Hovoriace farby

V šatníku pastelové, v byte zemité a neobľúbených hoci aj päťdesiat odtieňov červenej. To, akými farbami sa obklopujeme či už v doma v obývačke alebo v zbierke našich najobnosenejších tričiek, o nás veľa prezrádza.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Svetlé, žiarivé farby nám dokážu i vylepšiť náladu, vďaka tým na semaforoch vieme čo v danej chvíli urobiť, no a pri takej zelenej maturitnej stužke či bielych svadobných šatách chceme vyjadriť určitú symboliku. Farby teda dokážu tak niesť informáciu, ako i niečo symbolizovať a v neposlednom rade povedať i niečo o nás samotných. Potvrdzuje to aj vyjadrenie švajčiarskeho profesora Lüschnera, ktorý tvrdil, že človek si nevyberá farbu, ktorá sa mu páči, ale farbu, ktorú potrebuje jeho osobnosť.

K priateľskému rozhovoru modrú, k diskusii kontrasty

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Významu farieb akosi prirodzene viac inklinujú ženy. Zelenú alebo bielu blúzku? K nej čierne nohavice alebo modré džínsy? Večné dilemy, s ktorými my ženy bojujeme dennodenne. Ani mužov však farby neobchádzajú. Už dávno nie je ich šatník len o čiernom saku či sivej kravate, nehovoriac o dôkladnom výbere farby auta, ako jednej z najväčších mužských lások. Tí, ktorí si zvolili tradičnú čiernu chcú vraj byť neustále rešpektovaní. Naopak ak je to biela, tak máte dočinenia s estétom, ktorý chce ísť konkrétnou životnou cestou. A v prípade ak dal prednosť napríklad tmavo modrej hovorí to o jeho vnútornom pokoji a pohodovej povahe.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme neobišli ani charakteristiku žien, tak tie, ktoré majú obľúbenú bielu chcú priame a úprimné vzťahy. Milovníčky žltej sú vraj veľkou životnou oporou. Dobre známy fakt sa potvrdzuje u červenej. Tie, ktoré ju preferujú sú energické a vášnivé. Kľud a vyrovnanosť je typická pre obľúbenkyne modrej.

Modrá farba je skutočne symbolom vyrovnanosti a odporúča sa dokonca aj napríklad pre verejné stretnutia alebo rozhovory, v ktorých máme záujem pôsobiť priateľsky a komunikatívne. Ak je našim cieľom vytvoriť dojem autority mali by sme zvoliť kontrasty farieb. Pastelové farby, koralová či broskyňová nám pomôže pôsobiť otvorene.

SkryťVypnúť reklamu

Zelená pomáha sústrediť sa, žltá má pozitívny vplyv na psychiku

Farby sú významnou súčasťou nielen šatníka, ale i priestoru. To či v našich domácnostiach zvolíme modrú alebo skúsime odvážnu červenú nám môže výrazne dopomôcť k tomu, ako sa v danom priestore budeme cítiť, ako bude daný priestor pôsobiť.

Ak by sme sa rozhodli pre oranžovú tak podnecujeme kreativitu a priestor sa opticky zúžime. Zároveň sa však priestor príjemne „preteplí,“ a preto je oranžová farba vhodná do miestností, ktoré sú obrátené na sever. Ak zvolíme príbuznú farbu – žltú – tak tá naopak priestor rozšírime a naplníme ho pozitívnou energiou, čo pôsobí i na našu psychiku.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chceme aby náš domov pôsobil dojmom istoty a spokojnosti určite by sme dali „dať zelenú“ zelenej. Táto prírodná farba ukľudňuje a pomáha sústrediť sa. V rámci optiky priestoru pôsobí neutrálne. Rovnako pocit pohodlia vyvoláva aj hnedá farba, potrebuje však oživiť farebnými detailmi, aby to celé nevyvolávalo dojem fádnosti. Často sa hnedá farba spája so vzťahom k prírode.

Povedz mi akú farbu máš rád, poviem ti kto si ...

„Jááá, ho asi ... !!!!“ „Mám v paži ...“ Aj vám tieto nedokončené vety pripomínajú niektoré z vašich známych či kolegov? Už Hippokrates nás v staroveku akosi zaškatuľkoval do štyroch povahových typov: výbušného cholerika, neriešiaceho flegmatika, sangvinika, ktorý si priateľov nájde všade a melancholika, ktorý, intenzívne prežíva ešte aj „prechod cez priechod pre chodcov.“

Okrem tradičných povahových charakteristík sa k jednotlivým typom pridávajú aj tie farebné. Farba, príznačná pre tú ktorú povahu sa odvíja od štyroch základných elementov. Veselému sangvinikovi teda nemôže patriť nič ako vzduch alebo teda slnko, a preto jeho farbou farba žltá. Cholerik je často ako býk na koride, stačí už len toreador s červenou šatkou, ktorým sa často stane „milý“ kolega alebo „chápavý“ partner. Cholerikovi patrí jednoznačne farba červená a spája s elementom ohňa. Hĺbavý melancholik je z pohľadu elementu spätý so zemou. Jeho farbou je preto zelená. No a nenápadný flegmatik sa spája s elementom vody a farbou modrou. Žeby bolo pravdou, že tichá voda brehy myje?

Aj farby poznajú kultúrne rozdiely

Farby síce hovoria často veľmi jasnou rečou, ale pozor nie vždy je tá reč rovnaká. Veď iný kraj, iný mrav. A platí to aj pri farbách. Medzi také jednoznačné kontrasty patrí význam, ktorý pripisujeme bielej. Pokým, pre nás pre Európanov, je to symbol nežnosti a čistoty. V ázijských krajinách značí smútok. Ak by ste v Japonsku chceli hovoriť o bohatstve, určite v súvislosti so žltou. Afričanovi by ste sa s červenou rúhali a Američanovi ulahodíte zrejme najviac zelenou, keďže v USA symbolizuje kapitalizmus. V krajine pyramíd je pozitívnou farbou farba modrá. Pre Egypťanov je to znak čestnosti. Kto vie, akú farbu majú radi napríklad takí egyptskí obchodníci na tradičných trhoch plných turistov. ...

Eva Vašková

Eva Vašková

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"... dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné." (A. Saint de Exupery, z knihy Malý princ)...Takže sa snažím hľadieť na svet najmä srdcom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu