Sme inteligentní ??

Pravdepodobne každý  poznáme tie klasické testy, ktoré  majú dať „zaručenú" odpoveď na otázku ako sme na tom s našou inteligenciou. Otázka výšky inteligenčného kvocientu je síce jedným z faktorov, ktoré sa tak často zohľadňujú najmä v školských, ale i pracovných reláciách, možno však povedať, že dnes už nie sú tak jednoznačne určujúcim. Rovnaká, ak nie väčšia, pozornosť sa venuje i tzv. EQ. Emočná inteligencia, ako ukázalo viacero rôznych výskumov, sa totiž významne podieľa na kvalite nášho života vo všetkých jeho oblastiach. Čo sa teda za touto skratkou skrýva?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (68)

IQ a EQ - dvaja odlišní bratia

Inteligenciu osobnosti nemožno vnímať len na základe vynikajúcich výsledkov počas časov v školských laviciach či množstvom vedomostí nahromadených v „zásuvkách" nášho mozgu. Na túto skutočnosť začalo už dávnejšie poukazovať viacero odborníkov z oblasti psychológie či sociológie. Medzi nimi i profesor z Harvardu, Howard Gardner.

Ku skúmaniu vzťahu „klasicky" vnímanej inteligencie a emócií viedol fakt, že práve človek s vysokou hodnotou IQ často zlyhával v konaní, kde mal ovládnuť svoje city. Jeho správanie potom vyznelo skôr akoby išlo o jedinca neschopného spoločenských vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborníci tvrdia, že inteligenčný kvocient určuje úspešnosť človeka len z 20%. Zvyšných 80% patrí iným faktorov, medzi ktoré patrí i zvládanie a poznanie emócií.

Mohli by sme teda povedať, že dvaja ľudia s rovnakou hodnotou IQ, môžu žiť úplne iný život, pretože budú mať odlišné hodnoty EQ.

Tajomné slovko - emočná inteligencia

Emočná inteligencia je doslova jednou z kvalít a charakteristík človeka. Vieme, že inteligencia v tom bežnom ponímaní sa skladá z poznatkov, vedomostí, prípadne logiky, analyzovania a pod. To, čo však zaujíma EQ je úplne niečo iného. Zahrnúť tu môžeme napr. :

- schopnosť motivovať samého seba

SkryťVypnúť reklamu

- silu nevzdávať sa

- schopnosť odložiť uspokojenie na neskôr

- ovládanie nálady v konkrétnych situáciách , zabránenie nervóznym „výstupom"

- nestrácanie nádeje

Samozrejme, že týchto pár znakov, nie je celá emočná inteligencia. Sú len ukážkou, toho, čo sa do EQ človeka zahŕňa. Tak ako vysoké IQ si vyžaduje určitý „balíček" predpokladov a znalostí, tak je to v prípade emočnej inteligencie. Jej hodnota sa odráža v schopnostiach človeka ako sú :

poznanie vlastných emócií : je základným kameňom, na ktorom sa emočná inteligencia buduje a vzrastá. Jednoducho by sme mohli povedať, ak nepoznáte seba, resp. vlastné pocity, nemôžete poznávať city iných a pochopiť ich. Tento základný „stone" znamená, že si uvedomíme čo cítime, čo prežívame, nebránime sa citom, nepotláčame ich, ale ich poznávame.

SkryťVypnúť reklamu

zvládnutie emócií : v podstate nadväzuje na predchádzajúce. Nielen slovami, ale aj emóciami sa dá odpovedať na vzniknutú situáciu. Je len na nás, ako svoje emócie zvládneme, ako ich budeme mať pod kontrolou. Nakričíme na všetkých na okolí, ešte aj na tú fotku na stene, alebo budeme počítať do desať? :-)

schopnosť sám seba motivovať : emócie a motivácia sú prepojené. Bez nich by sme neboli schopní nejakého dlhodobejšieho stimulu a odhodlania. Práve v emočnej inteligencii sa odráža naša motivácia. Čím máme v sebe viac síl neustále sa nabudiť, tým viac rozvíjame aj jednu z oblastí vlastnej emočnej inteligencie.

SkryťVypnúť reklamu

vnímavosť k emóciám druhým : ak je základom vysokej miery emocionálnej vyspelosti poznanie vlastných pocitov, tak potom môže človek ísť takpovediac aj ďalej. Ďalej v zmysle vnímavosti voči citom iných. Ide vlastne o jednoduchú rovnicu. Poznanie napr. vlastnej radosti, bolesti (toho, čo pri tom prežívame) = pochopenie druhých, keď tieto pocity prežívajú ony.

umenie medziľudských vzťahov : nazvať by sme to mohli akýmsi vyšším „levelom" v rámci emočnej inteligencie. Ak dokáže človek čítať vo vlastných pocitoch, dokáže ovládať svoje emócie a snaží sa o empatickosť voči ľuďom v okolí, tak potom môže budovať aj kvalitné medziľudské vzťahy. Je to naozaj umenie, ktoré ovládame každý svojím vlastným spôsobom. To už ako, to záleží práve na veľkosti nášho EQ.

MUŽ : ŽENA -  IQ : EQ

Muž a žena, dva kontrasty, dve časti jednej mozaiky a predsa odlišnej farby. Platí to snáď vo všetkých oblastiach konania a myslenia. Pravidlo o rôznorodosti sa potvrdzuje i charakteristike emočne inteligentného muža a emočne vyspelej ženy. Hovorí sa o nasledujúcich charakteristikách :

muž s vysokým IQ : má intelektuálne záujmy, je ctižiadostivý, zameriava sa na vlastnú produktivitu, je dokonca až vypočítavý so sklonmi k povýšenosti. Nerobí si problém sám zo seba, ale citové prežívanie je v jeho prípade dôvodom na obavy.

muž s vysokým EQ : má sklony s ustrašenosti, ale mnoho času venuje priateľom. Má zmysel pre etické jednanie, vie súcitiť, byť nesebecký a starostlivý.

žena s vysokým IQ : je istá svojimi vedomosťami, vie vyjadrovať svoje myšlienky, má však sklony ku skúmaniu vlastného vnútra, a objavujú sa i pocity viny.

žena s vysokým EQ : je otvorená, asertívna, prejavuje svoje city, má pozitívny vzťah k sebe samej, nepociťuje pocity viny.

Tieto krátke charakteristiky je samozrejme nutné brať len ako obrysové. Nikto nie je jednoznačne taký či onaký. V zásade sa v každom z nás mieša aj jedno aj druhé, teda aj klasická inteligencia aj tá emočná. Na druhej strane, nikdy nie je v tomto prípade všetko

50 :50 a vždy jedná z týchto inteligencií tak akosi vyniká.

Na záver možno teda zhrnúť, že naše vlastné kvality sa neodrážajú len v súboroch analyticko - logických a iných vedomostí, ale i emočnej vyspelosti, ktorá ovplyvňuje náš citový a spoločenský život.

Sila citového prežívania môže mať tak pozitívny, ako aj negatívny vplyv na naše správanie a konanie. Práve preto, je poznanie emočnej inteligencie, resp. charakteristík s ňou spojených dôležitým. Tak sa pokúsme byť aj emočne inteligentní. :-)

Eva Vašková

Eva Vašková

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"... dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné." (A. Saint de Exupery, z knihy Malý princ)...Takže sa snažím hľadieť na svet najmä srdcom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu