Keď vás k slzám nedoženie rakovina, ale posudková lekárka

Onkologické ochorenie má svoje spoločenské „nevýhody“. Ak práve nie ste vo fáze radikálnej liečby a nebodaj máte vlastné vlasy, garantujem vám, že budete skôr či neskôr konfrontovaní s názorom, že vám vlastne nič vážne nie je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

Kašľať na to, ak to spraví necitlivá kolegyňa. Kašľať aj na pohoršeného pána, ktorý kratučké prvé vlasy našej len 25 ročnej (!!) kamarátky narastené po chemoterapii okomentoval slovami, že tá dnešná mládež naozaj už nevie, čo od dobroty. Ak si však to isté myslí Sociálna poisťovňa, niekde sa stala chyba.

Robím všetko preto, aby som bola zdravá

Čoraz viac žien, predovšetkým tých, ktoré pravidelne chodievajú na preventívne USG a mamografické prehliadky, býva diagnostikovaných včas. Onkologický nález sa z prsníka chirurgicky odstráni, často ani nie je potrebná tzv. zaisťovacia liečba. Aj tak môžu hovoriť o veľkom šťastí aj ženy, ktoré podstúpia chemoterapiu, rádioterapiu, dlhodobo užívajú lieky, no choroba sa im už nevráti a v lekárskych správach ich najviac teší informácia „pacientka je v úplnej remisii“. Nie každý totiž toto šťastie má.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Stojíme za to!
Stojíme za to! (zdroj: Dominika N.)

Onkologický príbeh pacientky Janky trvá už osem rokov. Začal sa nálezom na krčku maternice, ktorý bolo potrebné odstrániť, rakovina však veľmi rýchlo napadla aj prsník, vrátane metastáz v lymfatických uzlinách. „Lekár mi povedal, že mám agresívny typ ochorenia. Chodievala som poctivo na preventívne prehliadky, no ich interval je dvojročný. Niektoré druhy rakoviny dokážu postupovať tak rýchlo, že aj poctivá pacientka môže prísť neskoro. Ja som vraj jedna z tisíca z týmto typom onkologického ochorenia,“ hovorí. Janka preto trvala na tom, aby jej pre istotu odstránili celý prsník, a keď sa potvrdilo, že choroba má genetický pôvod, dala na radu lekárov a preventívne podstúpila mastektómiu aj druhého prsníka. „Urobila som naozaj všetko preto, aby sa mi choroba nevrátila.“

SkryťVypnúť reklamu

Ukážte aj to, čo nemáte!

Po prvej liečbe jej Sociálna poisťovňa priznala invalidný dôchodok v plnej výške na dva roky. Skúsenosť členiek nášho Občianskeho združenia Amazonky hovorí, že ak sa na tzv. prehodnotenie o dva roky dostavíte, a teda ešte stále očividne žijete, posudkový lekár ani veľmi nepozerá do vašich aktuálnych správ a automaticky vám dôchodok znižuje na polovicu. Janka počas tohto obdobia prišla o druhý prsník a preventívne si musela nechať odstrániť aj vaječník. K základnému ochoreniu, ktoré je aktuálne ako-tak pod kontrolou, sa však pridružili mnohé ďalšie. „Po chemoterapii mi stuhli konce prstov, nedokážem nimi riadne písať perom. V práci to pritom potrebujem. Musím si text najprv načarbať ako sa dá tlačeným písmom a potom pomaly prepisovať na počítači. Mám skvelého šéfa, ktorého si nesmierne vážim, no čo ak napokon skutočne prídem pre svoje obmedzenia o prácu? Po odstránení napadnutých lymfatických uzlín v podpazuší sa mi robieva lymfedém, pri ktorom opúcha celá ruka. Diagnostikovali mi astmu, poškodenie močových ciest v dôsledku onkologickej liečby a sériu ďalších pridružených diagnóz.“

SkryťVypnúť reklamu

Na prvom prehodnotení zdravotného stavu v Sociálnej poisťovni mala tú česť zoznámiť sa s pani doktorkou P., ktorá jej síce ešte potvrdila plnú invaliditu (percentuálne ju však znížila z viac ako 80 % na 71 %, čo je spodná hranica plného invalidného dôchodku), no s výstrahou. „Lúčila sa so mnou s tým, že o rok mi ju už nepotvrdí. Naozaj si bola taká istá, že sa mi za to obdobie zdravotný stav nezhorší? Čo by som dala za to, ak by mala pravdu,“ hovorí Janka. K doterajším problémom sa jej pridružili komplikácie so sluchom a zhoršujúca sa neuropatia, čo asi „pomohlo“ a tá istá posudková lekárka naveľa Janke 71 percentnú invaliditu potvrdila, ale len na pol roka! Predvolala si Janku znova v júli 2019. „Na ten zážitok nikdy nezabudnem. Nielenže nemala preštudované lekárske správy a presviedčala ma, že nemám astmu, hoci v dokladoch bolo všetko o mojich aktuálnych diagnózach, no chcela vidieť moje prsníky. Tie neexistujúce! Musela som sa v kancelárii vyzliecť zo šiat, no hanbila som sa dať si dole podprsenku. Prišla ku mne a sama ju stiahla tak, aby sa na vlastné oči presvedčila, že prsníky naozaj nemám! Nikdy ma nikto tak neponížil. Rozplakala som sa.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa cítite ako príživník

Posudková lekárka skonštatovala, že rakovina sa Janke nevrátila, jej stav je pod kontrolou, a tak na ňu načim pozerať ako na zdravú. K prvotnej onkologickej diagnóze pridáva 10 % za všetky ostatné a spolu je to teda 60 %, ergo polovičný invalidný dôchodok. Na tri roky.

Už v električke cestou do práce si Janka musela dať lieky na upokojenie. Pravidelne navštevuje psychiatra, pretože žije v obavách o vývoj svojho zdravotného stavu. „K strachu o to, či sa choroba nevráti, či budem vôbec môcť pracovať a plnohodnotne žiť, sa pridružil aj ďalší strach. Už sa vždy budem báť chodievať na Sociálnu poisťovňu. Stále mi je do plaču. Trpím ako žena, ktorá prišla o prsníky, symbol ženskosti. Mám problémy so spánkom a aj na to musím brať ďalšie lieky, aby som si aspoň oddýchla. No už dnes sa bojím, čo ma zas čaká o tri roky na poisťovni, kde so mnou zaobchádzajú ako s handrou. Nikdy počas pracovného života som nemala dlhodobú práceneschopnosť, naozaj nie som človek, ktorý sedí doma a vyciciava štát. Dokonca som ani nevyužila možnosť byť po operácii rok na PN a ponáhľala som sa do práce, ktorú mám rada. Teraz po päťdesiatke, keď prvýkrát potrebujem ja pomoc od štátu, ten robí všetko preto, aby mi nepomohol.“

Čo môže klient urobiť, ak s rozhodnutím Sociálnej poisťovne nesúhlasí

Janka však nezostala doma tíško slziť do vreckovky, aj keď by to väčšina pacientov na jej mieste zrejme vzdala. Úradov sa netreba báť. Sú tu na to, aby nám pomáhali, nie aby nás šikanovali. Obrátila sa na mediátorku, ktorá onkologickým pacientom pomáha a často ich priamo zastupuje v komunikácii s inštitúciami a bráni ich práva.

Čo sa Janka rozhodla spraviť:

  1. Vyjadriť nesúhlas s posudkom MUDr. P.

  2. Napísať žiadosť o prehodnotenie zdravotného stavu iným lekárom

  3. Podať sťažnosť na MUDr. P.

Čo z toho dodnes zrealizovala:

  1. Odvolala sa voči posudku MUDr. P. Podľa toho, ako Sociálna poisťovňa do 30 dní listom reagovala, pani posudková lekárka odmietla svoj posudok akokoľvek zmeniť, a tak sa Jankiným odvolaním a celou situáciou bude zaoberať priamo vedenie poisťovne. Odpoveď o výsledku by mala Janka dostať do ďalších 60 dní ( aktuálna informácia z 29.októbra 2019)

  2. Podala tiež žiadosť o posúdenie svojho zdravotného stavu iným lekárom ako MUDr. P. z dôvodu jej zaujatosti

  3. Podala sťažnosť menovite na MUDr. P., odniesla ju do ústredia Sociálnej poisťovne a poslala ju aj priamo generálnemu riaditeľovi. V súčasnosti čaká na reakciu.

Sťažnosť na konkrétnu lekárku (a ako vyšlo najavo, tú istú MUDr. P.) podala aj Dominika, ktorá mala tiež tú smolu, že sa ocitla práve v jej posudkovej miestnosti. Jej príbeh nájdete na tomto linku.

Eva Bacigalová

Eva Bacigalová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Pôvodom astronómka, no dlhodobou praxou predovšetkým novinárka a autorka. Kníh, článkov aj blogov. Onkologická pacientka. Verím, že už navždy bývalá. Moje knihy, články a blogy sa tak často týkajú aj tejto témy. Nebojím sa s trochou sarkazmu povedať, že obľúbenej. Lebo čím viac budeme o rakovine vedieť, tým menej sa jej budeme báť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

224 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu