Boli časy, že na 1. mája bolo tak chladno, že v našom okolí nič nekvitlo. Naopak, globálne oteplenie spôsobilo, že jar k nám vtrhla s takou razanciou, že za desať dní stromy stihli mať púčky, kvitnúť, aj odkvitnúť, opadať a 1. máj je bez čerešňových kvetov.
Prečo vlastne vznikla táto tradícia?
Už staré mamy pripisovali prvomájovému bozku dôležitosť. Rozkvitnutá čerešňa tomu dodávala magické účinky. Istila dostatok lásky počas celého roka.
A čo odborníci?
O bozkávaní sú zmienky už v starovekých védach v sanskrte. Ak nám voňajú feromóny partnera, sme s mím geneticky kompaktibilní. Pri bozkávaní sa vylučuje do krvi hormón oxytocín, čo je hormón šťastia, lásky a nálonnosti. Tomu dobrému pocitu pomáhajú práve kvety, ich vôňa koluje vo vzduchu a ľudia reagujú zlepšenou náladou.. Vôňa ostáva v podvedomí a pomáha vybaviť si príjemné spomienky aj po čase.
Preto pobozkajte sa pod rozkvitnutou čerešňou! Tento rok je s tým problém, lebo krásne biele lupene čerešňových kvetov odvial vietor a stromy sú bez bielej krásy. Čo urobíme? Pobozkáme sa pod iným rozkvitnutým stromom, alebo aj bez stromu. 1. máj je lásky čas!

Príjemný prvý máj želám!