
... Reč je o bratislavskej Petržalke. Aktuálne sa všetci lokálpatrioti môžu o svojom sídlisku dozvedieť niečo viac.
Petržalka začala svoj sídliskový status písať v roku 1973. Pôvodne vidiecke osídlenie sa pred očami vtedajších jej obyvateľov, politických vrchností, ale i celej československej spoločnosti menilo na mestskú štvrť, ktorej najväčšou dominantou sa stala hustá panelová zástavba.
Aká bola teda Petržalka v časoch kedy sa to tam hemžilo robotníkmi a stavebnými inžiniermi, kedy sa do nej „zahryzávali“ bágrové lyžice a veselo sa štrngalo kľúčmi, ale nie na revolučnom námestí, ale pri otváraní novo odovzdaných bytov ich prvým majiteľom?
Na túto otázku sa snaží odpovedať pokračovanie výstavy v Miestnej knižnici Petržalka s názvom Taká bolo Petržalka, tentokrát v rokoch 1973 až 1989. Už v poradí štvrtá výstava zo spomínaného cyklu ponúka formou posterov a autentických exponátov pohľad do obdobia, snáď najväčšej slávy Dvorov, Lúk aj Hájov – jednoducho Petržalky.
Okrem základných informácií o začatí výstavby v časti Háje až po časť Dvory sa môžete aspoň informačne „previesť“ kedysi plánovanou podzemnou rýchlodráhou. K dispozícii je dokonca unikátna mapa plánovanej rýchlodráhy. Odhalíte zaujímavé „pozostatky“ doby s príznačnými názvami, napríklad svoju podobu má v Petržalke aj Radostný život či Mladosť, no a ako by to bolo vtedy bez Holubice mieru.
No a v prípade, že ste viac na tie celebrity, tak na výstave zistíte, ktoré patria medzi tie petržalské. Veď napríklad aj najznámejší chodec po schodoch Richard Müller, spoznával poschodia v petržalskom paneláku.
Výstavu Taká bola Petržalka – Petržalka 1973 – 1989 môžete navštíviť v Miestnej knižnici Petržalka, na pobočke Prokofievova 6 a to až do 15. apríla 2016. Súčasťou výstavy budú i priebežne organizované sprievodné podujatia. Premietať sa budú dokumentárne filmy, bude sa besedovať a pripravené sú tiež rôzne prezentácie.