Vinohrady a štyri ročné obdobia
Milovníci prírody a vína majú jedinečnú možnosť zájsť si na fotografickú prechádzku malokarpatskými vinohradmi. Múzeum v Seredi totiž ponúka svojim návštevníkom zbierku unikátnych fotografií Jakuba Dvořáka, ktorý so svojím fotoaparátom umelecky nazrel do zákutí s vinnou révou. Atmosféru miest, kde sa rodí základ dobrého vína si môžete vychutnať do 30.novembra.
(Dvořák a jeho pohľad do vinohradov (29.9. 2010 - 30.11. 2010), Múzeum Sereď)
Tridsaťšesť veľkoformátových fotografií zachytávajúcich slovenskú prírodu. To je výstava Mateja Žiaka s názvom Štyri ročné obdobia. Fotografie sú rozdelené práve na základe tohto večného kolobehu a ponúkajú nevšedný a detailný pohľad na krásu, ktorá nemá zostať nepovšimnutá. Kvety, huby, ale i neživá príroda, to všetko nájdete na výstave v Tihányovskom kaštieli v Banskej Bystri do konca tohto roka.
(Matej Žiak : Štyri ročné obdobia (21.10 2010 - do konca roka 2010), Tyhányovsky kaštieľ, B. Bystrica)
Návrat do detstva
Detstvo ako snáď najkrajšie obdobie v živote človeka sa jednoznačne spája i s hračkami. Obľúbeným plyšovým macíkom, bábikou či tým autíčkom, ktoré ste si museli všade vziať so sebou. Hračky, hračky a ešte raz hračky nájdete i v Slovenskom národnom múzeum. Dôvodom je výstava, ktorá vznikla vďaka spolupráci s Národným múzeom v Prahe a spojila motív detských hier a medzivojnového Československa. Na výstave nájdete „dva svety". Ten dievčenský s bábikami, miniatúrnymi kuchynkami a izbičkami, a ten chlapčenský, v ktorom sa skrývajú vojačikovia, motorky, autíčka, ale i nezabudnuteľná stavebnica Merkur. Ak sa teda chcete odreagovať zo sveta dospelých, zavítajte do toho detského. Slovenské národné múzeum vás uvíta do 25. januára 2011.
(Hračky našej Katky, (19.1 2010 - 25.1 2011), Slovenského národné múzeum - Vajanského nábrežie)
Ešte ste nevideli pohromade 450 strúhadiel a 350 ceruziek? Ak vás láka takáto predstava navštívte Pohronské múzeum v Novej Bani. Expozícia s názvom „Ako zastrúhaš, tak napíšeš..." je zložená z kolekcie strúhadiel a ceruziek, ktorú mal vo svojej zbierke bývalý učiteľ Július Laluch Tlmáč. Jeho zberateľská vášeň si ho získala natoľko, že svoje strúhadlá začal triediť podľa rôznych kategórií - materiál či predmet. A tak tu nájdete hudobné nástroje, modely áut, zvieratá alebo domáce potreby. Aké máte doma strúhadlo vy? To klasické kovové?:-)
( „Ako zastrúhaš, tak napíšeš.." (14. 10 2010 - 28. 1. 2011), Pohronské múzeum, Nová Baňa)
Kto bol v oblakoch? Osobnosti a šport?
Tí, ktorých zaujíma história letectva by sa mali zastaviť v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach, presnejšie v jeho Kultúrno-vzdelávacom centre. Tu prebieha výstava, ktorá je historickým prierezom pokusov Čechov a Slovákov „dobyť" nebesá. Spomenuté sú rôzne pokusy, amatérske aj vedecké výskumy v tejto oblasti a samozrejme i uskutočnené lety. Tak nech sa páči „vzhůru k oblacím". Šancu máte do 17. novembra.
(Česi a Slováci v oblakoch, (13. 10 2010 - 17. 11 2010), Kultúrno-vzdelávacie centrum ŠVK Košice)
Chcete vedieť ako na tom sú či boli so športovými aktivitami Kamila Magálová, Michal Dočolomanský, Ivan Gašparovič či Július Pántik? Tekovské múzeum v Leviciach pripravilo výstavu s názvom Šport a osobnosti, v ktorej fotodokumentácia a rôzne trojrozmerné materiály zachytávajú športové činnosti našich známych osobností. Nezabúda sa ani na pikošky A ak nechcete náhodou dôjsť športom k trvalej invalidite, tak tu sa báť nemusíte, tu to určite nehrozí. J. Stihnúť by ste to však mali do 28. novembra, dovtedy potrvá spomenutá výstava.
(Šport a osobnosti, (20.9 2010 - 28. 11 2010), Tekovské múzeum, Levice)
Príjemné túlanie sa galériami či múzeami.