel- 94-104 cm

Rozmnožovanie:

Pohlavná dospelosť- v 1-2 rokoch

Obdobie hniezdenia- marec- máj

Znáška- 2-5 bielých vajec

Inkubačná doba- 28-30 dní

Starostlivosť o mláďatá- 32-37 dní

Spôsob života:

Správanie- prevážne verná svojmu stanovišťu a monogamná

Potrava- malé cicavce, vtáky, obojživeľníky, červíky a chrobáky

Dĺžka života- najväčší zistený vek bol 18 rokov

Príbuzné druhy:

- v Európe žijú dvaja blízky príbuzní sovy lesnej- sova dlhochvostá a sova bradatá, tieto druhy sú väčšie ako sova lesná.

Výskyt- vcelej Európe okrem severnej Škandinávie, ďalej na menších územiach severnej Afriky, na západe Ruska, v Afganistane a Číne.

SkryťVypnúť reklamu

Ochrana druhu- na väčšine území svojho výskytu nie je sova vzácným vtákom. Pretože ale lovi menšie sovy, akými sú napríklad kuvik plačlivý alebo kuvik vrabčí, sama tak niekedy prispieva k problémom s ochranou týchto vtákov.

ROD- sovotváre

ČEĽAĎ- sovovité

ROD a DRUH- strix aluco

Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu