Brány, vchody, dvere, dvierka 2. časť

Písmo: A- | A+

Človek si vymedzil miesto na bývanie. Musel vymyslieť, ako zabráni nevolaným osobám narušiť jeho obydlie.

Videli ste v 1. časti drevené, oblúkové brány na priečeliach domov. Zachovali sa v najstarších uliciach, Horná a Dolná ulica, medzi nimi námestie. Potom jedna ulica vedie od Hrona, vodnej dopravnej tepny do stredu obce, na námestie.

Sú to pôvodné domy bývalých obyvateľov, remeselníkov. Táto ulica od Hrona nezmenila svoj vzhľad. Čo sa stratilo, je žblnkajúci potok, ktorý uprostred ulice vtekal do Hrona, s malebnými mostíkmi, ale tok časom prekryli. Chýbajú aj hromady uloženej guľatiny pred domami debnárov, geletkátov a stolárov. Staré remeslá vytlačila továrenská výroba.

V druhej časti vám chcem predstaviť mladšiu výstavbu. Predtým sa ulica volala Nádražná.

Vznikla, keď postavili železnice v r. 1882 a trať viedla v blízkosti obce, popri vodnom toku a cesty na Horehron. Železničná trať bol ďalší prístup k obci, ale investor železnice, Kráľovská komora, nechcela povoliť, aby vlak zbytočne stál pri dedine, ktorá nebola ďaleko od mesta. Mali taký názor, že načo, doteraz chodili do mesta peši.

Podarilo sa to až po dlhých rokovaniach a obec sa zaviazala dať 1000 zlatých, poskytla pozemok, 500 drevených podvalov, 4 železné výhybky, 50 000 tehál, štrk, skaly a pálené vápno. V r. 1887 mohol vlak slávnostne zastaviť na novej zastávke pri obci.

Čakali tam predstavitelia obce, dychovka, nadšení občania a školské deti. Aj iné železničné zastávky podobne vznikali, ak obce mali ochotu a peniaze. Železnica bol pokrok.

K železnici viedol len chodník pre peších, kvôli volským povozom museli rozšíriť a vybudovať cestu, prístup k železnici. Vznikla nová ulica.

 Prvá postavená budova bola Mliekáreň na výrobu syrov. Potom továreň na nože, Kasíno, Hostinec. Obytné domy v módnom secesnom stavebnom slohu si začala stavať miestna honorácia. Postavili veľké domy a vznikal bankový dom, pošta, obchod. Postavili aj Sokolovňu, v ktorej bola telovýchovná hala a slúžila aj na kultúrne ciele. Výstavba tejto ulice povzniesla dedinu.

Domy nezdobia veľké brány, ale do módy prišiel iný typ.

Kované brány

Obrázok blogu

Pôvodný secesný dom s kovanou bránou foto E.G.

Obrázok blogu

Vedľa pôvodného domu nová kovová brána v modernej verzii foto E.G.

Obrázok blogu

Nová zástavba na inej ulici a starodávny vzor použitý na novej kovanej bráne foto E.G.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kovaná brána moderná, úplne súčasná foto E.G.

Obrázok blogu

Kovaná brána ako spoločný vchod medzi dvomi domami. Teraz je to považované za zvláštnosť a možno aj problém, ale v pôvodnej zástavbe obce to bola obvyklá vec, že bratia si postavili dva domy na spoločnom dvore a spolu pokračovali v remesle, ktoré zdedili.

Ak by ste mali trpezlivosť prečítať si, v 3. časti chcem ukázať na budovách, ako sa mení dávna aj nedávna minulosť. Staré zaniká, alebo sa opraví a mení sa na nové.

Skryť Zatvoriť reklamu