O kríze dnešnej kulturistiky

O vrcholovej kulturistike sa pomedzi laickou verejnosťou hovorí často hovorí ako o niečom nechutnom, neprirodzenom a opovrhnutia hodnom. Profesionálni zvodníci vraj stratili dávne ideály krásy tela a ich telá viac pripomínajú komixové monštrá ako normálnych ľudí. Väčšiu popularitu tak majú borci z rokov šesťdesiatych alebo sedemdesiatych ako dnešní šampióni, celkovo je toto obdobie dodnes brané ako zlaté obdobie kulturistiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Áno, kulturistika je dnes v kríze, ale jejproblémy by sa dali charakterizovať ako prílišná objemnosť na úkor vyrsovanostia príliš veľké bruchá. Ale aj ak by sa dalo tieto problémy vyriešiť,dnešný kulturisti budú vyzerať jednoducho inak ako vyzerali tí z rokov šesťtediatychalebo sedemdesiatych a asi navždy budú nepomerne väčší ako ichpredchodcovia. Vrátiť sa do tohto obdobia sa jednoducho nedá.

Prečo je to tak? Kulturistika, tak ako iné športysa vyvíja a výkony športovcov sú stále lepšie a lepšie. Predštyridsať rokmi by boli nepredstaviteľné také výkony, aké predvádzali olympioniciv Pekingu, za všetkých to môže dokazovať Usain Bolt. Výkony športovcov sajednoducho budú stále zlepšovať, toto je nezastaviteľný trend. Časy sa budúzmenšovať, vzdialenosti zväčšovať, sila stúpať. Je to pravdepodobne dôsledoknášho vedecko-technického pokroku. Ľudstvo spoznáva stále lepšie tréningovémetódy, dokonalejšiu výživu ako aj stále viac obyvateľstva sa venuje športu. A presnetento istý trend prebieha aj v kulturistike. Ak by dnes nastúpil šampiónzo sedemdesiatych rokov (napr. Arnold Schvarzenegger) a postavil sa vedľadnešného favorita (Ronnie Coleman), rozdiel by bol takmer neporovnateľný.Ronnie by bol oveľa robustnejší, jeho svaly by boli pevnejšie a silnejšie a malby oveľa menej tuku ako Arnold. A o to v kulturistike ide. V dnešnejdobe už existujú tisícky takých kulturistov, ktorý by sa mohli porovnávať s Arnoldompočas jeho vrcholovej formy. Ak sa niekto chce stať svetovou špičkou, musí byťoveľa lepší. To znamená robustnejší, pevnejší, vyrysovanejší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Profesionálni kulturisti preto musia byť ažnadľudsky obrovský, stále sa vzďaľujúc ideálom krásy a zdravia. Domnievamsa, že aj keď sa dajú vyriešiť parciálne problémy (nafúknuté bruchá), trend stálehozväčšovania sa a vzďaľovania sa od toho čo je považované za krásne je,najmä v mužskej kulturistike, nezvratný.

Radovan Eugel

Radovan Eugel

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podporujem Novú väčšinu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu