Dvadsaťtriročný krajčír Lukáš oblečenie nielen šije, ale aj navrhuje - dámske, pánske, detské, spoločenské, domáce (aj papuče) a aj doplnky - náhrdelníky, náušnice, náramky. Pred necelým rokom ho na prvú módnu prehliadku nahovoril jeho online mentor, informatik a živnostník Peter zo stredného Slovenska. Po úspechu prehliadky ho oslovili z centra voľného času v meste Stará Ľubovňa a ponúkli mu, aby tam viedol krajčírsky krúžok. Robí to veľmi rád, už predtým mal v komunitnom centre ETP skupinku detí a spolu šili, prevažne textilné bábiky, ktoré obliekali. Krúžok v centre voľného času má len raz za týždeň, takže náplňou jeho práce je aj upratovanie. Aj za to je vďačný.

Lukáš pochádza z rómskej osady v Starej Ľubovni-Podsadku. Má sedem súrodencov a už len mamu. Na strednej škole získal krajčírsku kvalifikáciu, ale prácu si nenašiel. Keď sa niekam hlásil a povedal, že je z rómskej osady, nedebatovali s ním. A tak, aby si vyplnil čas, šije a prešíva pre celú osadu. Žiadna miestna rodinná či spoločenská udalosť sa neobíde bez toho, aby za ním nedošli, že niekomu treba nové šaty. Ľudia v osade sú chudobní, nemajú na parádne látky, preto Lukáš šije len z materiálov, čo mu niekto podaruje. Niekedy sú to celé metre, inokedy kúsky a veľakrát musí mocno špekulovať, aby z toho čosi vyčaroval. Vždy to skombinuje tak, že to „sedí“ a ľuďom sa to páči.
„Verím, že raz budem mať svoj salón a obchod,“ hovorí.
„Možno na začiatok bude moje modely preberať niektorý obchod. Kúpim si figurínu do výkladu a budem ju obliekať,“ spresnil svoju predstavu o blízkej budúcnosti. Verí, že mu v tom pomôže módna prehliadka v meste, ktorá bude v máji a prinesie na nej svoju pestrú, letnú kolekciu. Takisto ušitú len z podarovaných látok.

Módna prehliadka, hoci pripravená „na kolene“, sa však neobíde bez peňazí. Pre prácu pri návrhoch a so strihmi potrebuje notebook, zišla by sa tlačiareň, propagácia si vyžaduje fotoaparát. Nič z toho nemá a nemôže si dovoliť kúpiť. Aj tu mu pomohol online mentor Peter a na darcovský portál ĽudiaĽuďom napísali spoločne výzvu s prosbou o pomoc. Pred štyrmi rokmi si Lukáš vďaka darcom z tohto portálu kúpil šijací stroj a krajčírske potreby. Dary tých, ktorí prispeli, nevyšli navnivoč, Lukáš svojím šitím ľuďom pomáha. A mieni aj naďalej, modely z pripravovanej prehliadky podaruje chudobným ľuďom z osady, ktorí o modernom oblečení môžu len snívať.
„Túžim dosiahnuť viac, ako býva zvykom v našej osade. Hodiny sedím za šijacím strojom, usilovne pracujem, zdokonaľujem sa v šití i v navrhovaní a dbám, aby som vždy odovzdal kvalitnú robotu,“ hovorí a vzápätí dodáva: „Mám odvážne sny a veľké plány, ale bez podpory môjho online mentora by som si sám netrúfol na vlastnú módnu prehliadku. S ním to bolo jednoduché. Je fajn, keď viete, že niekto za vami stojí“. Peter sa venuje Lukášovi už druhý rok. Denne sú na diaľku v kontakte, vytvorilo sa medzi nimi priateľstvo a dvakrát sa aj osobne stretli.

Pre mladého človeka z rómskej osady, ktorý má skúsenosť iba so životom podľa tamojších zabehaných modelov v duchu nepísaných pravidiel chudoby, je mentor obrovským zásahom do jeho bytia a perspektívy. Mentoring je proces neformálneho odovzdávania poznatkov, budovania ľudského a sociálneho kapitálu a slúži ako psychosociálna podpora chránenca v oblasti vzdelania, práce, kariéry a profesionálneho rastu. Nie nadarmo sa hovorí, že mentoring je dar zo srdca a správne nastavenie mysle, ktoré dáva mentor chránencovi.
ETP Slovensko rozbehlo svoj mentorský program už v roku 2009 a odvtedy ním prešli tri stovky detí. Od roku 2016 je jeho súčasťou online mentoring Schopné deti. Štatistika výsledkov mentorského programu je veľavravná: Každý štvrtý mladý absolvent strednej školy, ktorý mal v komunitnom centre ETP mentora, má v súčasnosti zamestnanie. Z tých mladých ľudí z osád so stredoškolským vzdelaním, ktorí síce pravidelne navštevovali komunitné centrum, ale nemali mentora (kapacity ETP sú limitované), má prácu len každý štrnásty.
V súčasnej situácii, keď sa skutočná zamestnanosť obyvateľov rómskych osád zvyčajne blíži k nule, a keď zamestnávatelia hľadajú spoľahlivých zamestnancov často aj za hranicami Slovenska, je veľmi dôležité zistenie, že potenciálnych pracovníkov máme aj doma.
Výskumná správa konzultačnej firmy McKinsey & Company z novembra 2017, analyzujúca dáta z testovania PISA 2015 uvádza, že viac ako na socio-ekonomickom zázemí záleží na správnom nastavení mysle žiaka. Nastavenie mysle má väčší podiel na PISA výsledku žiaka (29%) než má jeho domáce prostredie (18%).
Keby každé dieťa, ktoré vyrastá v rómskej osade malo svojho dobrého online mentora z nášho sveta (stredná trieda, zamestnaní), možno by dnes študovali a pracovali všetci. Každé z týchto detí prežíva svoj variant Lukášovho príbehu: Ak cítia podporu človeka zo strednej triedy, majú odvahu a vedia ako vykročiť za svojimi ambíciami.