Manželka Vladimíra Iljiča Lenina, Nadežda Krupská hovorila, že vie uvariť tri jedlá. Praženicu z jedného vajca, praženicu z dvoch vajec a praženicu z troch vajec.
Ale vráťme sa na začiatok, nie každý vie kto bol Vladimír Iljič Lenin. Niekto trošku aj vie, ale možno iba nepravdy, ktoré sa predtým učili deti v škole, lebo boli časy keď bol obdivovaný a zbožňovaný. Stál na čele Zväzu sovietskych socialistických republík, ZSSR. Veľa rokov sa takto volalo Rusko a okolo takého vodcu sa musel vytvoriť obdiv a legendárnosť.
Viedol Rusov, ktorí zvrhli cára, vytvorili vládu, ktorá sa volala Rada - po rusky Sovet.
Bolo to v čase 1. svetovej vojny a Nemecko s radosťou vítalo a finančne podporovalo muža, ktorý upútal pozornosť vojakov obrovskej ruskej armády a nasmeroval iným smerom ako bola vojna a boje proti Nemeckému cisárstvu. Bol to Lenin, marxistický revolucionár a ruská armáda prestal bojovať proti nepriateľovi, ale nepriateľa našla vo vlastných radoch. V Rusku nastala bratovražedná vojna, menševici bojovali proti boľševikom v tej istej armáde..
Volal sa Vladimír Iljič Uljanov s krycím menom Lenin, podľa ruskej rieky Lena.
Jeho otec bol príslušník dedičnej šľachty, čo sa muselo potom už tajiť. Jeho predkovia boli Rusi a Kalmyci (Mongoli). Matka pochádzala z ukrajinskej židovskej rodiny, ktorí prestúpili na pravoslávie a jej predok sa priženil do zámožnej rodiny, nemecko- švédskeho pôvodu.
Lenin bol zo šiestich detí, otec riaditeľ školy dbal na vzdelanie, hovorili niekoľkými jazykmi. Nemecká matka dbala na strohé vystupovanie a viedla jednoduchú domácnosť. S deťmi hovorila jeden deň po nemecky, jeden deň po francúzsky, lebo na cársko dvore sa hovorilo po francúzsky. Predpokladám, že jeden deň hovorili po rusky, viac o ich dňoch neviem. Vladimír Uljanov študoval právo. Jeho brat Alexander bol zapojený do činností proti cárovi a bol popravený.
Vtedy sa Vladimír radikalizoval a bol vylúčený zo štúdia. Ďalej sa učil ako samouk na rodinnom statku Kokuškino, pod policajným dozorom. Zoznámil sa s dielom Hegla, študoval dialektickú metódu a získal povolenie vykonávať právnickú prax, roku 1893 sa presťahoval do Petrohradu. Pridal sa k marxistom a založil marxistickú stranu. Spoluzakladateľ bol Trockij.
Poslali ho do vyhnanstva na Sibír a o rok za ním prišla Nadežda Krupská. Zosobášili sa v roku 1898 a ona s ním išla všade a vydržala s ním do smrti. Roku 1900 sa skončilo jeho vyhnanstvo, cestovali po Rusku a potom po veľkých mestách Európy. V roku 1909 na marxistickom zjazde v Paríži sa stretol s ľavičiarkou Inessou Armandovou a stali sa milencami. Takto žili spolu v trojici do roku 1920, keď Innes umrela. Od Lenina obidve ženy dostali syfilis. Ani on sa z tej choroby nevyliečil a do konca života veľmi trpel a vláda potom už jeho stav nazývala mozgová mŕtvica.
V čase 1. svetovej vojny v r. 1917 žil vo Švajčiarsku a z mnohých strán je potvrdené, že ho finančne podporovalo Nemecké cisárstvo, konkrétne cisár Wilhelm II. Financoval a zabezpečoval jeho cestu domov do Petrohradu. Očakával, že Uljanov paralyzuje bojaschopnosť ruskej armády a ukončí vojnu na východnom fronte.
Cisár v ňom videl bezvýznamnú osobu, ktorá mu poslúži a potom sa na neho zabudne.
Takmer sa stalo, od apríla do októbra sa marxistom nedarilo, ale zrazu spravili niečo, z čoho rôznymi veľkými klamstvami sa stala ,,Veľká októbrová socialistická revolúcia", VOSR, 7. novembra 1917.
Táto udalosť zmenila svet. Rusom a pridruženým okolitým krajinám naozaj fyzicky. ZSSR mal rozlohu jednej tretiny sveta a povolený bol jediný svetonázor - komunizmus. Mal pevné hranice, cez ktoré sa nesmelo ani vojsť, ani odísť.
Niektorí ľudia v iných krajinách v myšlienkach zdieľali ten svetonázor. Všade vo svete sa našli ľudia, ktorí chceli pozabíjať pánov a dať moc do rúk chudobe, ale neprešli k činom.
Lenin povedal že každá kuchárka by dokázala vládnuť.
Pravdaže, nevládli kuchárky, ale mocichtiví muži, možno na žiadny marxizmus neverili, ale vládnuť chceli, navzájom sa udávali a vraždili. Tam je to tak možno doteraz.
Dovoľte, aby som sa vrátila k ženám, kuchárkam, ktoré by vedeli vládnuť a vedia variť, alebo aj nevedia.
Nadežda Konštantína Krupská k trom praženiciam, ktoré údajne vedela uvariť dala aj návod. Presne udávala, vajcia rozbiť a nemiešať.
Lenže praženica je miešané vajce, niekde sa presne tak volá, napríklad po česky, ,,míchané vejce".
Nemiešané vajce je volské oko.
Týmto sa spochybňuje kuchárske umenie Leninovej ženy. Ale ja jej to žičím a prajem, že bola hrdá na svoje kuchárske umenie. Verila, v to, že vie uvariť tri jedlá.
Alebo nevedela nič a takto vtipkovala?