7 tipov, ako sa cítiť v Tatrách presne ako v Bratislave

Aj by ste sa vybrali na dovolenku do hôr, ale obávate sa, že by ste sa tam mohli cítiť až príliš ako v horách? Tu je 7 tipov, vďaka ktorým sa vaša dovolenka v Tatrách môže stať takmer identickou s vaším bežným dňom v Bratislave.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Aj by ste sa vybrali na dovolenku niekam do hôr, ale obávate sa, že by ste sa tam mohli cítiť až príliš ako v horách? Mám pre vás jednoznačný tip, ako skĺbiť vaše zdanlivo nedostupné prianie s absolútnou realitou. Tatry. Vysoké či Nízke Tatry už dávno nie sú tými neohrozenými horami, naháňajúce strach svojimi štatistikami zranených českých turistov. Áno, boli časy, kedy sa v nich dalo stratiť v nepriehľadnej desivej džungli ihličnatých stromov. Tie sú však už dávno preč. Taktiež sa nemusíte už viac obávať, že by vám v akomkoľvek bode vašej dovolenky v Tatrách mohla začať chýbať civilizácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je tam všetko. Absolútne všetko, čo potrebujete, aby ste sa v Tatrách cítili presne ako u vás doma v Bratislave. Prípadne aj lepšie, samozrejme. Teda pokiaľ doma nemáte bazén, šesť sáun, vírivku, súkromné masáže a instantný výhľad na Kriváň.

Predsa len, sú tu isté úskalia, ktoré by mohli ohroziť pokojný priebeh Vašej dovolenky, preto som všetky tipy spísala do pár prehľadných bodov.

Aký je teda najosvedčenejší postup zabezpečenia dovolenky v Tatrách identickej s vaším bežným životom v Bratislave?

1. Ubytovanie na desiatom poschodí

V prvom rade nikdy nepodceňte dôležitosť správneho výberu ubytovania. Pokúste sa neubytovať v hoteli, ktorý nemá minimálne päť poschodí. Ideálny je hotel s aspoň desiatimi.Uvedomte si jednu vec; doma bývate na siedmom poschodí. Ako sa hovorí, ľudia si začnú úplne bežné veci v živote vážiť až vtedy, keď o ne prídu. Napríklad váš výťah. Príde vám samozrejmé, že každé ráno máte čas dokončiť si v ňom váš make-up či prečítať si ešte jeden článok o tom, ako nám zhorel ďalší prales. Lenže teraz si predstavte, že by ste sa v Tatrách ubytovali v akejsi horskej chate na prízemí. Hrozilo by vám, že bezprostredne po otvorení dverí by ste mohli prísť do kontaktu priamo s prírodou v Tatrách. Mohli by ste napríklad zahliadnuť niečo takéto. 

SkryťVypnúť reklamu
Aj takto by mohlo vyzerať okolie vášho hotela.
Aj takto by mohlo vyzerať okolie vášho hotela. (zdroj: Eva)

Rozdiel medzi vaším dvorom pred vaším panelákom, a takýmto pohľadom nie je určite zanedbateľný. A rozhodne je takýto pohľad na míle vzdialený od prehľadného, bezpečného a upraveného areálu vášho hotela.

Je preto viac než prezieravé ubytovať sa minimálne na piatom poschodí, a môcť si tak dopriať potrebný pobyt v bezpečí vášho výťahu, ktorý vás určite najlepšie pripraví na možný stret s prírodou Tatier. Ak nepostačí výťah, uistite sa taktiež, že hotel má dostatočne vybavený vnútorný priestor areálu. Inými slovami, buďte si istí, že kým vyjdete von z bezpečia vašej izby a ocitnete sa vystavený(á) nevypočítateľnosti Tatier, bude vám poskytnuté ešte dostatočné množstvo schodov, chodieb, ako aj dostatočné množstvo primerane zhovorčivého personálu, ktorý vám umožní cítiť sa aspoň na chvíľu presne ako u vás doma pred výťahom.

SkryťVypnúť reklamu
Našťastie, naši developeri už pracujú na omnoho prijateľnejšej alternatíve.
Našťastie, naši developeri už pracujú na omnoho prijateľnejšej alternatíve. (zdroj: www.etrend.sk)

2. Plná penzia

Nikdy nepodceňte aspekt správneho výberu gastronómie. Inými slovami, nemyslite si, že bez vášho nedeľného rezňa a zemiakového šalátu bude vaša dovolenka taká istá, ako všetky vaše ostatné bežné nedele v roku. Nebude. Nepodceňte to. Objednajte si plnú penziu vo vašom hoteli.

Tá vám zároveň zabezpečí, že nebudete nútení vyraziť na príliš dlhé a riskantné výlety do Tatier. Pravidelný prísun tej správnej kalorickej stravy každé štyri hodiny vám taktiež zaistí potrebný telesný komfort a vyvarujete sa tak akémukoľvek nepredvídateľnému vyčerpaniu, či už fyzickému alebo psychickému, ako aj akejkoľvek strate vašich kalórií či nadbytočných kíl. Jednoducho, presne ako doma po celý rok.

SkryťVypnúť reklamu
Čo vo vašom hoteli určite nesmie chýbať
Čo vo vašom hoteli určite nesmie chýbať (zdroj: dobruchut.aktuality.sk)

3. Program pre deti

Ak máte deti, obzvlášť tie malé, uistite sa, že je pre ne v hoteli zabezpečený 24-hodinový program. Ste predsa na dovolenke! Môžete si dovoliť aspoň na chvíľu si oddýchnuť od ich večných nápadov a kriku, môžete si dovoliť aspoň na chvíľu vypnúť a pozrieť si váš obľúbený televízny seriál na televízii vo vašej izbe. Ako doma! Len bez vašich detí! Zistite si zároveň, kde sa program pre deti koná. Uistite sa, že celý program aj s animátormi bude v dostatočnej vzdialenosti od vás a že o samotnom programe nebudete nič tušiť ani počuť (hlavne počuť). A potom sa už len uvoľnite a nebojte sa zveriť vaše deti odbornému a zaškolenému tímu mladých animátorov.

Obrázok blogu
(zdroj: www.showportal.sk)

Uvedomte si totiž jedno. Aj keď sa vám to tak možno nezdá, ale u vás doma ste väčšinu svojho času vlastne bez vašich detí. Sú buď v škôlke, alebo na krúžkoch, a je viac než pochopiteľné, že hodina večer s nimi predtým než zaspia vás vie vyčerpať natoľko, až máte dojem, že od nich potrebujete uniknúť minimálne do divočiny Tatier. A teraz si predstavte, že na dovolenke budú s vami celý deň. Nechcite si to predstaviť. Zabezpečte si komfort vášho domova a zariaďte si vašu dovolenku tak, aby ste vaše deti videli opäť až hodinu predtým, než zaspia.

4. Potrebujete všetko

Treba si uvedomiť jednu vec. Ak sa chcete v Tatrách cítiť naozaj presne ako u vás v Bratislave, potrebujete si so sebou vziať prakticky úplne všetko. Myslím, že si rozumieme, ale predsa radšej uvediem pár tipov, na ktoré naozaj nesmiete zabudnúť:

  1. ​Žehlička na vlasy. Päťhviezdičkový hotel vám určite ponúkne fén aj uteráky, avšak na všetko nemôže myslieť ani päťhviezdičkový hotel. Nepodceňte dôležitosť vašej, aj keď možno dobre skrývanej nevyhnutnej potreby vyzerať v Tatrách presne tak isto ako v Bratislave. Nepokazte si vzácny čas vašej dovolenky tým, že sa v zrkadle výťahu budete musieť pozerať na vaše nechcene sa objavené kučery vo vlasoch.

  2. Dostatočné množstvo pamäťovej karty na vašom notebooku, a všetky nabíjačky. Aj tú na tablet. Určite vám je jasné, že to, po čom na dovolenke v Tatrách túžite najviac, v skutočnosti nie je výlet na Kriváň, ale poriadna strieľačka na vašom počítači. Alebo ozajstné zahĺbenie sa do niečoho, na čom skutočne záleží. A tým je Civilizácia. Pozor ale, notebook si nemôžete vziať na Kriváň. Tablet áno. Nezabudnite si naň stiahnuť všetko, čo vám v prípadnom stave chvíľkovej opustenosti v divočine Tatier ihneď pripomenie odkiaľ ste a čo tu robíte.

Obrázok blogu
(zdroj: www.zlavomat.sk)

5. Spojenie s Bratislavou

Aj napriek tomu, že budete v päťhviezdičkovom hoteli, môže sa vám stať, že niekde (aj v areáli vášho hotela) nemusí byť wifi. Je preto možné, že napríklad vašu fotku ako spoločne skáčete pri Štrbskom plese nebudete môcť zdieľať na instagrame ihneď po jej vytvorení. Možno ju budete vedieť vyzdieľať až vo vašom päťhviezdičkovom hoteli. Pre lepšie zmierenie sa s takouto situáciou si skúste neustále opakovať, že chvíľková izolácia od vášho sveta v Bratislave sa vám oplatí minimálne päťdesiatimi lajkami vašej fotky pri Štrbskom plese. Nič nie je zadarmo, a lajky samozrejme tiež nie.

6. Výlety alebo dajte šancu lanovke!

Prichádzame ku najťažšiemu bodu vašej dovolenky. Výlety. Háklivejšia téma. Aké výlety sa dajú v Tatrách podniknúť tak, aby ste si zároveň zabezpečili plný komfort čerstvo vyasfaltovaného chodníka a vedeli sa tak dostať napríklad aj s vaším kočíkom až priamo ku končiarom Tatier? Jedna (vlastne jediná) možnosť je pokúsiť sa trochu zariskovať, vystúpiť aspoň na chvíľu zo svojej komfortnej zóny a dať šancu lanovke. Áno, lanovku máme v Bratislave len na Kamzíku, a vzhľadom na nadmorskú výšku, v ktorej sa nachádza, vám skúsenosť s takouto lanovkou nemusí zabezpečiť úplne ten istý zážitok než lanovka v Tatrách.

Je tu preto isté riziko netradičného zážitku. Avšak čo v živote už nie je riziko. A nič sa nezaobíde bez kompromisov. Počkajte, ešte na chvíľu odložte tú all-inclusive dovolenku v Tunise.

Možno vás ukľudní pár faktov o dnešných lanovkách v Tatrách a tipov, ako na ne:

  • Takmer všetky lanovky v Tatrách sú plné uzavreté.

  • Najrizikovejšou časťou prevezenia sa lanovkou je nástup na ňu. Keď budete utekať spolu s inak primerane komfortne sa pohybujúcou lanovkou s cieľom nastúpiť na ňu, možno vás pri tom ukľudní spomienka na eskalátory vo vašom obľúbenom nákupnom centre v Bratislave. Opakujte si, že je to takmer to isté... Chvíľková nutnosť sústredenia sa... A už ste vnútri. V bezpečí dokonale uzavretej lanovky, na pohodlnom mäkkom sedadle. Výhľad na všetky strany a selfie stick si príde na svoje.

Obrázok blogu
(zdroj: www.mikulas.dnes24.sk)

7. Kontakt s inými ľuďmi

Pozor. Lanovky sú väčšinou osem miestne. Ak vás teda nejde presne osem ľudí, existuje isté, aj keď len malé riziko, že v lanovke môžete stretnúť aj iných ľudí.

V bezprostrednej blízkosti vášho hotela je vysoko pravdepodobné, že prídete do styku len s ľuďmi podobnými vám. Inými slovami, nehrozí vám, že by ste mohli prísť do kontaktu s niekým, kto by vám akokoľvek mohol znepríjemniť váš dovolenkový deň, kto by mohol čímkoľvek zneistiť vaše názory či spokojnosť vás samotných so sebou, alebo nebodaj nejako priamo aj ohroziť harmóniu vašej rodinnej dovolenky svojim provokujúcim vzhľadom či kontroverznými rečami.

Nevylučujem však možnosť, že na lanovke môžete naraziť aj na tipy ľudí, s ktorými by ste, slušne povedané, v podobne úzkom a už beztak dosť klaustrofobickom priestore za normálnych okolností nestrávili ani minútu vášho času navyše.

Uvediem príklad. Päťdesiatročná žena bez mejkapu v otrhaných maskáčových nohaviciach a starom tričku na ramienka, nesúca si za sebou obrovský ruksak, v ktorom má pravdepodobne... Áno, je to presne to, čo si myslíte.... STAN. Napriek šialene zafúľaným starým vibramám a strapatým vlasom sa celý čas až neuveriteľne prirodzene usmieva až smeje, a vlastne sa výborne zábava s dvoma mužmi, sediacimi vedľa nej, vyzerajúcimi podobne. Všetci traja navyše smrdia ako bezdomovci.

Okrem zjavnej fyzickej nepohody s takýmto stretnutím vám taktiež môže hroziť, že tento typ ľudí vo vás môže vyvolať isté otázky, ktoré môžu vo vás na istý čas vyvolať pochybnosti o dokonalosti vašej dovolenky v Tatrách. Možno sa pri pohľade na nich pristihnete, ako premýšľate, prečo vyzerajú títo ľudia tak neznesiteľne šťastne. Ste naozaj aj vy takí šťastní? Spĺňa vaša dovolenka v Tatrách naozaj všetky vaše očakávania neviazaného dobrodružstva v prírode, a to aj napriek plnému zachovaniu komfortu cítenia sa "ako doma"? A dá sa niečo takéto v skutočnosti vôbec skĺbiť? Prečo im nevadí, že vyzerajú, akoby ich prešli tri kontajnery? Prečo majú potrebu trepať sa do hôr s ruksakom plnom vecí potrebných len na základné prežitie. Prečo by toto niekto vôbec robil? Alebo sú to nebodaj ... skauti?

Situáciu môžete v najhoršom prípade odľahčiť odfotením sa s nimi a pochválením sa s týmto exotickým stretnutím aspoň na instagrame.

A potom si predstavte tých chudákov, ako si stavajú večer stan pod oblohou plnou hviezd na tom neznesiteľne čerstvom vzduchu, ktorý vás vydesil hneď pri vystúpení z vášho auta pred vaším hotelom. Ako si pri ohni opekajú ich dve špekačky, v priam neúnosnom tichu okolo nich, nútiacom ich započúvať sa na chvíľu do toho, čo vlastne hovoria, kým vy práve dojedáte váš dezert a tešíte sa na zmrzlinový pohár pri novej pesničke od Lady Gaga. Chvíľkové pochybnosti sú ihneď preč. A ste zasa úplne v pohode.

Aj na takýchto ľudí môžete natrafiť počas vášho pobytu v lanovke
Aj na takýchto ľudí môžete natrafiť počas vášho pobytu v lanovke (zdroj: Eva)

Ak ale máte pocit, že práve takýto zážitok by mohol byť pre vás ten rozhodujúci moment pokazenia vám celej dovolenky, nezabudnite na to, že na dovolenke je treba myslieť v prvom rade sám na seba. Dlhočizný rad ľudí za vami vás vo chvíli, ako vy nastupujete do lanovky už nemusí viac zaujímať. Vystáli ste si svoju radu a nepredbehli ste sa. Zaslúžite si vychutnať si vašu jazdu v lanovke presne tak, ako ste si to vždy vysnívali. Neváhajte preto zatvoriť dvere lanovky včas pred nosom kohokoľvek, kto by vo vás mohol vyvolať počas vašej jazdy akýkoľvek pocit nepohody alebo dokonca nutnosť netradičnej konverzácie.

8. Keep calm and take a picture

Je možné, že aj napriek všetkým vyššie uvedeným opatreniam sa môžte na chvíľu v Tatrách dostať do kontaktu s prírodou. Ak by náhodou nastala takáto situácia, nepodľahnite panike. Zachovajte si chladnú hlavu a nikdy nezabudnite mať poruke váš smartfón. Z akokoľvek zdanlivo desivej situácie sa totiž dnes dá vyviaznuť aspoň s jednou vydarenou fotkou na instagrame. Pri použití správneho filtra zakryjete aj to zdesenie vo vašej tvári z práve zahliadnutého divokého potoka, ktorý sa developerom neoplatilo odstrániť, či srnky, ktorá prebehla vedľa vášho hotela, pretože sa nachádza vo svojom pôvodnom teritóriu.

Myslím, že týmto sú všetky moje tipy a rady vyčerpané. Neostáva mi teda už iné, než popriať vám bezpečný, príjemný, a hlavne prírodou nerušený pobyt v Tatrách!

Eva Meszárosová

Eva Meszárosová

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Píšem o ľuďoch, organizáciach, aktivitách či skutkoch, ktoré ma zaujali. V dobrom, či v zlom. Píšem o všetkom, o čom si myslím, že by sa malo písať viac. A niekedy len preto, lebo musím...Píšem aj v Kurníku a moje príbehy sa prvý krát dostali von na mojom osobnom blogu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéPre planétu ZemRužovo-modrý biznisSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu