Kraľovala druhému po národnom

Herecké nebo opäť otvorilo svoje brány aby prijalo do svojho angažmán ďalšiu hereckú legendu. Jiřina Jirásková venovala viac ako štvrťstoročie divadlu, ktoré je a bolo dôležitým pražským umeleckým stánkom. Divadlo na Vinohradoch má už 106 rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
seriálová rodina - Život na zámku
seriálová rodina - Život na zámku 

Nie Praha, ale Královské Vinohrady

Územie okolo českej metropoly nazývané Hory Viničné neboli vždy súčasťou stovežatej. Obec Vinohrady bola v 20. storočí povýšená na mesto a premenovaná na Královské Vinohrady.

Ako plnohodnotne rozvíjajúce sa mesto začalo cítiť aj potrebu kultúrneho rozvoja. Už nestačilo len Národné divadlo v Prahe. Druhé kamenné divadlo vyrástlo na Horách Viničných a v roku 1907 bolo slávnostne otvorené.

Letné divadlá - „arény"

To, že významný umelecký stánok Prahy postavili práve na Vinohradoch nebol náhodný. Dlhodobú tradíciu tu mali tzv. „arény." Fungovali od mája do októbra a obyvateľstvu od sedliakov po bohatých obchodníkov prinášali tak komédie ako i tragédie. Rozmanitý repertoár pre rozmanité obyvateľstvo, ktoré si na Shakespeara či Moliera jednoducho akosi zvyklo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jediná medzi mužmi

Jiřina Jirásková obetovala Divadlu na Vinohradoch celý svoj herecký život. Okrem toho, že stála na doskách jeho javiska, usadla i do riaditeľského kresla. Bola jedinou ženou spomedzi pätnástich šéfov za storočnej divadelnej histórie. Umenie patrilo k Jiráskovej viac ako vedenie, a tak po desiatich rokoch manažovania z funkcie riaditeľky dobrovoľne odišla. Na javisku ju však diváci mohli vídať i naďalej.

Aktuálne Divadlu na Vinohradoch od 1. septembra 2012 šéfuje Tomáš Töpfer, ktorý bol Jiráskovej hereckým kolegom a dokonca synom v českej seriálovej klasike Život na zámku, kde herečka stvárnila rolu aktívnej babičky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Töpfer uviedol v rozhovore pre lidovky.cz vďaku tomuto seriálu mali blízky vzťah a oslovoval ju dokonca maminka.

Eva Vašková

Eva Vašková

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"... dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné." (A. Saint de Exupery, z knihy Malý princ)...Takže sa snažím hľadieť na svet najmä srdcom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu