Ako sa darilo Širokého firmám v tendroch za Fica a Radičovej?

Ostatné mesiace boli médiá plné správ o otrasoch Širokého impéria. Jednej firme údajného mecenáša Smeru hrozila reštrukturalizácia, iné naháňal český správca konkurznej podstaty. V júli sa však zadarilo a firmám prikvitli lukratívne štátne zákazky. Je to výnimka, či pravidlo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (83)

Bit-Studio Bratislava získalo tento rok IT zákazky od Ministerstva spravodlivosti takmer za 13 miliónov eur bez DPH. V poslednej zverejnenej výročnej správe za rok 2011 si súkromné Bit-studio sťažuje na zníženie štátnych investícií do IT a konštatuje stratu. Pozreli sme sa teda, ako sa firme darilo vo verejnom obstarávaní za jednotlivých vlád. Dáta sú prístupné až od roku 2005 (preto sme nehodnotili úspešnosť firiem v tendroch počas Dzurindových vlád) . I tak porovnanie vychádza jednoznačne v prospech vlád Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
tendre firmy okolo sirokeho
tendre firmy okolo sirokeho 

Zaujímavé je aj to, že firma Bit-studio vždy domimantne ťažila z tendrových víťazstiev na jednom ministerstve. Za prvej vlády Roberta Fica, to bolo ministerstvo hospodárstva, v druhej vláde Roberta Fica sa firme darí predovšetkým na ministerstve spravodlivosti.

Celé impérium

Pre celú skupinu firiem okolo Juraja Širokého je už graf pestrejší a nie je vychýlený len do jedného smeru.

Tendre firiem okolo sirokeho
Tendre firiem okolo sirokeho 

Vyše 99 percent zákazok však do skupiny priniesol Váhostav a s ním stavba diaľnic. Okrem Národnej diaľničnej, Širokého Váhostav víťazil najmä v Národnej rade – oba razy za predsedníctva Pavla Pašku a oba razy vyhral tender na rekonštrukciu bratislavského hradu. „Spätosť“ Váhostavu s Národnou diaľničnou a obrovská hodnota, ktorú tendre pre Váhostav znamenajú, by mala byť dôvodom pre verejnú opatrnosť. Tam, kde je veľká závislosť a príliš silné postavenie jedného, tam je zväčša aj obrovské riziko porušovania pravidiel, či korupcie. Obrovskú hodnotu prináša pre firmy totiž jeden jediný verejný subjekt a platí to aj opačne, ak by chcela firma niekoho ovplyvniť, stačí sa zamerať na jednu inštitúciu.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden zo zázračných efektov súťaže sa prejavil práve pri Váhostave. Za prvej vlády Roberta Fica mala firma stavať diaľnice cez takzvané PPP projekty (private-public partnership, teda partnerstvo medzi štátom a súkromníkom). Keď vláda Ivety Radičovej tieto projekty stopla a jednotlivé úseky vysúťažila, ukázalo sa, že Váhostav dokázal predložiť cenu o 200 miliónov eur nižšiu.

Zuzana Wienk

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu