
Z kaplnky laboratórium
Prax je viac ako teória. Zrejme aj tento fakt viedol študentské osadenstvo VŠMU v Bratislave k iniciatíve preniesť vlastné divadelné produkcie na dosky a ponúknuť ich verejnosti. Iniciatíva sa premenila na skutočnosť, ktorou je dnes študentské divadlo LAB.
Svoju históriu však začalo písať už v roku 1998, a to pod názvom s nádychom duchovna - Štúdio kaplnka. Keď však v roku 2006 Slovenské národné divadlo dostalo svoj nový chrám, uvoľnilo sa miesto na tzv. Malej scéne. Tento priestor získala práve VŠMU a „kaplnkári" tu úspešne tvorili a skúšali tri roky.
Ďalším medzníkom pre terajšie LAB. bolo postavenie novej budovy pre Divadelnú fakultu, pretože práve jej súčasťou sa stalo „laboratórium" kde sa pripravujú rôzne zmesi s príchuťou divadelnej tragiky i komédie pod taktovkou mladých nie chemikov ale hercov.
Tolstoj, ale aj vtipná trieda
Čo sa týka repertoáru, ten je v prípade LABu samozrejme rozmanitý. Máte chuť na trochu klasiky, čo tak Médea alebo Sen noci svätojánskej. Peniaze, postavenie, ľudské charaktery vo svete obchodných záležitostí, tak aj to je inscenácia 3000 ľudí. Túžite sa od srdca zasmiať? Tak potom určite predstavenie Bola raz jedna trieda. Prostredníctvom hereckých výkonov sa vrátite do školských čias, do lavíc, kde sa vždy muselo sedieť rovno a platilo pravidlo, že hoci má školský poriadok aj bizarné pravidlá, musia sa jednoznačne dodržiavať.
Medzi autorov, ktorí zaujali mladých hercov natoľko, aby stvárnili adaptáciu niektorých z ich hier sú napr. Anton Pavlovič Čechov a jeho Tri sestry či Lev Nikolajevič Tolstoj a Živá mŕtvola. Tieto predstavenie sú však len výberom z aktuálnej programovej štruktúry a určite pribudnú i nové.
Niekto z LABu
Keďže v prípade divadla LAB. ide o budúcu hereckú elitu, tak je samozrejmé, že sa im bude venovať taktiež elita, tá súčasného slovenského divadla. Divadelné úpravy a spracovania LABu vznikajú pod pedagogickým vedením napr. Emílie Varšáryovej, Milana Čorbu či Zuzany Kronérovej alebo Martina Hubu.
Čo sa týka hereckého obsadenia, tak napriek tomu, že ide ešte len o študentov VŠMU z odboru herectva, tak už i tu je viacero zaujímavých tvárí, s ktorými sa môžete stretnúť na profesionálnych doskách či v televízií.
Meno Juraja Ďuriša sa spája napríklad s postavou absolventa v rovnomennom predstavení divadla Aréna alebo s Ordináciou v ružovej záhrade kde si vyskúšal rolu medika. Jeho spolukolegom v tomto seriáli je i Daniel Fisher. Martina Šalachu ste zasa mohli zazrieť napríklad v silvestrovskom vydaní seriálu Kutyil s.r.o. , ale i v Slovenskom národnom divadle v predstavení Skrotenie zlej ženy. V tomto predstavení mu patrí rola zurvalca a jeho kolegovi, ďalšej hereckej nádeji, Petrovi Brajerčíkovi rola poľovníka a sluhu.
No začínať sa predsa nejako musí a je výborné, že príležitosti pre mladých, začínajúcich hercov vôbec existujú.
Samozrejme, že toto nie sú všetky mená, ide opäť len o akýsi výber. Práve však zoskupenie Daniel Fischer, Juraj Ďuriš, Martin Šalacha a Peter Brajerčík sa skvele zmocnili i úloh v predstavení divadla Ludus (sídli v budove Heineken Tower Stage) s názvom Maratón. To je vtipným poukázaním na otázku rivality, túžby po výhre, ale i priateľstva v športe. Neverili by ste, čo všetko si dokážu povedať bežci popri tom, ako si odbehnú maratón. :-)
Všetkým, ktorý sa rozhodnú navštíviť niekedy priestory Divadelnej fakulty VŠMU a divadla a jej divadla LAB. prajeme príjemný divadelný zážitok.