
Druhá májová nedeľa patrí všetkým maminám a mamičkám. Pôvod Medzinárodného dňa matiek nájdeme už v staroveku, neskôr v Británii, a napokon v USA.
Už starí Gréci uctievali okrem rôznych iných bohov aj matku všetkých bohov bohyňu Rhey.
O skutočných mamách bola však až Nedeľa matiek. Tá sa slávila vo Veľkej Británii v období 16. storočia. V tento deň malo aj služobníctvo, ktoré pracovalo u bohatých pánov možnosť vrátiť sa domov a stráviť deň s mamou. Takzvaná Mothering Sunday pripadala na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu.
Iniciatíva z USA
Kto iný ako žena mohla byť aktívnou v súvislosti s celospoločenským uznaním dňa, ktorý by patril maminám. Anna Marie Jarvisová hoci nikdy nebola vydatá a nemala deti mala zásluhu na tom, že v máji roku 1914 americký prezident Woodrow WIlson vyhlásil druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Neskôr ho prijali za svoj ďalšie krajiny sveta.
U nás môže „za to" dcéra prezidenta
Deň matiek poznáme samozrejme aj v našich končinách. Zásluhu na jeho vžití má dcéra bývalého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka Alica Masaryková. Študovala aj v USA a v dobe prvej československej republiky sa angažovala v charitatívnej a sociálnej činnosti. Bola dokonca zakladateľkou československého Červeného kríža.
Ako sa zvykne hovoriť:" Za všetkým hľadaj ženu," platí to i v prípade dňa, ktorý patrí tým najdôležitejším osobám našich životov.
Deň matiek má byť však len pripomenutím, že tú pusu či telefonát si zaslúži aj tá vaša mamina, a to nielen počas druhej nedele v máji.