Najkrajší job na svete

„Kam ideme? Janov? Pavia? Ja viem, chceš ísť do Torina.“ Nastupujem do auta so stlačeným plechom na pravej strane. Odkedy som tu, toto auto absolvovalo už tri búračky. Všetky vyriešené talianskym mierumilovným spôsobom. Tentokrát to má však na svedomí jeho mama. Mattosky je vytešený - konečne môže svojej drahej matke dokázať, že aj ona je omylná. Pokrútené plechy dá zarámovať a zavesí ich s neskonalou láskou priamo nad jedálenský stôl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Torino bol jeden z tých ležérnych dní. Keď sa vám nechce ponáhľať. Nechce sa vám vyťahovať mapu a pozerať pamiatky. Chce sa vám len túlať a strácať sa. V uličkách i vo svojich myšlienkach.

Parkujeme pri centre. V štvrti s ošarpanými domami, odpadkami na uliciach, vo štvrti plnej zvláštnych ľudí a zvončekmi na dverách s nápismi Bangladéž.

Obrázok blogu

Turín sa v roku 1861 stal hlavným mestom Talianska (na pár rokov). Počas druhej svetovej vojny sa bol centrom leteckých útokov a bol veľmi zničený. V súčasnosti je to jedno z troch miest, ktoré tvoria taliansky priemyselný trojuholník – Miláno, Torino, Janov. Samozrejme, taktiež sídlo slávneho Juventusu Turín (och, zase ten futbal!). Na začiatku 20. storočia tu začala pôsobiť spoločnosť FIAT, v dôsledku čoho sa do mesta začali valiť rady prisťahovalcov nielen z juhu Talianska, ale i ostatných krajín.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Medzi hlavné pamiatky Torína sa radí Mole Antonelliana (sídli v nej Národné filmové múzeum a je vysoká 167 metrov), Porte Palatine spolu s hradbami (v minulosti jedna zo štyroch vstupných brán do Torína), Duomo di Torino (Turínska katedrála), v ktorej sa nachádza turínske plátno. Kúsok od nej je vzdialený Pallazo Reale (Kráľovský palác). Dobrým typom na výlet je Bazilika Superga, ktorá sa nachádza na kopci úplne mimo mesta a môžete sa tam vyviesť žubačkou. V meste nájdete rovnako množstvo verejných záhrad a parkov - Il Parco del Valentino, Parco delle Pellerina, Parco della Colletta a botanickú univerzitnú záhradu. Avšak hlavným dôvodom, prečo Turín navštevuje toľko turistov, je Egyptské múzeum (Museo Egizio). Je špecializované na egyptskú archeológiu a antropológiu a nachádza sa v ňom druhá najväčšia zbierka egyptských pamiatok na svete (tá najväčšia je v Káhire).

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Turín sa mi v porovnaní s Milánom zdá byť prázdny. Až k večeru, sa mesto začína zapĺňať. Mne sa páčia vianočné dekorácie – polystyrénové gule, do ktorých sú napichané plastové fľaše a vyzerá to spolu ako obrovské snehové vločky. Na námestí nachádzame niekoľkometrový drevený betlehem a pouličné predstavenia.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zastavujeme tam, kde je ľudí najviac. Pri Ewanovi. I mne je jasné, že Ewan so svojou taliančinou asi Talian nebude. Namiesto ´spečále´ vyslovuje ´spečiále´ (typická chyba, ktorú som robila zo začiatku i ja – jednoducho nám to ´ na ten jazyk ide stoj čo stoj). Ewan je zo Škótska. Útly chlapík, z ktorého ide neskutočná energia. I po pár dňoch, keď si na neho spomeniem, mi vyčarí úsmev na tvári. Pozeráme na neho už asi pól hodinu a nevieme sa odtrhnúť. Ewan krája motorovou pílou kus kartónu, potom s ňou žongluje, jazdí na vysokom bicykli a má naozaj príjemný humor. Opieram sa o Matta a vidím na ňom, že je spokojný. Pozerá na jeho kúsky, tlieska a kričí s davom. Na záver vyťahuje euro, a tým ďakuje Ewanovi, že nás na chvíľu urobil šťastnými. Nielen nás. Spolu s nami ďalších asi dvesto divákov.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Mattosky sa mi večer priznáva, že tento druh ľudí nikdy nechápal. Pozeral sa na nich ako na stroskotancov. Totálnych lúzerov. A dnes ich pochopil. Pochopil, že Ewan bol na námestí rovnako šťastný, ako sme boli my dvaja.

Urobiť toľko ľudí šťastnými v priebehu necelej hodiny je poriadna fuška. A zároveň najkrajší job na svete!

eva heskova

eva heskova

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne sa volám FioreLino. FioreLino s jedným L - také špeciálne fioreLino. Nechcelo sa mi chodiť do práce. Tak som tu! O Taliansku som snívala presne tri mesiace. A to odvtedy, čo som sa na dovolenke na Sicílii ponorila do čarov zvonivej taliančiny a kúzla miestnych ľudí, ich úsmevov a bezstarostnosti... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu