Kvety nežné, aj divé

Písmo: A- | A+

Kvety spĺňajú požiadavky človeka ak je estét, ktorý obdivuje krásu, jemnosť lupeňov, nežnosť farieb, alebo dokonalé tvary kalichov.

Kvety sú rôznorodé, mám rada aj pestované záhradné, skleníkové, cudzokrajné, ale aj lúčne, poľné kvety. Rastú všade, dostanú sa aj na živé ploty a narušia ich premyslenú dokonalosť svojou divokou prirodzenosťou. Tým veľmi fandím.

Obrázok blogu
(zdroj: foto E.G.)

Živý plot z brečtanu a jeho jednotný výzor narušil votrelec, nenápadný, bielym kvitnúci pupenec

Obrázok blogu

Pavinič päťlistý, okrasná lianovitá rastlina na výzdobu múrov, nazývaní aj divý vinič, alebo psie víno vytvára živý plot, ale rozkvitnutý pupenec nemôže chýbať, dokáže sa votrieť všade.

Obrázok blogu

Černica ostružina sa tiež popína na plotoch a práve kvitne malými bielymi kvetmi. Tmavočervené, až čierne plody ktoré sa vyvinú z kvetov sú zdravé, plné vitamínov.

Obrázok blogu

Tekvica hokaidó, nie je prioritne určená pre živé ploty, ale často sa tam ocitá, lebo rýchle rastie, plazí sa kam sa dá, niekedy hore na plot, ale má aj výhonky, ktoré majú povahu utečencov a snažia sa uniknúť z priestoru, ktorý im je určený a už sú za plotom. 

Obrázok blogu

Nie je to ozdobná tekvica, ale úžitková, ale má krásne kvety.

Obrázok blogu

Pletivový plot je oporou pre popínavú červenú ružu, ktorá nie je divá, ale záhradná a predsa sa ocitne hocikde.

Obrázok blogu

Drsné múry, divoké kríky a medzi nimi na najnepravdepodobnejšom mieste kvitnú červené ruže. Kde sa tu vzala tá nežná krása, s jemnými okvetnými lístkami?

Obrázok blogu

Malinový krík s chrobáčikom

Obrázok blogu

Maliny na kríku aj s lietajúcim hmyzom

Obrázok blogu

Maliny na plote, kvietky drobné nenápadné, takmer neviditeľné. Kvitnú, odkvitajú, zmenili sa na plody, tak isto nenápadné, schované pod listami. Nestihla som fotiť plný krík malín, už sú len sem-tam, ale sú plné kvetov a včely, osy a iný lietajúci hmyz robia veľký bzukot. Leto je na vrchole, znova zarodia. Plody zase budú červené, sladké a ani vitamíny nebudú chýbať. Plný krík kvetov a hustota kríku ukazuje, že tento rok prial malinám.

Mne sa páčilo aj to romantické zákutie so starou bránou, vodnou nádržkou na polievanie a dlhými tieňmi na tráve. Starý ihličnatý strom nad záberom dotvára zvláštnu atmosféru. V tomto horúcom lete som našla tienistý kútik.

Dovidenia, majte sa!

Skryť Zatvoriť reklamu