Zákon hovorí jasne. Od sudcov žiada, aby sa vyhli nedôstojnému vystupovaniu. Svojím správaním nesmú „ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov."
Pozrite si výber z vyjadrení, ktoré zverejnil na svojom blogu Štefan Harabin. Ukazujú, aký vzťah má k sudcovskej dôstojnosti a nestrannosti predseda Najvyššieho súdu.
Sudca má dôstojne vystupovať a ísť príkladom
Správanie sudcu „je založené na rešpekte k ľudskej bytosti", hovoria experti Európskej siete Súdnych rád. Sudca sa má zdržať „akéhokoľvek netaktného a neslušného správania". Inak naštrbuje svoju dôveryhodnosť v očiach ľudí.
Rešpekt k ľudskej bytosti na blogu Štefana Harabina
„Zo správania pána Paludu (sudcu Najvyššieho súdu) vyplýva, že by mu zrejme nepomohla už ani dlhodobá hospitalizácia na psychiatrii." (8.8.2013)
„Je možné, že pán Poliačik vedome klame, alebo počuje hlasy, čo môže ale byť následok jeho drogovej mladosti, ktorá sa mohla podpísať na jeho súčasnom duševnom stave." (5.11.2012)
„Ľudia jej (Magde Vášáryovej) zrejme odpustili aj prešľapy v diplomacii, kedy plnila svojimi výstrelkami stránky bulvárnych médií, rovnako jej vlastnú reklamu pri kandidatúre na prvú prezidentku Slovenskej republiky. To všetko v rámci tejto starnúcej primadony sa dá akceptovať s dávkou veľkého nadhľadu." (28.11.2012)
„Diskutovať s ním (s Petrom Wilflingom z VIA IURIS) o tom, čo, kto, kedy povedal v televízii a na základe toho robiť ‚právne analýzy', to rovno môže radšej ‚právne analyzovať' telenovely a seriály, lebo iba na to má." (9.4.2013)
„Tak veď to je výsmech. Keď je na Ústavnom súde sudca Kohút, ktorý je podozrivý z miliónových úplatkov." (11.3.2013)
Sudca by nemal spochybňovať svoju nestrannosť a nezávislosť
Vystupovanie sudcu by malo byť také, aby ľudia „mohli plne dôverovať justícii bez obáv z [jeho] názorov". Odborníci Európskej siete Súdnych rád preto odporúčajú, aby bol sudca pri vyjadrovaní sa opatrný a zdržanlivý - „aj keď čelí kritike alebo útokom."
Nestrannosť a nezávislosť na blogu Štefana Harabina
„Na čele politického zhluku Nová väčšina je klamár, chorobne túžiaci po moci, podozrivý z kupovania prieskumov verejnej mienky pre svoju osobu." (4.3.2013)
„Politici typu Lipšic, Žitňanská, Mikloš nedokážu občanom priniesť nič iné iba konflikt, ktorým chcú zakryť svoje zlyhania. Vytunelovali štát a teraz chcú hodiť vinu na súdy." (20.11.2012)
- - - - - -
Moderátor: „Tvrdíte, že tie protesty sú manipulované v prospech... teraz vás citujem, v prospech najskorumpovanejších politických strán. Ktoré ste mali konkrétne na mysli? Najskorumpovanejšie politické strany."
Harabin: „Tak, ktoré sa objavujú v Gorile?"
Moderátor: „SDKÚ, KDH, Smer..."
Harabin: „Počkajte, skorumpované, kto mal brať úplatky pri privatizácii. Smer bral úplatky pri privatizácii?"
Moderátor: „Aha, takže máte na mysli len tie, ktoré sú tam napísané, že vraj niečo dostali. S výnimkou teda..."
Harabin: „Keď hovoríme o skorumpovanosti... pretože pitie Coly a debatovanie o politike nie je korupcia." (27.2.2012)
- - - - - -
„My si prezidenta musíme veľmi vážiť, že dokázal odporovať týmto politikom, ktorí si chceli urobiť ďalší politický nástroj z funkcie generálneho prokurátora. Opoziční..." (11.3.2013)
„Nebol som politikom nikdy. Ja som na žiadnej tlačovej konferencii politickej nikdy nebol, ja som bol ako nezávislý odborník vo funkcii ministra spravodlivosti..." (11.3.2013)
Ľudia súdom neveria
Reputácia slovenského súdnictva je dlhodobo nízka. Podľa prieskumu VIA IURIS justícii nedôveruje 69 percent ľudí.
58 percent z opýtaných si myslí, že k nedôveryhodnosti skôr prispieva aj Štefan Harabin. Ten to odmieta, prieskumy o súdnictve považuje za neobjektívne.
Členom Európskej siete Súdnych rád je aj Súdna rada, ktorej je Harabin predsedom. Sieť má pre sudcov ešte jedno odporúčanie: dbať o „rovnováhu medzi potrebou transparentnosti a zákazom voyeurismu alebo exhibicionizmu tak, aby bolo zaistené, že justícia sa nestane divadlom."
Pavol Lacko Ak by ste na tento text radi upozornili aj iných, môžete tak urobiť hlasovaním na: