Lukáš a Peter, alebo čo dokáže online mentor

Písmeno L, nožnice, písmeno D. Všetko čiernym na bielom podklade. Taká je grafika značky Lukáš Dunka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Dvadsaťtriročný krajčír Lukáš oblečenie nielen šije, ale aj navrhuje - dámske, pánske, detské, spoločenské, domáce (aj papuče) a aj doplnky - náhrdelníky, náušnice, náramky. Pred necelým rokom ho na prvú módnu prehliadku nahovoril jeho online mentor, informatik a živnostník Peter zo stredného Slovenska. Po úspechu prehliadky ho oslovili z centra voľného času v meste Stará Ľubovňa a ponúkli mu, aby tam viedol krajčírsky krúžok. Robí to veľmi rád, už predtým mal v komunitnom centre ETP skupinku detí a spolu šili, prevažne textilné bábiky, ktoré obliekali. Krúžok v centre voľného času má len raz za týždeň, takže náplňou jeho práce je aj upratovanie. Aj za to je vďačný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Lukáš s textilnými bábikami, ktoré šil s chlapcami v krúžku Šikovní krajčíri v komunitnom centre ETP v Starej Ľubovni-Podsadku.
Lukáš s textilnými bábikami, ktoré šil s chlapcami v krúžku Šikovní krajčíri v komunitnom centre ETP v Starej Ľubovni-Podsadku. 

Lukáš pochádza z rómskej osady v Starej Ľubovni-Podsadku. Má sedem súrodencov a už len mamu. Na strednej škole získal krajčírsku kvalifikáciu, ale prácu si nenašiel. Keď sa niekam hlásil a povedal, že je z rómskej osady, nedebatovali s ním. A tak, aby si vyplnil čas, šije a prešíva pre celú osadu. Žiadna miestna rodinná či spoločenská udalosť sa neobíde bez toho, aby za ním nedošli, že niekomu treba nové šaty. Ľudia v osade sú chudobní, nemajú na parádne látky, preto Lukáš šije len z materiálov, čo mu niekto podaruje. Niekedy sú to celé metre, inokedy kúsky a veľakrát musí mocno špekulovať, aby z toho čosi vyčaroval. Vždy to skombinuje tak, že to „sedí“ a ľuďom sa to páči. 

SkryťVypnúť reklamu

„Verím, že raz budem mať svoj salón a obchod,“ hovorí.

„Možno na začiatok bude moje modely preberať niektorý obchod. Kúpim si figurínu do výkladu a budem ju obliekať,“ spresnil svoju predstavu o blízkej budúcnosti. Verí, že mu v tom pomôže módna prehliadka v meste, ktorá bude v máji a prinesie na nej svoju pestrú, letnú kolekciu. Takisto ušitú len z podarovaných látok. 

"Bez online mentora by som si netrúfol na samostatnú módnu prehiadku," hovorí Lukáš.
"Bez online mentora by som si netrúfol na samostatnú módnu prehiadku," hovorí Lukáš. 

Módna prehliadka, hoci pripravená „na kolene“, sa však neobíde bez peňazí. Pre prácu pri návrhoch a so strihmi potrebuje notebook, zišla by sa tlačiareň, propagácia si vyžaduje fotoaparát. Nič z toho nemá a nemôže si dovoliť kúpiť. Aj tu mu pomohol online mentor Peter a na darcovský portál ĽudiaĽuďom napísali spoločne výzvu s prosbou o pomoc. Pred štyrmi rokmi si Lukáš vďaka darcom z tohto portálu kúpil šijací stroj a krajčírske potreby. Dary tých, ktorí prispeli, nevyšli navnivoč, Lukáš svojím šitím ľuďom pomáha. A mieni aj naďalej, modely z pripravovanej prehliadky podaruje chudobným ľuďom z osady, ktorí o modernom oblečení môžu len snívať. 

SkryťVypnúť reklamu

„Túžim dosiahnuť viac, ako býva zvykom v našej osade. Hodiny sedím za šijacím strojom, usilovne pracujem, zdokonaľujem sa v šití i v navrhovaní a dbám, aby som vždy odovzdal kvalitnú robotu,“ hovorí a vzápätí dodáva: „Mám odvážne sny a veľké plány, ale bez podpory môjho online mentora by som si sám netrúfol na vlastnú módnu prehliadku. S ním to bolo jednoduché. Je fajn, keď viete, že niekto za vami stojí“. Peter sa venuje Lukášovi už druhý rok. Denne sú na diaľku v kontakte, vytvorilo sa medzi nimi priateľstvo a dvakrát sa aj osobne stretli.

Z prvého stretnutia schopných detí - klienov ETP - so svojimi online mentormi, ktoré sa uskutočnilo vlani vo februári v Bratislave.
Z prvého stretnutia schopných detí - klienov ETP - so svojimi online mentormi, ktoré sa uskutočnilo vlani vo februári v Bratislave. 

Pre mladého človeka z rómskej osady, ktorý má skúsenosť iba so životom podľa tamojších zabehaných modelov v duchu nepísaných pravidiel chudoby, je mentor obrovským zásahom do jeho bytia a perspektívy. Mentoring je proces neformálneho odovzdávania poznatkov, budovania ľudského a sociálneho kapitálu a slúži ako psychosociálna podpora chránenca v oblasti vzdelania, práce, kariéry a profesionálneho rastu. Nie nadarmo sa hovorí, že mentoring je dar zo srdca a správne nastavenie mysle, ktoré dáva mentor chránencovi.

SkryťVypnúť reklamu

ETP Slovensko rozbehlo svoj mentorský program už v roku 2009 a odvtedy ním prešli tri stovky detí. Od roku 2016 je jeho súčasťou online mentoring Schopné deti. Štatistika výsledkov mentorského programu je veľavravná: Každý štvrtý mladý absolvent strednej školy, ktorý mal v komunitnom centre ETP mentora, má v súčasnosti zamestnanie. Z tých mladých ľudí z osád so stredoškolským vzdelaním, ktorí síce pravidelne navštevovali komunitné centrum, ale nemali mentora (kapacity ETP sú limitované), má prácu len každý štrnásty.

V súčasnej situácii, keď sa skutočná zamestnanosť obyvateľov rómskych osád zvyčajne blíži k nule, a keď zamestnávatelia hľadajú spoľahlivých zamestnancov často aj za hranicami Slovenska, je veľmi dôležité zistenie, že potenciálnych pracovníkov máme aj doma.

Výskumná správa konzultačnej firmy McKinsey & Company z novembra 2017, analyzujúca dáta z testovania PISA 2015 uvádza, že viac ako na socio-ekonomickom zázemí záleží na správnom nastavení mysle žiaka. Nastavenie mysle má väčší podiel na PISA výsledku žiaka (29%) než má jeho domáce prostredie (18%).

Keby každé dieťa, ktoré vyrastá v rómskej osade malo svojho dobrého online mentora z nášho sveta (stredná trieda, zamestnaní), možno by dnes študovali a pracovali všetci. Každé z týchto detí prežíva svoj variant Lukášovho príbehu: Ak cítia podporu človeka zo strednej triedy, majú odvahu a vedia ako vykročiť za svojimi ambíciami.

ETP Slovensko

ETP Slovensko

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ETP Slovensko je nezisková konzultačno-vzdelávacia organizácia. Sprevádzame našich klientov životom, pomáhame im “od kolísky po kariéru". Viac o nás nájdete tu: http://etp.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu