Sekáč/e na sídlisku (ách) - z a d a r a

19. november, 15:11 · Chcem upozorniť všetkých ekologicky zmýšľajúcich ľudí v PD, že odevné kontajnery sú minimálne do Vianoc nefunkčné

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 Ak si niekto myslí, že je to nový, iný, druh podnikania, vyvediem ho z omylu. Možno to tiež nazvať podnikaním, ale tomu podnikateľovi ktosi platí za jeho činnosť, a myslím si, že pomerne d o b r e .

 Sekáč/e na sídlisku (ách) – a nielen u nás, v našom meste, ... a zadara. Prevádzkové hodiny, resp. akési otvorenie prevádzok, nikto nestanovil, nikto prevádzky nekontroluje. Jednoducho: prídeš, (vyskúšaš?), zoberieš a ideš preč. Vyskúšať? – nie, netreba. Nebude dobré, nesadne, predá sa, alebo vyhodím do smetí. Že sa vám pomaly rozvidnieva, že už asi tušíte, o čom je reč? Správne. Ide o tzv. odevné kontajnery, resp. odevné „smetiaky“, kde by malo končiť naše vyradené, nepotrebné, ale ešte použiteľné oblečenie . A zvyčajne to tak ľudia – aspoň v mojom okolí chápu a riadia sa týmto odporúčaním. No nerob to, keď je na tých bledo béžových kontajnerov úpenlivá prosba o pomoc pre iných, núdznych. Človek má dobrý pocit, že jeho oblečenie neskončí ako odpad na skládke, že možno poteší, či dokonca pomôže iným v núdzi. Tak to chápeme takmer všetci. Skutočnosť ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Sekáč/e na sídlisku (ách) – zadara. Totiž, nech je ten kontajner akokoľvek vysoký, široký, má tiež svoj strop. A dosť. Človek príde k nemu s niekoľkými igelitkami vypraného, vyvoňaného oblečenia, uloženého v sáčkoch, dokonca ešte aj vyprané v aviváži – a ... kontajner tieto igelitky nie a nie vcucnúť, spapať. Je plný. Čo urobiť s vecami? Ak sme si túto činnosť naplánovali ako vedľajší produkt našej cesty, igelitky s vôňou levandule, odložíme spôsobne vedľa kontajneru, resp. ich ponecháme v jeho hornej časti. Prejde deň, dva, situácia sa zopakuje ešte niekoľkokrát a celé okolie sa začína meniť na sekáč zadara. Ľudia sa v tom začnú prehrabávať, vyberajú si veci podľa seba a ostatné končí nielen pri kontajneri, ale aj po okolí. A ten prvý, ktorého kontajner odmietol, už ani len netuší, že jeho tričká, či kraťasy sa zmenili na kus nepoužiteľnej handry. Pýtať sa prečo je to tak, prečo k tomu došlo a kto je za to zodpovedný, nie je ako. Lebo... táto činnosť, toto podnikanie nepatrí pod správu mesta, ako odpadové hospodárstvo. Mesto túto činnosť, či podnikanie, iba administratívne zastrešuje, nakoľko sa uskutočňuje na jeho území. Všetko ostatné je v kompetencii spoločnosti, ktorá túto činnosť prevádzkuje. Kto to je, ako prebieha vyprázdňovanie daných kontajnerov, prípadne čo sa s danými vecami neskôr deje, to bežným spôsobom nie je možné vypátrať, lebo ... nie sú uvedené žiadne kontakty, č.t., mail, alebo nie podobné. Ak to už „jedinec mestský“ neustojí a vypení, ide na MÚ a zahlási preplnenie kontajnerov, v podstate už v celom meste a dozvie sa čosi podstatné. Že: kompetentní mesta jeho oznámenie, spracujú a budú sa s ním zaoberať. Keď človek pritvrdí a žiada riešenie, tak sa dozvie, že budú kontaktovať spoločnosť – za našu oblasť sídliacu v Žiline – a tá urobí opatrenia. Skôr, ako sa tak udeje, na našich sídliskách sa „otvoria sekáče“ a ľudia to spracujú svojsky. Čo lepšie zoberú, čo sa nehodí, pokúsia sa predať. Stačí iba sledovať fb stránky a človek zistí, že jeho sveter, topánky – sú v ponuke na predaj ako originál, jedinečné. Vôbec by mi to neprekážalo, keby obsah ďalších 10-tich igelitiek nebol porozhadzovaný po okolí a hlavne znehodnotený. Čo nestihneme zdevastovať my ľudia, dokončí počasie. Stačí jeden dva dni pršať a všetko končí v kontajneroch - nie tam, kde to pôvodne malo skončiť, ale na skládke.

SkryťVypnúť reklamu

 Prečo je tomu tak? Lebo viac zarábame a viac kupujeme? Končí sezóna leta a ide zima. Tak človek v dobrej viere, že to ktosi pozbiera, vytriedi, uschová a prerozdelí, dáva do kontajnera aj tie naj kúsky svojho oblečenie. Dokonca veci, ktoré by sa v sekáči minuli okamžite. V dobrej viere, pomôcť komusi, kto to má horšie ako my, zbavujeme sa vecí, ktoré by si iní určite ešte užili. Ale to by sa tie veci museli dostať k tým správnym ľuďom, aby ich zase oni posunuli ďalej. Chtiac – nechtiac , po rozhovore so zdp. pracovníkov tejto spoločnosti som sa dozvedela, že ... výber kontajnerov v našom meste, zrejme aj v iných, v rámci celej ich kompetencií, končí teraz stredu, t.j. práve dnes. Že dané kontajnery povyberajú, ... koniec. Dokedy? Vraj to nezávisí od nich, ale od spoločnosti, ktorá tento textil vykupuje a recykluje. Takže, biznis, ako tvrdím od začiatku a určite za riadne prachy. Ale, nakoľko je tohto „tovaru“ prebytok, spracovateľské firmy ďalej nemajú záujem vykupovať ho a ku koncu roka sa ich podnikanie akosi stráca. Zrejme to už EKO charite až tak nevynáša, no pre mesto je to zrejme istý druh príjmu.Za prenájom tých kontajnerov, že sú na území mesta. Ak to tak nie, nech ma zdp. MÚ presvedčia. 

SkryťVypnúť reklamu

Z istých zdrojov som sa dozvedela, že ide o občianske združenie, presnejšie Ekocharita Slovensko ... (vyčítala som to z reklamy na kontajneroch). Odpoveďou na otázku: prečo teda nerobia to, na čo to bolo pôvodne zriadené, resp. prečo končia bez toho, aby kontajnery si vzali späť, bol hluchý telefón. To znamená, že som sa nedozvedela vôbec nič, že celá snaha nás všetkých pomáhať iným, možno odkázaným, možno iba menej náročným, je úplne zbytočná. Zbytočná však nie je moja iniciatíva, ktorou upozorňujem predovšetkým pôvodných aktérov na oznámenie daného stavu verejným upozornením na kontajnery – neplniť, mimo prevádzky – až do odvolania. A zároveň tieto informácie budem zdieľať prostredníctvom Fb ľuďom, aby prestali plniť tieto kontajnery a posúvali si nepotrebné oblečenie medzi sebou. Bude to určite viac na osoh nás všetkých. 

SkryťVypnúť reklamu

 Otázku: naozaj potrebujem toľko vecí na oblečenie? Je to nevyhnutnosť, aby si človek menil svoj šatník každú letnú, či zimnú sezónu - nech si zodpovie každý sám za seba. Podľa seba.

app-facebook

Ulrika Závodníková

v pondelok

Po tlf rozhovore s kompetentnými zo ZA som sa dozvedela, že v stredu sa uskutoční "zatiaľ posledný" výber kontajnerov, lebo nieto kde veci z nich ukladať, skladovať a triediť . Takže, zbytočne sa bude kopiť šatstvo, o ktoré nik nemá záujem. Čo s tým odpadom? Asi normálne klasicky TEZAS, alebo nech nám dajú odpoveď novozvolení zástupcovia MÚ.
OPAKOVANIE: TEXTIL DO KONTAJNEROV NATERAZ NEVKLADAŤ!!! Prosím o zdieľanie, nech nemáme skládky pri kontajneroch šatstva. Ide zima, mohli by v nich sa "zabývať" potkany a iné drobné hlodavce!!! Ď a k u j e m !!!

Páči sa mi to

KomentovaťZdieľať

Ulrika Závodníková

19. november, 15:11 ·

Chcem upozorniť všetkých ekologicky zmýšľajúcich ľudí v PD, ž e odevné kontajnery sú minimálne do Vianoc nefunkčné!!!

Eva Fulajtárová

Eva Fulajtárová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj som filantrop, sociálne orientovaná a nadovšetko si cením možnosť slobodne sa rozhodnúť ... Vždy som stála a budem stáť na strane slabších. Ubližovať deťom starým ľuďom a zvieratám je niečo, čo nejde ospravedlniť, odpustiť. Zoznam autorových rubrík:  Vše, čo sa ma bytostne dotýka... ŠŤASTIE SI TYMedziľudské vzťahyZneužité VianoceVerejnéMoje

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu