Právo, s.r.o. - časť II.

K vyjadreniu niektorých skupín ľudí, resp. aj zástupcom dotknutých spoločností (ONI), odpovedám: mojím záujmom nie je a nebolo podporovať ľudí, aby sa vyhli plateniu svojich záväzkov. To nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Sila médií vie byť nekonečná. Určite tým nemyslím príspevok Právo,s.r.o. , ale skôr sa prikláňam nespokojnosti hlasu „ulice“. Nielen mne, ale mnohým nedá spávať tak dlho očakávaná exekučná amnestia. Každý si pod ňou predstavujeme niečo iné, ale nech už bude akákoľvek, nech už je tu. Sľuboval ju Fico, Gál, sľubovali... Nie je to jednoduchý krok, to uznávam. Bude zasahovať do práv mnohých účastníkov a mnohým to určite nebude vyhovovať. Ale ktorá amnestia je taká, že uspokojí všetkých?

 „Nielen niekoľko (stoviek) nespokojných klientov rôznych nebankoviek, či iných inkasných spoločností (v príspevku Právo,s.r.o. ich nazývam ONI) denne bombardujú NBS so žiadosťou zaujať k tomu hodnoverné stanovisko. To odznelo z ich strany už niekoľko raz a na rôznych miestach, ale ONI akoby to nevnímali. Konajú na základe čohosi, čomu hovoria – právo,s.r.o.-. A kedže nič také neexistuje, znova odporúčam všetkým, ktorých sa to týka, aby začali konať. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Dnes tomu NBS venuje ešte pomerne dostatočný priestor a vydáva k tomu rôzne pokyny. Od odpovede jednotlivcom, až po vzdelávaciu kampaň v médiach. Lenže táto ich aktivita dlho im nemusí vydržať a po zmene guvernéra NBS to už nemusí byť pre nich prioritou.

 Na základe predchádzajúce príspevku Právo, s.r.o. ma oslovilo niekoľko ľudí, či im pomôžem so žalobou. Otvorene hovorím: NIE! Som blogerkou, prostredníctvom istého OZ poskytujem rôzne poradenské služby, ale iba pre istú vybranú skupinu ľudí. Inak som súkromná osoba s právom chrániť si svoje JA. Na vysvetlenie, nie ospravedlnenie, hovorím, že nemám k tejto činnosti povolenie, priestor a ani financie. O čase sa nezmieňujem, nakoľko istý čas trávim tak, že odpovedám ľuďom na otázky a hlavne prostredníctvom blogu im dávam rady, ako je potrebné postupovať pri riešení týchto problémov.

SkryťVypnúť reklamu

K vyjadreniu niektorých skupín ľudí, resp. aj zástupcom dotknutých spoločností (ONI), odpovedám: mojím záujmom nie je a nebolo podporovať ľudí, aby sa vyhli plateniu svojich záväzkov. To nie.

Mojím cieľom je pomôcť skupine ľudí, ktoré tieto spoločnosti neustále prenasledujú, atakujú, čo je možné považovať za psychické týranie.

 Ale nech dlžník konal v minulosti čo aj účelovo (myslím si, že veľa ich takých nebolo), každá spoločnosť si mala týchto klientov ustrážiť a v období troch rokov sa s nimi dohodnúť. S nimi! Nie predávať tieto dlžoby inkasným spoločnostiam za desatinu ceny. V období troch rokov je priestor, aby sa dalo právne čisto konať. Aj vtedy existovali súdy SR, ktoré mohli odobriť ich pohľadávku a riešiť to exekútorom. To by bolo čisté, aj z pohľadu práva aj z pohľadu etiky. Ale kto tak konal? Banky zanikali pre nesolventnosť, vznikali nebankovky, ktoré v tom období nemala pod palcom NBS a ľudí odkázaných na pôžičky bolo neúrekom. Bolo!!! Však tie pôžičky leteli deň čo deň éterom, médiami, skrátka, „najlepšia voľba“. A zmluvy o pôžičke, splácaní, výšky úrokov, poplatkov – tie boli viacmenej zašifrované.

SkryťVypnúť reklamu

 Oficiálne pôžička je premlčaná, ak od jej predpokladanej splatnosti uplynuli už viac ako tri roky. Lenže, máloktorá zmluva obsahuje dátum splatnosti. Vraj si to dlžník mal vypočítať sám. Ja tvrdím, že naopak! Komu záležalo najviac na splátkach? Predsa danému subjektu, ktorý pôžičku poskytol. A naťahovanie času, rokov v prepočítaní na úroky – účelové, až smiešne! Je pravdou, že takto sa nebankovky aj po mnohých nezákonných rokoch dostali prostredníctvom ex k pekným peniazom, a deje sa tak podnes.

 Premlčaciu dobu zákon stanovuje na obdobie troch rokov pri bežnom úvere a päť rokov, ak dlžníka v priebehu piatich rokov upovedomí o jeho záväzku. Ak tak v priebehu 5-tich rokov neurobí, nemá právo ďalej konať. Ale pamätajme: pôvodná spoločnosť, nie sprostredkovateľ, ev. inkasníci (ONI).

SkryťVypnúť reklamu

 Som za férové jednanie, keby ktokoľvek oslovil dlžníka s tým, že dlhuje tej a tej spoločnosti toľko a toľko, ale malo by ísť iba doplatenie istiny. Aj keď je to nadrámec práva, dokázala by som to nejak akceptovať. Aspoň by som to nepovažovala za vydieranie, ale za spôsob dohodnúť sa o Dohode. Vzhľadom na premlčacie právo dlžníka (o tom ONI) by som navrhovala, že ak je menovaný ochotný uznať záväzok + nejaký poplatok za správu (max 200,00) je možné jeho dlh znížiť o polovicu. Aj takáto stratégia je síce mimo zákona, ale keďže ide o obojstrannú dohodu a nie vysoký zostatok istiny, je prijateľná. Dlžník sa tak časom očistí, odpadnú úroky bez stanovenia mantinelu, vyhrážky, exekútor a hlavne skončí strach a stres.

 Možno sa niektorá z týchto výpaľníckych spoločností začne aj takto správať, môj tip je na jednu z nich. Ja som im v mene „istého dlžníka“ navrhla tento spôsob, a vraj „postúpil to na právne odd.“. Aj to je niečo. Samozrejme s odkazom na skutočnosti, ktoré sú proti ním. Uvidíme.

 Neviem, ako bude prebiehať exekučná amnestia. Ale už nech je tu. Čo najskôr. Len mám akési obavy, že to táto vláda nestihne. Vraj načo, keď máme zákon o premlčaní a ostatné zákony, ktoré nedovolia ľudí exekuovať. Myslím tým dlhy, ktoré vznikli pred 5 a viac rokmi. Ale ... Myslím si, že ani po amnestii nebude všetko len tak mávnutím ruky zmazané. Buďto budú musieť dané spoločnosti (ONI), bankové či nebankové subjekty zasielať klientom listy o tom, že dlžoba neexistuje, ev. človek si to bude musieť od nich vyžiadať.

V sporných prípadoch bude o tom rozhodovať súd. Dúfam, že iba v sporných: napr. keď po amnestii už bude prebiehať exekúcia.

 Dnes, je naozaj ten správny čas, pre každého dlžníka. ONI už majú trochu strach, sú menej agresívni a mnohé spoločnosti navrhujú Dohodu. Zistili, že na strane dlžníkov je NBS a že moc možností nemajú. Lenže ... Tiež sa spoliehajú na pohodlnosť a „lenivosť“ ľudí, ktorí nechcú riešiť tento problém. Možno ich už nebudú vyzývať k plneniu, ale uchýlia sa k Rozhodcovským súdom – sú to hlavne rôzne spoločnosti ako je Kruk, Logicall,s.r.o a iné nemenované. Rovnako by to prostredníctvom súdu riešili aj banky. S jednou mám osobnú skúsenosť.

Potom už len závisí na tom, či to exekútor príjme ako právne čistý rozsudok, alebo nie. To, že máte exekúciu, Vám musí exekútor doručiť a Vy to musíte prebrať. Ak to nepreberiete, exekúcia sa vykonať nesmie. Ale ... častokrát sa exekúcia deje bez toho, aby ste to vedeli. Len človeku zablokujú účet a potom... a je jedno, či vám na účet chodí dôchodok, materská, alebo PN-ka.

 Tak čo? Ešte je čas čakať? Na čo? Ak si človek myslí, že po piatich rokoch nesplatenej, ev. nesplácanej, dlžoby dostane vyjadrenie: Váš záväzok je uzavretý z dôvodu premlčania!! – tak sa veľmi mýli. Áno, je to možné!!! Sama som toho príkladom a tvrdím, dá sa to. Je však za tým celý pol rok vydierania, vyhrážania, dopisovania, mailovania a pod. ... Ale stálo to za to. Dnes som už čistá. Zo zostávajúcej nesplatenej istiny 110,00 € sa mi pre jedného človeka podarilo vymazať dlh vo výške 1 723,00. Druhá dlžoba je v stave riešenia. Ale túto spoločnosť považujem za prístupnejšiu. O aké dve spoločnosti ide, píšem v predchádzajúcom príspevku.

 Treba konať! Ak nie ihned, čo najskôr. Je pravdou, že tieto dlžoby sú nateraz uspaté a „jesť nepýtajú“. Zatiaľ! Kým ... (nečakané úmrtie a dedičské konanie).

https://www.ta3.com/clanok/1151103/nbs-upozornuje-na-nekale-praktiky-peniaze-vymahaju-protizakonne.html

Eva Fulajtárová

Eva Fulajtárová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj som filantrop, sociálne orientovaná a nadovšetko si cením možnosť slobodne sa rozhodnúť ... Vždy som stála a budem stáť na strane slabších. Ubližovať deťom starým ľuďom a zvieratám je niečo, čo nejde ospravedlniť, odpustiť. Zoznam autorových rubrík:  Vše, čo sa ma bytostne dotýka... ŠŤASTIE SI TYMedziľudské vzťahyZneužité VianoceVerejnéMoje

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu