
Hoci je naše Slovensko rozlohou malé, čo sa týka rôznych druhov remesiel tak by sme smelo mohli nazývať i veľmocou. Naši starí otcovia a mamy sa venovali od debnárstva cez košikárstvo až po zelinkárstvo skutočne všetkému.
TRADIČNE TRADIČNÉ
Snáď najznámejší boli podomoví drotári. Tí pochádzali väčšinou z chudobných kopaničiarskych oblastí Kysúc a okrem drôtovania sa vedeli i zabávať. Počas svojho vandrovania si pospevovali vlastné piesne a zatancovali „drotáriček"
K ďalším bežným remeselníkom patrili určite i košikári. Ich výrobky si určite pochvaľovala nejedna gazdiná. Okrem korienkov borovíc či agátu využívali šikovní majstri na južnom Slovensku napríklad aj kukuričné šúpolie.
Hlina, hrnčiarsky kruh a zručné prsty. Tak to boli hrnčiari. Ich cech vznikol v Bardejove, ale prekvital aj v Šamoríne, Modre či Pozdišovciach. Ten najbežnejší riad bol síce čierny, ale v každom z regiónov si našlo svoje miesto aj špecifické glazúrovanie.
JEMNÁ KRÁSA A VÔNA
Šikovnými rukami sa však mohli pochváliť i ženy. Napríklad také čipkárki sa nimi veru naprepletali. Tvorba krásnych čipkovaných dekorácií sa k nám dostala z Chorvátska a u nás sa stala veľmi obľúbenou najmä v banských oblastiach Banskej Štiavnice či Kremnice.
Aj vy milujete tú vôňu medu a korenín, ktorá sa každoročne rozlieha našimi domácnosťami pred Vianocami? Tak aj taká výroba perníkov a sladkého pečiva patrila k tým tradičným remeslám. Medovníčky sa piekli v drevených a hlinených formičkách so „všakovakými" vzormi. Medovnikárstvo si našlo svoje miesto práve na rôznych trhoch a jarmokoch, kde mládenci kupovali svojím milým perníkové srdiečka. Kto vie, či vždy z lásky. :-)
Drotárstvo, košikárstvo či hrnčiarstvo sú len tými remeselníckymi stálicami. Jedinečných remeselníkov by ste kedysi našli napríklad i medzi takými vareškármi, klobučníkmi či olejkármi.
ZÁVEREČNÁ POZVÁNKA
No a keďže v predchádzajúcich riadkoch sa niekoľkokrát skloňovalo i slovíčko jarmok, tak nemožno nepripojiť aj nejakú tú pozvánku.
Umenie dnešných remeselníkov budete môcť obdivovať napríklad na Veľkom Topoľčianskom jarmoku v Topoľčanoch (6. - 8. októbra). V Moravskom Svätom Jáne vás privítajú na Svätojánskom jarmoku. (8. októbra). Jarmočníkov stretnete v tomto čase tiež vo Vranove nad Topľou, ktorí sa zídu na Vranovskom jarmoku počas prvého októbrového víkendu. (7. - 8. október). Napokon si stánky rozložia v Leviciach na Levickom jarmoku. (14. - 16. október)