Róbert Fico sa mení na Vladimíra Mečiara

Ešte donedávna to vyzeralo, že Róbert Fico je zďaleka najšikovnejší (v zmysle schopnosti udržania sa pri moci) politik od Nežnej revolúcie. Obrovská popularita a slabá opozícia mu mali zaručovať, že bude vládnuť, dokedy sa mu bude chcieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Ale udalosti z posledných dní, najmä kauza Čentéš, ukazujú, že obdobie bezstarostnosti Róberta Fica sa skončilo. Tlak opozície, tlak investorov v strane a zhoršujúca sa ekonomická situácia ho budú nútiť konať agresívnejšie a časom bude stále jasnejšie vidieť, na koho sa začína podobať. Na Vladimíra Mečiara.

Podobá sa mu v tom, akí ľudia sa k nemu pridávajú. Prisluhovači, medzi ktorými je náročné nájsť akúkoľvek výraznú osobnosť a ktorí pre korisť zo štátneho robia tak, ako im je povedané. Bez rozmýšľania. Armáda Kolesíkov, ktorú dnes krásne zobrazuje náš prezident, niekdajší prvý lokaj Mečiara. Nemyslime si, že jedná z vlastnej vôle. Len vykonáva rozkazy, tak ako to robil vždy. A takisto samozrejme sponzori. Sú pridaní nejakí noví, združení v mocných finančných skupinách, ale všetci tí starí sú dnes tiež nalepení na Smer.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Seba samého a svojich prisluhovačov zosobňuje so štátom. „Ja som štát“. Ak niekto kritizuje predstaviteľa Smeru v nejakej funkcii(napríklad akoby člena Smeru Ivana Gašparoviča), tak je to zrazu predstaviteľ štátu, ku ktorému treba byť slušný. Ak je to príliš silná kritika, je to vraj ohrozenie štátnosti. Je jedno, čo tento predstaviteľ robí a že svojou činnosťou narušuje slovenskú ústavnosť.

Ďalej sa Róbert Fico veľmi intenzívne snaží ovládnuť mnohé zložky štátnej správy, ktoré by mali byt nezávislé. Súdnictvo je vďaka podpore Smeru pod zhubným vplyvom Štefana Harabina, Mečiarovho ministra spravodlivosti. Aj keď podľa dohôd patrí Najvyšší kontrolný úrad opozícii, Smer s výsmechom opozícii blokuje zvolenie svojho kandidáta a udržiava tak súčasný stav, pravdepodobne s plánom dosadiť si tam vlastného človeka. No a samozrejme aktuálna kauza nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Všetky tieto zložky štátu sú momentálne v rozklade, čo asi Smeru vyhovuje. Nezávislá kontrola vládnej strany je neželaná a mohla by byť veľmi nebezpečná.

SkryťVypnúť reklamu

Aj argumentácia Smeru je podobná. Za zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu nemôže neschopnosť vlády, ale zlí Američania, ktorí chcú odísť z Košíc, Dzurinda, kríza, bohatí, potravinové reťazce a podobne. Dôležité je poukázať na niekoho (ideálne cudzincov) a vyvolávať nenávisť. Akoby sa znova ozývalo: „Cudzie nechceme, svoje si nedáme“.

Všetkými svojimi krokmi Róbert Fico silne polarizuje slovenskú spoločnosť. Jedni ho nenávidia, druhí milujú. Presne ako kedysi Vladimíra Mečiara. Ti istí voliči, ktorí kedysi sadli na lep Vladimírovi Mečiarovi, dnes volia Róberta Fica.

Samozrejme, podoba nieje dokonalá. Róbert Fico je oveľa inteligentnejší, vie sa dobre pohybovať v medzinárodnom prostredí. Ľudia sa snáď nebudú zabíjať a dokonca sa aj svoju stranu snaží prezentovať ako ľavicovú. Ale väčšinou sú to len ľúbivé rečičky človeka, ktorý je ochotný kvôli vlastnému egu klamať polovicu národa.

SkryťVypnúť reklamu

Pravda je bohužiaľ taká, že štýlom svojej politiky ťahá Róbert Fico slovenskú spoločnosť na východ (prípadne na juh, posielame pozdravy do Budapešti), kde oddanosť liberálnej demokracii nepatrí medzi priority politikov. Jediný slovensky premiér, ktorý v tom doteraz vynikal, bol Vladimír Mečiar. Róbert Fico si nevybral práve najlepší vzor.

Radovan Eugel

Radovan Eugel

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podporujem Novú väčšinu Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu