Právo, s.r.o.

A toho, čo kompetentní nevedia, je veľmi, veľmi veľa. Častokrát im to musíme sami vysvetliť, lenže oni sa tvária, že im je ubližované. Bohužiaľ

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ak je možné, že máte doma podpísanú zmluvu o úvere, pôžičke a pod. treba si j preštudovať a hlavne uschovať. Ak nie, a neviete, čo bolo kedy a v akej výške, nevadí. Každá výpaľnícka spoločnosť (ďalej iba ONI/oni) Vám to radi pripomenú sami. Určite Vás atakajú, od koho ten úvere máte, kedy ste si ho vzali a v akej výške. To je pre Vás skoro to isté, ako keby ste mali samotnú Zmluvu.

 Tieto kontakty vo Váš neprospech delím na dve skupiny. Úver/dlžoba do roku 2013-2014 a druhá skupina neskôr. Čiže, úver do 5-tich rokoch je súdne napadnuteľný, po lehote 5 rokoch a neskôr, už by súd nemal vziať do úvahy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 ,,,, a propó,,, keď sme už pri súdoch, mnohí – oni – to riešia Rozhodcovským súdom. Bohužiaľ, mnohí exekútori (ex) to normálne berú v úvahu a vydajú príkaz k exekúcii. Brániť svojich zamestnancov, resp. aj iných (poberateľov dôchodkov – SPo) by mali samotní zamestnávatelia, ale títo nevedia, či nechcú vedieť, čo je Rozhodcovský súd a čo Súd SR. Oni to neriešia a tu je hneď prvý problém. Začnú strhať ex bez toho, aby dotyčného upovedomili. To zamestnávateľ a iní plátcovia dávok nevedia.

  A toho, čo kompetentní nevedia, je veľmi, veľmi veľa. Častokrát im to musíme sami vysvetliť, lenže oni sa tvária, že im je ubližované. Bohužiaľ! 

SkryťVypnúť reklamu

 Budem sa zaoberať iba dlžobami, ktoré od Vás vymáha niekto iný, ako ten, kto Vám pôžičku poskytol. A je úplne jedno, či je to pôžička pred uplynutím 5-tich rokoch, alebo po uplynutí.

 Rada č. 1 a najpodstatnejšia. Buďte to Vy, kto podá žalobu na súd. Všetko si dopredu preštudujte, prehodnoťte, odôvodnite a ... uveďte, že sa budete zastupovať sami, bez advokáta. Advokát nie je podmienkou konania a ani ho potrebovať nebudete. Ak budete postupovať tak ako ja, zo strany súdu nedôjde k žiadnemu konaniu, výsluchom. Súd iba príjme a vydá Uznesenie, Rozsudok – vo Váš prospech.

 Začnite takto. Ak sa niekto iný, ako poskytovateľ úvery, pôžičky, „montuje do Vašich sporov“, už je tu pre neho prvý problém. Závisí od toho, či ste boli predtým, ako niekto Váš prípad odovzdal, predal, inej strane, o tom upovedomení... či ste podpísali oznámenie, že Vašu dlžobu ktosi kúpil. Možno aj áno, ale tu táto druhá strana (pôvodný veriteľ) musí Vám dokázať, že ste dali súhlas s manipuláciou Vašich osobných údajov – musia to mať od Vás podpísané. Ak už neexistuje, je všetko pre nich (ONI) mínus. Ako si niekto dovoľuje riešiť Váš problém, keď Vy ste mu nedali na to súhlas? Už tento jeden bod je dôvodom, prečo súd rozhodne vo Váš prospech. ONI musia súdu dokázať, že ste podpísali a viete o tom. Vy môžete stále tvrdiť, že nič takého neexistuje. A po väčšinou máte pravdu. Neexistuje!!!

SkryťVypnúť reklamu

 Ďalším krokom je: - oslovte ich (ONI), aby Vám ukázali a sprístupnili Dohodu o prevzatí pohľadávok s pôvodným veriteľom. Oni Vám zrejme napíšu, že sa to nedá, že je to predmet obchodného tajomstva. Fajn! Treba im povedať, že napriek tomu, túto Dohodu budú musieť súdu predložiť tak či tak. To je naozaj pravdou. Niektorí ONI si to možno neuvedomia a túto Dohodu Vám ponúknu bez problémov, ako spoločnosť Logicall.s.r.o.

 Ak budete mať k dispozícií danú Dohodu, dobre si ju naštudujte. Zrejme bude v nej uvedené, že daná spoločnosť (ONI) má právo vymáhať pohľadávky pôvodnej spoločnosti – banka, nebankovka a iné len mimosúdnou cestou. Bohužiaľ! Preto sa uchyľujú často k Rozhodcovským súdom, lebo to nie je súdna cesta z pohľadu práva, ale napriek tomu končí neraz protiprávne u exekútora. A deje sa exekúcia.

SkryťVypnúť reklamu

 Krok tretí: - nemenej dôležitý!!! Ak od Vás ktosi vymáha dlžobu, nech je stará akákoľvek, je potrebné si naštudovať ich náplň podnikateľských aktivít. Stačí si dať do Obchodného registra ich IČO – to je uvedené aj na výhražných „letákoch“ a čítať si to podrobne. Niektoré z nich majú vo svojom portfóliu uvedenú poskytovanie pôžičiek, úverov. Ale nie ich vymáhanie. Nie, to som tam nenašla. Ich tvrdenie, že kto poskytne úver, má právo aj dlžobu vymáhať, mi nesedí. Tu nejde o úver, ktorý poskytli oni mne ako klientovi. Tu ide o vydieračskú spoločnosť, ktorá takto koná v rozpore s právom. A ak by to bolo aj morálne čisté - ja som dal, tak vráť!!! - je potrebné sa presvedčiť či:

 Krok ďalší – moc dôležitý. MOC!!! Nájdite si na internete zoznam licencovaných spoločností, ktoré majú povolenie od Národnej banky Slovenska poskytovať úvery. To, že to majú oni vo svojom „obsahu náplne činnosti“, ak nemajú povolenie NBS – tu končí akákoľvek ich snaha. Ja som to riešila aj listom NBS, aby mi to dali čierne na bielom. Čakám síce na odpoveď, ale viem, že už bude pre mňa zbytočná. Intrum to vzdalo.

 Ak takáto spoločnosť už predtým nemala povolenie o licencii u NBS a poskytovala úvery vo vlastnej réžií, nepomôže jej ani "rodný list" - výpis z OR, a že si to dala do činnosti. Ak predtým, ako poskytli úver, túto licenciu nemali, nemá právo žiadať o vrátenie ani vlastných, nieto už "kúpených" pôžičiek.

 Toto je možné si overiť len u NBS prostredníctvom osobnej žiadosti, ev. stačí, či má teraz, v reálnom čase, licenciu od NBS poskytovať a vymáhať úvery. S.r.o. zvyčajne zo zákona túto právomoc nemajú.

Ak by ste takúto odpoveď priložili k súdnej žalobe, žiaden súd sa konať nebude. Iba bude vydané rozhodnutie vo Váš prospech.

 Nakoniec je toto všetko potrebné spísať vo forme Žaloby na súd, aby súd rozhodol. Nič iné sa Vám stať nemôže, len to, že „možno nie ste v práve“, ale ak súd tak rozhodne, potom nie je možné nič iné, len to prijať. Ale ak len jedna z týchto skutočností hovorí vo Váš prospech, je 100%-ne isté, že to vyhráte. Treba však, aby ste začali konať Vy, a nie druhá strana. Lebo ONI to nebudú takto riešiť, a bohužiaľ, súdy nebudú hľadať tieto akože drobnosti v ich konaní. To si buďte istí. A keby aj náhodou súd rozhodol, že pravdu nemáte preto a preto, je možné, že sa budete môcť odvolať, lebo Vy viete aj to, čo oni – súd – nezisťoval.

 Predtým, ako podáte túto žalobu na súd, prepošlite im ju ako Návrh na zmier, resp. žiadajte to, aby Vaša dlžoba z uvedených dôvodov bola vyhlásená za neplatnú, resp. žiadajte vyjadrenie: že: Voči spoločnosti (ONI – XY) nemáte žiadne záväzky.

  Takto som postupovala aj ja, spoločnosť INTRUM to vzdalo s tým, že berú na vedomie a dlžoba u nich je uzavretá z dôvodov premlčania. Nevadí, NBS má už moje podanie a to nielen na nich, ale aj na spoločnosť Logical.s.r.o. Zrejme si na nich posvietia. Dokonca môžu za tieto praktiky podať návrh na Generálnu prokuratúru za vydieranie, či dokonca „zdieranie“.

 Súdny poplatok pri podaní návrhu sa odvíja od výšky ceny. Ide približne o 6% z dotknutej sumy. Do žaloby však uviesť, že Súd zaväzuje žalovanú stranu o náhradu nákladov spojenej so súdnou žalobou. Zo sumy cca 1000 € by nás to stálo 60,00 €, ktoré je potrebné uhradiť na požiadanie súdu.

 Poznám prípady, keď súd zaviazal účastníkov konania zaplatiť zvyšok istiny – na splátky, dohodou – mimo ex - (to tiež je potrebné v žalobe uviesť) a poplatky hradili ONI. Aj to je výhra. Ale vždy išlo o pôvodného poskytovateľa úveru, nie cez iné spoločnosti. ONI.

 Do toho, proti výpaľníkom!!! Nie je potrebné to vzdávať! Právo,s.r.o. náš právny systém nepozná!!!

Eva Fulajtárová

Eva Fulajtárová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj som filantrop, sociálne orientovaná a nadovšetko si cením možnosť slobodne sa rozhodnúť ... Vždy som stála a budem stáť na strane slabších. Ubližovať deťom starým ľuďom a zvieratám je niečo, čo nejde ospravedlniť, odpustiť. Zoznam autorových rubrík:  Vše, čo sa ma bytostne dotýka... ŠŤASTIE SI TYMedziľudské vzťahyZneužité VianoceVerejnéMoje

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu