Len neschopnosť martinskej samosprávy?

Mesto Martin sa uchádzalo o titul Európske hlavné mesto kultúry na rok 2013. Aj keď sa pred pár dňami rozhodlo, že toto ocenenie získajú Košice, Martinčania si mohli užívať Martinské kultúrne leto, súhrnný názov pre mnohé podujatia v období od júna do septembra. Prevažne v centre sa tak skoro každý piatok a sobotu odohrávali koncerty mnohých kapiel, divadelné predstavenia a mnohé iné akcie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veľké podujatie, na ktoré som sa bol sám pozrieť boli napríklad ajMartinské matičné slávnosti alebo koncert viacerých kapiel organizovanýt-mobile-om 5.9. 2008. Je samozrejmé, že mnohé z týchto podujatí končilineskoro v noci a účasť na nich sa dala počítať na tisícky. Čo ma všakviackrát nepríjemne prekvapilo, bola skutočnosť, že neboli zabezpečené žiadneposilové spoje mestskej hromadnej dopravy. Posledný autobus MHD odchádzaz Martina do Vrútok asi o 10.55. Po ňom už žiadne linky nepremávajú,treba si počkať na ranné spoje, ktoré začínajú jazdiť okolo piatej. Už oddesiatej sa preto na zastávkach MHD v Martine zhromažďovali nezvykle veľkézástupy ľudí, vediac, že dostať sa do autobusu bude problém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sám som si to vyskúšal piateho augusta. Po skončení koncertou Horkýže Slížesom pomaly išiel na zástavku Hviezdoslavovu (pod gymnáziom) a čakal som nalinku č. 23, ktorá ma zavezie kúsok do domu. Autobus prišiel na túto zástavkutak preplnený, že sa len pár ľuďom podarilo doňho dostať, a tí ostatný,vrátane mňa, museli ostať na ďalší. Následne som sa presunul na zástavku prihoteli Turiec s tým, že tu by nemal byť problém nastúpiť. Nastúpiť sa minakoniec podarilo, avšak na zástavke mohlo ostať odhadom minimálne ďalších 50ľudí, ktorý sa znova nezmestili. Vodič následne ani nezastavoval odhadomďalších 6 zastávok, veď aj tak by nikto nenastúpil. Tí, čo chceli vystupovať,mali smolu. Na zastávkach tak zase ostalo mnoho ľudí, ale tento kráts tým, že ďalší autobus už nepôjde.

SkryťVypnúť reklamu

Takáto situácia sa asi opakovala počas celého leta. Mesto, ktoré chcelo byťEurópskym hlavným mestom kultúry nezabezpečilo žiadne posilové spoje. Ľudia bezauta sa tak mohli vybrať domov pešo (cesta do Vrútok trvá odhadom hodinu, kumne domov na Kolóniu hviezdu asi hodinu a pol), alebo použiť taxík. Jefakt, že zabezpečiť nočnú dopravu nie je jednoduché. V Martine istú dobufungovala, ale vzhľadom na to, že linky až príliš využívali opilci a naprípad ohrozovania vodiča zbraňou cestujúceho, bola nočná doprava zrušená. Ajnapriek zlým skúsenostiam sa domnievam, že bolo povinnosťou mesta sao toto postarať. Otázka preto znie, či sa jedná len o ignorovanieproblému, alebo, či existujú aj iné dôvody.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje niekto, kto získava získava z tejto situácie? Taxikári. Vždyvečer stoja na svojich miestach a čakajú na svojich zákazníkov.A v taký piatok a sobotu nečakajú moc dlho, mladých ľudívracajúcich sa z mesta je vždy dosť. Najzaujímavejšie je však to, že užsom sám započul fámy o tom, že tu existuje tichá dohoda medzi taxikármia mestom. Mesto nezabezpečí dopravu a taxikári si tak môžu zarobiť.Samozrejme že sa jedná len o reči typu jedna babka povedala, ale tieňtohto podozrenia padá vysoko na mestskú samosprávu a má dopad na veľképercento prevažne mladých ľudí.

Mesto veľkosti Martina by každopádne malo zabezpečiť doplňujúcu hromadnúdopravu počas podujatí, kedy sa večer v meste zhromaždia tisíce ľudí, prektorých potom býva problematické dostať sa domov. Predstavitelia samosprávy bysa mali k veci prinajmenšom vyjadriť, v ideálnom prípade prebudúcnosť zabezpečiť rozvozy, pretože podozrenia o korupcii sa budú lenstále zväčšovať.  

Radovan Eugel

Radovan Eugel

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podporujem Novú väčšinu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu