Harabin uvažoval o najskorumpovanejších

Európska komisia vydala správu, v ktorej hodnotila súdnictvo krajín EÚ. Súdna rada s ňou naložila po svojom - najmä spochybňovala jej dôveryhodnosť. Štefan Harabin autorom odkázal, že pre radu nie sú partnermi a rozmýšľal, „či to nerobili tí najskorumpovanejší ľudia, ktorí sú." Členom rady prekážalo, že si nemôžu spätne overiť štatistiky. Pôvodná správa pritom zdroje uvádza, chýbajú iba vo verzii Súdnej rady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)

Už hodinu sa bavíme o tom a o autoroch, o ktorých ja nemám vyššiu mienku, ako je moja päta", povedal Štefan Harabin v kultúrnom dome Stakčín neďaleko ukrajinských hraníc. Bolo to v piatok, 21. júna. Členovia Súdnej rady diskutovali o správe Európskej komisie, ktorá slovenskú justíciu neukazuje iba v dobrom svetle.

Podľa nej máme v porovnaní s ostatnými krajinami veľa sudcov a zaostávame v ich vzdelávaní. Na samom chvoste sme pri vnímaní nezávislosti súdnictva. Predbehlo nás 114 krajín, zo štátov EÚ sme poslední.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vanko: Koľko by stál objednací prieskum? Ale tak, že my by sme dali otázky?"

Niektorí členovia rady tomu neverili. „Neexistuje, aby sme my v tej tabuľke [vnímania nezávislosti] boli na poslednom mieste. Však robím celý život v justícii, poznám sudcov. To je lož. A nech mi to niekto doloží inak. Ale takýmto prieskumom ja neverím," povedal Ján Vanko.

Igorovi Burgerovi chýbala informácia, z čoho prieskumy vychádzali a ako boli robené. „Keď sa uverejní graf a uvedie sa Svetové ekonomické fórum - čo to je? Pre mňa to nemá žiadnu výpovednú hodnotu."

Obrázok blogu


Predseda Krajského súdu Bratislava Ľuboš Sádovský preto navrhol, aby nezávislosť súdnictva skúmal slovenský Štatistický úrad: „Pretože naozaj, asi už stačilo takýchto pseudospráv a hodnotení. Tak si potom zmerajme tú dôveryhodnosť korektným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Vanko s ním súhlasil: Koľko by stál taký objednací prieskum? Ale tak, že my by sme dali otázky?"

V materiáli Súdnej rady chýbajú zdroje aj celé odseky

Vo verzii správy (v slovenskom jazyku), ktorú dostali členovia Súdnej rady, chýbajú odkazy na informácie, z čoho prieskumy vychádzajú. Pôvodná správa Európskej komisie (v anglickom jazyku) však mnohé z nich obsahuje.

Členovia Súdnej rady tak mali pred sebou 22 grafov, pri ktorých niekto „zabudol" uviesť zdroj. Chýba aj poznámka pod čiarou, ktorá tento zdroj - CEPEJ štúdiu - vysvetľuje. V nej by sa sudcovia dozvedeli, akým spôsobom boli pre tieto grafy zozbierané dáta.

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka pod čiarou vysvetľuje aj graf, ktorý členov rady zaujal najviac - vnímanie nezávislosti súdnictva. Keby táto poznámka v správe nebola vynechaná, sudcovia by sa dočítali, že v prieskume na otázky odpovedala reprezentatívna vzorka slovenských firiem. A sudca Vanko by sa možno nemusel pýtať „z čoho majú tie informácie?"

Materiál Súdnej rady nemá žiadnu hlavičku a na prvý pohľad nie je zrejmé, kto ho vypracoval. Chýbajú v ňom celé odseky, ktoré v pôvodnej anglickej verzii Európskej komisie sú, no po preklade zmizli.

Obrázok blogu

Materiály na zasadnutia pripravuje predkladateľ

Za prípravu podkladov na zasadnutia je podľa smernice zodpovedný predkladateľ. Pri tomto bode v programe jeho meno chýba. Predkladať materiály môže aj Kancelária Súdnej rady. Tá má od apríla 2013 posilu - stážistku Helenu Kožíkovú. Harabin jej stáž obhajoval aj tým, že chce zabezpečiť „kvalitné rokovanie Súdnej rady aj s prípravou materiálov".

SkryťVypnúť reklamu

Harabin: My nevieme, či to nerobili tí najskorumpovanejśí ľudia, ktorí sú"

Pri príprave správy Európskej komisie videl Harabin problém najmä v jej autoroch: „Sa tu bavíme o niekom a o niečom, ktorý subjekt alebo ja neviem, kto to robil, ani nie je naším partnerom. My nevieme, či to nerobili najskorumpovanejší ľudia, ktorí sú. A určite viacej skorumpovaní ako možno nepatrná časť slovenskej justície."

Podľa Harabina vytvárajú negatívny obraz o justícii politici, ktorí nevedia riešiť problémy ľudí za pomoci tej„najskorumpovanejšej časti médií." Chcel by preto, aby justícia mala „vlastný televízny kanál."

((autori))

S možným riešením prišli Peter Straka a Eduard Barány. Navrhli vyžiadať si k správe ďalšie informácie. Súdna rada by tak mohla odstrániť pochybnosti, ktoré mali niektorí jej členovia. Ich návrh sa v diskusii stratil, rada správu iba vzala na vedomie.

Možno by najbližšie úplne stačilo, keby členovia Súdnej rady dostali korektne preloženú správu - s celým textom, vysvetleniami pod grafmi, zdrojmi, poznámkami pod čiarou a odkazmi.

Pavol Lacko Keď sa vám článok páčil môžete ho podporiť aj na:

Aliancia Fair play

Aliancia Fair play

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aliancia Fair-play je občianske združenie. Jeho členovia pracujú na tom, aby sa zvyšovala etická úroveň politického a spoločenského života. Snažia sa odhaľovať diery v systéme, upozorňovať na ne a presadzovať zmeny.Twitter: @alianciaFP Zoznam autorových rubrík:  KauzyJustíciaInfozákonNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu