Súkromie sa nenosí

Písmo: A- | A+

Internet je všade. Či chceme, alebo nechceme. Priniesol nám (nielen) sociálne siete, ktoré zmenili svet, ako sme ho poznali. Drvivá väčšina z nás vedie svoj život na jednej z nich. Niektorí aj na dvoch. Niektorí na všetkých, kde sa dá. Četujeme, lajkujeme, šérujeme. Vo friendliste už dávno nemáme len kamarátov z výšky, ale aj mamu, strýka a dokonca aj babku. Nechcem písať patetický článok o tom, ako by sme si mali budovať reálne vzťahy a nie tie virtuálne. Nedá mi však nenapísať niečo o tom, ako tie všemocné sociálne siete (ne)používať. Tak sa mi zdá, že nám k nim zabudli dať manuál.

Na materskej sa sociálny kontakt matky znižuje na minimum. Väčšinu dňa trávim s kojencom, ktorého slovná zásoba pozostáva z bá-bá a gúúú. Zapnúť Facebook, pozrieť si, "čo sa deje", popísať si s bývalou kolegyňou, či pozrieť si fotky kamarátky z dovolenky je momentálne môj spôsob, ako sa odreagovať od sveta plienok, kašičiek a hrkálok. A áno, priznávam, fičím aj na Modrom koníku :)

Na Facebooku stretávam (a určite aj vy) pár ľudí, ktorí mi trošičku žerú nervy. Napríklad takí politicky angažovaní. Každý deň nás zahlcujú agitačnými statusmi o tom, koho voliť, koho nevoliť, kto klame, kto kradne, kto naopak spasí tento štát, mesiac pred voľbami im na profilovke svieti odznak nimi vybraného kandidáta a počas volebnej kampane ich máte plnú nástenku. Pokiaľ máte iný pohľad na vec ako oni a urobíte tú chybu, že im ho zveríte, dočkáte sa agresívneho zosmiešňovania vášho politického názoru a neustáleho vyzdvihovania ich kandidáta, či strany. Pevne dúfam, že sú za to aspoň platení :)

Potom tu máme skupinu - večne v depresií. Obrázky oka, z ktorého steká slza s citátom o tom, ako vyzerá skutočné priateľstvo, prípadne aká ma byť pravá láska určite poznáte. Tie sa striedajú so statusmi typu: "Prečo to musí tak bolieť," prípadne: "Už nevládzem ďalej," podporené smutnými smajlíkmi. Na otázku o čo ide odpovedajú "Nechaj tak," alebo: "Ten, komu to patrí vie." Prečo to teda nenapíšu dotyčnému do súkromnej správy ostáva záhadou.

Nezabudnime ani na mamičky na materskej. Patrím do tejto skupiny a fakt sa snažím nerobiť to, čo asi všetci dôverne poznáte. 300 fotiek denne. V hlavnej úlohe potomok. Ako papá. Ako kaká. Ako sa kúpe. Ako už sedí. Fotené z každého uhla dvadsať krát.

No a samozrejme hráči. Nástenku majú plnú hráčskych úspechov z kategórie prechod do levelu a rozšírenie farmy o desať políčok. Denne posielajú výzvu, aby ste sa do hry pridali, alebo aby ste im aspoň poslali kus dreva, ktorý im chýba k stavbe píly. Odmietnutie si nepripúšťajú a posielajú znova a znova...

Tieto zvyky síce lezú na nervy, ale sú neškodné. Čo však nepochopím a o čom som hlavne chcela písať je to, ako ľudia nevedia narábať so svojím súkromím. Táto skupina používateľov je asi najpočetnejšia. Nazvala by som ich exhibicionisti. Keď sú doma, zaťahujú žalúzie, aby sused nevidel, ako si natierajú Ramu na chleba, no na webe zverejnia fotku zo žúru, kde ležia na zemi a vedľa nich leží zase ich spodné prádlo. Prípadne ako sa oblizujú s kamarátkou. Fotka hore bez z dovolenky. Dokonca už som mala tú česť zhliadnuť fotku práve prebiehajúceho sexu majiteľky profilu. Nepovažujem sa za puritána, ale to vážne ľudia? Aj v bežnom živote idete po ulici a začnete si to na chodníku rozdávať? Profily má väčšina užívateľov verejné, takže takýmito fotkami sa môže kochať vlastne hocikto. Budúci zamestnávateľ, protivná suseda z prvého poschodia, či bývalý frajer.

Osobitnou kapitolou sú aj fotky holých detí. Áno, malý zadoček dvojmesačného krpca je zlatý, ale takéto zábery by som si nechala v rodinnom albume. Fotky osemročnej slečny, ako sa kúpe na dvore v bazéne sú už úplne za hranicou zdravého rozumu. Presne takáto neopatrnosť môže byť podnetom na to, aby si ju nejaký milý ujo so sladkosťami a s vydutými nohavicami počkal pred školou. Veď aj potrebnú adresu si určite nájde vo vašom profile.

Okrem takýchto fotiek nás exhibicionisti radi potešia aj viacerými statusmi denne. Od raňajšieho zaželania dobrého rána, cez zvestovanie ich denného menu až po večerný boj s počtom vodiek. Píšu opäť bez servítok, dozvedáme sa o novo zakúpenom tričku, ktoré nám logicky odfotia už v kabínke (iba v nohavičkách), o ich vzťahu so svokrou, či o neschopnom partnerovi, pričom následná hádka partnerov pod statusom nesmie chýbať, nech všetci vieme...všetko :)

Je pochopiteľné, že internet zvádza k vytvoreniu si "lepšieho ja." Že človek sa chce ukázať v lepšom svetle. Že odviazanými fotkami všetkým ukážeme, ako si strašne užívame život. Že nastajlovanými selfie vlastne kričíme: "Povedzte mi, aký som pekný." Že statusmi o kúpe novej a drahej kabelky chceme ukázať, že na to máme. Robíme to podľa mňa všetci. Netreba to však preháňať. Sociálne siete nie sú osobným denníčkom, ktorý máte schovaný v nočnom stolíku, nikto cudzí sa k nemu nedostane a môžte ho neskôr skartovať, alebo spáliť. Skúste si nabudúce zvážiť, či to, čo idete zdieľať, skutočne aj zdielať chcete. Aby ste sa za to v budúcnosti nemuseli hanbiť.


 

Skryť Zatvoriť reklamu