Edinburgh - útulné veľkomesto v Škótsku

"Nikdy som si nevedel predstaviť, že akékoľvek mesto na týchto ostrovoch môže byť zároveň tak krásne a fantastické." (J.B.Priestley)  Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo sú niektorí ľudia fascinovaní Londýnom a iných toto mesto vôbec nenadchlo? Alebo prečo by niekto chcel veľmi žiť v New Yorku a niekto by tam nechcel isť ani na výlet?? Každý je iný, tak ako každé mesto je iné. Jedným z miest do ktorého sa mnohi zamilovali na prvý pohľad je škótske hlavné mesto- Edinburgh (zapísané do svetového dedičstva UNESCO).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V EDINBURGHU si nájde každý niečo pre seba. Ak máte radi more – more je na dosah. Radi sa bicyklujete a túžite sa cítiť ako v Dánsku či Holandsku? Množstvo cyklistických trás v meste Vám to umožní a nielen tie, chodníky popri cestách v starom meste sú skoro také široké ako ulice a veľmi málo využívané – fantastické na bicyklovanie.

A prečo sa asi Edinburghu hovori Atény severu?? Stačí sa pozrieť na jeden zo 7 kopcov, ktoré sú v Edinburgu, s názvom Calton Hill. Stojí tam stavba pripomínajúca grécky Pantheon, ktorá zostala nedokenčená , lebo v roku 1820 došli financie. Všetci milovníci prírody si v Edinburgu prídu na svoje práve kvôli spomínaným 7 kopcom. Ďaľší, ktorý stojí za spomenutie sa volá Arthur Seat (Arthurova sedačka) a tento sa vyčnieva nad zaujímavou budovou nového škótskeho parlamentu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myslíte si, že kvalitné galérie má len Londýn alebo Paríž?? EDINBURGH Vás prekvapi množstvom skvelých galérií, či už sú to Potrait Gallery, Gallery of modern art or National Gallery of Scotland. Keď sa prejdete po Dundass street určite si všimnete ďaľšie malé galérie, ktoré lákajú svojim umením. Každoročne v auguste sa v Edinburgu koná veľký festival umenia a kultúry, na ktorom sa prezentujú umelci všetkých žánrov z celého sveta.Vtedy ani netreba ísť do divadla, na koncert, či do galérie. Všetko sa odohráva pod holým nebom, kdekoľvek v meste či v parku. Pastva pre oči i dušu. Pre všetkých. Nie len pre milovníkov umenia.

Skryť Vypnúť reklamu

A prečo Edinburgh v spojení so slovom útulný?? Nie je až taký obrovský ako už spomínaný Londýn či New York. A ak radi chodíte, z jedného konca mesta na druhý sa dostanete aj pešo. Ak by ste sa vybrali na prechádzku napríklad od stanice vlaku cesta Vás bude viesť po Princes street (hlavná obchodná ulica), popri Princes street garden (hradné záhrady), popod hrad (Edinburgh castle), ktorý sa vypína na veľkej skale a trochu pripomína náš Oravský hrad. Potom po Royal Mile od hradu, z ktorej je výhľad na spominané more a skončíte pri Arthur seat. V priebehu hodiny zvládnete krátku túru okolo najznámejších atrakcií v Edinburghu. A ani tam stále neprší, ako by ste možno predpokladali.

Eva Pechova

Eva Pechova

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Boh je jediná bytosť, ktorá nato aby vládla, nemusí ani existovať.(Charles Baudlere)Umenie zmýva prach každodenného života. (Pablo Picasso)Mám rada módu, umenie a zaujímavých ľudí,s ktorými nie je nuda. Milujem oheň a vôňu dymu, pohodu a niekedy dobrodružstvo.... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu